Ľahkosť v trávení – ľahkosť na duši

Všetci si radi doprajeme jedlá, po ktorých sa doslova olizujeme. Mnohé z nich poznáme ešte z detstva, iné sme našli na internete, s ďalšími sme sa stretli pri ochutnávaní zahraničných kuchýň. Pri tých najväčších chuťových “bombách” sa však často stáva, že nám po nich ostane ťažko. Vtedy nastupujú buď domáce recepty na uľavenie kŕčov, bolestí či nafúknutia (samozrejme, mám na mysli poctivú slivovicu), rôzne cvičenia, a v tom horšom prípade farmaceutické prípravky. Povieme si “stálo to za to”. No mnohokrát si ani neuvedomujeme, že toto jedno jedlo zaťaží náš tráviaci trakt nielen na dobu, pokým sa nám neuľaví, ale aj dlho po tom.

V čom teda robíme chybu? Odpoveď je jednoduchá – kombinujeme suroviny, ktoré síce naše chuťové bunky prijímajú s nadšením, no ktoré v našom tráviacom trakte proti sebe bojujú.

Ako sa vyhnúť tráviacim ťažkostiam?

antonia macingova pitny rezim

Existujú tri jednoduché a rýchle spôsoby, s ktorými môžete začať okamžite. Prvým je dostatočné prežúvanie. Zuby nemáme len preto, aby sme ostatných ohurovali úsmevom, ale najmä preto, aby sme si jedlo rozložili na čo najmenšie kúsky. V kombinácii s enzýmami, ktoré sa nachádzajú v slinách, si tak stravu pripravíme na trávenie. Ak tento krok zanedbáme, zhoršujeme prácu žalúdku i črevám a tie sa na protest buď hlasno ozvú, alebo začnú bolieť.
Druhým spôsobom je správne dýchanie. Najmä pri sedavých zamestnaniach, pri ktorých sme zhrbení, neposkytujeme ani črevám, ani pľúcam dostatok priestoru na to, aby sa roztiahli do potrebného objemu. Tým bránime tráviacim orgánom v potrebnej peristaltike, aby boli poriadne prekysličené.

Tretím je správny pitný režim. Zdravý jedinec by mal vypiť v závislosti od svojej váhy až 3 litre denne. Chybu však robíme v tom, že sa napijeme buď tesne pred jedlom, alebo hneď po jedle. Áno, pár hltov vody pred obedom nám pomôže naplniť žalúdok , mali by sme si ich však dať najneskôr pol hodinu predtým. Ak sa stravujeme správne, po jedle by sme si mali dať pauzu od pitia na minimálne hodinku až hodinku a pol.

Akým kombináciám sa vyhnúť?

Ľahkosť v trávení - ľahkosť na duši 1Tráviacim ťažkostiam môžeme predísť aj tým, že si vopred zhodnotíme, či suroviny, ktoré použijeme, spolu “ladia”. Napríklad : ak už máte problém a chcete zmeniť spôsob stravovania, odporúčam v sladkých raňajkách zameniť kombináciu živočíšneho mlieka, tvarohu alebo jogurtov s ovocím či obilovinami za akékoľvek rastlinné mlieko či už kokosové, ryžové, mandľové alebo sójové. Rastlinné mlieka alebo jogurty môžete kombinovať s ovocím či obilovinami. Vyvarujete sa tak kombinácia rôznych druhov cukru, následnému zaťaženiu črevnej mikroflóry a postupnému oslabovaniu imunity.

Správnosť nášho výberu sa skôr či neskôr prejaví na zdraví našich čriev, následne na našej imunite a “konečnou stanicou” je to, ako vyzeráme a ako sa cítime. Vnútro našich čriev je totiž priestor, kde by mali byť v rovnováhe, alebo teda v správnom fungovaní “dobré a zlé baktérie”.

My sa v našej donáške vyhýbame priemyselne spracovaným surovinám a vyberáme si čo najmenej chemicky ošetrené potraviny. Aj ti sú dôvodmi narušenia harmonického fungovania tráviaceho traktu. Ak vedome predchádzame prevahe zlých baktérií, bránime poškodeniu črevnej steny a tým aj vzniku rôznych intolerancií a alergií.

Nápravy sa ale neprejavia po krátkej dobe. Preto ak chcete zmeniť doterajší diskomfort, či už je to váha, alebo zdravotný problém, je potrebné zmeniť doterajšie stravovacie návyky a už sa k pôvodným (ktoré vám problém vytvorili) nevracať.
A prečo je potrebné zmeny zavádzať aj u členov vašej rodiny a tak predchádzať problémom s trávením?

Ľahkosť v trávení - ľahkosť na duši 2

Pretože je dosť možné, že stav črevnej mikroflóry sa môže prenášať z matky na dieťa. A konzumáciou priemyselne spracovaných potravín, rôznych džúsov plných fruktózy, obilnín plných cukru a nevhodného tuku, premenených na “chutné” raňajky či desiatové maškrty, problém zhoršia. Verím, že už ani vy neveríte tomu, že ATB sú riešením.

Ak sa teda pýtate, čo si dať namiesto toho, niekoľko tipov nájdete v mojom predchádzajúcom článku Raňajky – radosť, ktorá nám naštartuje deň.

Ovocie by sme nemali konzumovať ani s mäsom či morskými plodmi, vrátane rýb. Pri tejto kombinácii totiž v našich črevách dochádza k hnilobným procesom.

Ak sa obávate, že na tieto pravidlá časom zabudnete, uľahčí vám to tento graf, ktorý nájdete aj v mojej knihe Najedzte sa do štíhlosti 1. Jednoduchým spôsobom ukazuje, ktoré suroviny môžete kombinovať tak, aby ste po jedle už nepotrebovali ani slivovicu, ani tabletky. Bielkoviny, ktorým sa budeme venovať v niektorom z nasledujúcich blogov, sa delia na živočíšne (tie, ktoré pochádzajú zo zvierat) a rastlinné.

Ako si vyčistiť tráviaci trakt?

Niekedy nám dlhodobá nesprávna kombinácia potravín dokáže úplne rozhodiť trávenie a spôsobiť zápchy. Aj na to už existujú farmaceutické prípravky. Preháňadlá však fungujú iba určitú dobu, kým si na ne črevo nezvykne a nezlenivie. Prečo však míňať peniažky na lieky, keď jeden zázračný rastie práve vo vašej (alebo susedovej) záhrade?

Možno ste už uhádli, že ide o slivky. Práve ony sú najväčším spojencom v boji za čistotu našich čriev. Na záver vám preto prinášam recept na prírodnú laxatívnu zmes, ktorej príprava má aj príjemný vedľajší produkt.

Suroviny:

  • Čerstvé slivky
  • Voda
  • Lístkové cesto
  • Med

Postup:

Do hrnca vložíme rozpolené odkôstkované slivky, prilejeme malé množstvo vody a prikryjeme. Počkáme, kým sa zo sliviek uvoľní šťava, ktorú následne scedíme a keď vychladne, môžeme ju popíjať.

Masu, ktorá nám po scedení ostala, natrieme na lístkové cesto, posypeme mletými lieskovými orechmi a upečieme. A ak by ste si štrúdľu chceli osladiť, môžete ju pred podávaním poliať troškou medu a rastlinnou smotanou – napríklad mandľovou.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.