Zdravie a láska – tie najcennejšie darčeky

Najkrajšie sviatky v roku sa nezadržateľne blížia. Mnohokrát si myslíme, že ten najväčší alebo najdrahší dar je ten najhodnotnejší. Ak nám však rok 2020 niečo ukázal, je to to, že najväčším darom je naše zdravie – fyzické aj psychické. Ak teda uvažujete nad tým, čím obdarujete svojich rodičov, svoje deti či seba, mám pre vás tipy na to, ako rozumne a prospešne vyriešiť Ježiška.

Darujte zdravie

Zdravie a láska - tie najcennejšie darčeky 1Ak vás rok 2020 vyčerpal, nie ste sami. Mnoho ľudí čelilo nielen izolácii, ale aj hrozbe nákazy. Nejeden z nás si položil otázku: “Mám dostatočne silnú imunitu?” Zrejme nastúpila rýchla konzumácia vitamínu C a D z lekárne alebo nárazové nakupovanie ovocia či zeleniny.

V skutočnosti sa však imunita neobjavuje okamžite po požití vitamínov a minerálov. Musíme si ju budovať postupne správne nastavenou stravou. Ideálnou kombináciou surovín pri jednotlivých chodoch docielime to, že naše telo nielen nadobudne stratenú obranyschopnosť, no doslova sa rozžiari. A kto by nechcel takýto darček dopriať svojim blízkym a sebe?

Nie je preto náhoda, že v decembri vyšla moja novinka – Diár osobnej premeny. On je prvým krokom k tomu, aby ste sa vy a vaši blízki vydali na cestu za vaším zdravším a krajším ja. Začať môžete, len čo budete pripravení – dozor nad svojou svedomitosťou budete mať len vy. Ak pravidlá a princípy v diári dodržíte, o 13 mesiacov si budete môcť povedať, že rok 2021 bol pre vás plný pozitívnych zmien. O tom, ako je Diár postavený, čo všetko vám do života dá a aké darčeky jeho kúpou získate, sa dočítate v predchádzajúcom príspevku na blogu.

Bezhraničná láska

Zdravie a láska - tie najcennejšie darčeky 2Kde inde ju nájsť, než u našich domácich miláčikov? Pre mnohých je obdobie Vianoc časom, kedy svojim deťom darujú ich prvé domáce zvieratko vo viere, že ich to naučí zodpovednosti. V skutočnosti sú to však prevažne rodičia, ktorí sa oň starajú. Nanešťastie, prípady, kedy sa zakúpení domáci miláčikovia odnesú do útulkov alebo vrátia chovateľovi, nie sú ojedinelé. Dobrou správou je, že je možné uchopiť tento proces z opačného konca.

Práve v útulkoch sa nachádza množstvo zvierat, ktoré čakajú na svojich záchrancov. Prečo by ste sa nimi nemohli stať práve vy? Za svoju slobodu a vašu starostlivosť vás zahrnú láskou, ktorá vás bude nepretržite hriať pri srdci. A skúste si predstaviť, čo bude táto láska znamenať pre vašich rodičov alebo starých rodičov.

Zdravie a láska - tie najcennejšie darčeky 3Zdravie a láska - tie najcennejšie darčeky 4Mnoho dôchodcov muselo tento rok bojovať s osamelosťou. V kontakte so svojimi blízkymi boli iba online a tí menej internetovo zdatní iba cez telefón. Blízkosť chlpáča, ktorý by ich primäl k prechádzke na čerstvom vzduchu a k pocitu užitočnosti, by sa im bola veľmi zišla. A hoci je tento rok takmer za nami, o priaznivom vplyve domáceho miláčika na psychiku ľudí bez ohľadu na ich vek niet pochýb. Ak teda uvažujete, že na Vianoce kúpite zvieratko, zvážte radšej adopciu. Spôsobíte ňou trojitú radosť – zvieratku tým, že mu prinesiete slobodu a možno zachránite pred utratením, vašim rodičom, ktorí získajú verného spoločníka a sebe dobrým pocitom. Starší psík, ktorý nemá už rýchly krok, no stále túži po láske, bude pre vašich rodičov alebo starých rodičov najlepším spoločníkom. V útulkoch je ich mnoho, a zaslúžia si dôstojné dožitie v spoločnosti milujúceho človeka.

Recept pre vaše Vianoce

Zdravie a láska - tie najcennejšie darčeky 5Začať so zmenou nikdy nie je neskoro, no ani skoro. Ak máte chuť servírovať na sviatočnom stole niečo iné ako minulé roky, vianočná ryba na iný spôsob vaše menu rozhodne oživí. Nájdete ho aj v mojej knihe Najedzte sa do štíhlosti 2, ktorá v sebe schováva ďalšie chutné a zdravé vianočné recepty.

Prísady:

  • kúsky kapra, prípadne tresky
  • vajcia – podľa potreby (záleží na množstve pripravovaných kúskov)
  • mletá sladká paprika
  • mleté čierne korenie
  • soľ
  • olej na smaženie
  • hraška (ak chcete)

Postup:

Rozšľaháme vajcia, pridáme soľ, mleté čierne korenie, mletú sladkú papriku a hrašku. Kúsky ryby obalíme v pripravenej zmesi, poukladáme vedľa seba na dostatočne rozpálený olej a smažíme. Keď je ryba hotová, polejeme kúsky zvyšnou zmesou a usmažíme na spôsob omelety. Omeletu krájame na porcie tak, aby jednotlivé kúsky ryby zostali neporušené. Ako prílohu môžeme podávať falošný zemiakový (zelerový) alebo cviklový šalát.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.