Bielkoviny – živiny, bez ktorých by sme neboli

Bielkoviny patria medzi živiny, bez ktorých by naše bunky nedokázali fungovať. Nájdeme ich všade – v krvi, vo svaloch aj vo vnútorných orgánoch. Sú zodpovedné za budovanie a opravu tkaniva, svalov, vnútorných orgánov, vlasov či pokožky. Niektoré slúžia ako protilátky, iné ako tráviace enzýmy, ďalšie ako hormóny. Tieto bielkoviny sú tvorené z aminokyselín, ktoré si telo nedokáže vyprodukovať samo. Preto ich potrebujeme prijímať vo forme stravy. Mali by sme si však dávať pozor na to, v akej forme a aj v akej kombinácii.

Živočíšne bielkoviny

Živočíšne bielkoviny nájdeme napríklad v mäse, rybách, hydine, vajíčkach či mliečnych výrobkoch. Práve tie obsahujú všetky aminokyseliny, ktoré naše telo potrebuje. Samozrejme, v produktoch, kde sa nachádzajú, sú aj ďalšie živiny, za ktoré nám bude naše telo vďačné. Je však dôležité dbať aj o to, ako sú tieto suroviny spracované.

živočíšne bielkoviny, antónia mačingová, ľahké chudnutie

Rastlinné bielkoviny

S rastlinnými bielkovinami sa mnohokrát stretávame najmä u vegetariánov, ktorí nimi potrebujú nahradiť aj príjem tých živočíšnych. Existujú len dve potraviny, ktoré obsahujú všetky aminokyseliny potrebné pre naše telo – sója a quinoa. Ostatné, ako obilniny, šošovica, orechy, fazule, strukoviny, hrášok a dokonca konope, sú síce pre nás prospešné, no konzumovať ich bez toho, aby sme mali v jedálničku mäso, je vhodné iba v tom prípade, ak dokážeme správne skombinovať strukoviny tak, aby nám mäso nahradili (napríklad hrach a krúpy).

Hoci vo všeobecnosti panuje názor, že svalová hmota sa buduje len vďaka živočíšnym bielkovinám, nie je to tak. Aj rastlinné bielkoviny nám pomáhajú naberať svaly, len ich musíme konzumovať vo väčšom množstve. Veď sa len pozrite na sestry Serenu a Venus Williamsové či Mikea Tysona, ktorí sú slávni vegetariáni a napriek tomu dosahujú fantastické výkony.

rastlinné bielkoviny, antónia mačingová, ľahké chudnutie

Dôležité je bielkoviny správne kombinovať

V podstate každá potravina obsahuje určité množstvo bielkovín. Je však dôležité dávať si pozor aj na to, koľko má v sebe sacharidov. Tieto dve živiny nám síce prospievajú, no navzájom sa nemajú rady. Trávenie bielkovín totiž trvá omnoho dlhšie ako trávenie sacharidov. Ich kombinácia je zodpovedná za povestné “ach, teraz by som spal/a”, ktoré si zvykneme povedať po výdatnom obede.

Preto som vo svojej prvej knihe Najedzte sa do štíhlosti 1 uviedla farebný graf, ktorý jednoduchým spôsobom ukazuje, ako správne kombinovať potraviny. Nájdete ho aj v mojom článku Raňajky – radosť, ktorá nám naštartuje deň, kde som uviedla aj tipy na chutné raňajky, ktoré vám nezaťažia trávenie.

Pomáhajú bielkovinové diéty?

Väčšina diét je založená buď na obmedzení určitého príjmu potravín, alebo na ich nadmernej konzumácii. To isté platí aj pre bielkovinové diéty, ktoré sú podľa reklám skvelým spôsobom ako rýchlo schudnúť. Nanešťastie, konzumovať obrovský objem bielkovín bez toho, aby sme nášmu telu dodávali ďalšie živiny, je pre nás škodlivé. Aj keď vďaka diéte rýchlo schudneme, keď sa vrátime k predchádzajúcemu spôsobu stravovania, váha sa vráti a niekedy aj zvýši.

Okrem estetického rizika so sebou bielkovinová diéta prináša aj zdravotné – môže totiž spôsobiť zlyhanie obličiek. To nastáva elimináciou sacharidov v našej strave. Samozrejme, ak ich konzumujeme nadbytok, neuškodí znížiť ich príjem. Avšak sacharidy na seba viažu vodu, a tá tvorí až 70 % nášho tela. Práve táto voda (jej nedostatok) je indikátorom rýchleho schudnutia (“spľasnutia”) pri bielkovinovej diéte. Ak telo nemá sacharidy, začne spaľovať tuk. Môžu sa dostaviť únava, slabosť, sucho v ústach a niekedy aj zápach z úst. Nikdy by sme preto nemali siahnuť po diétach, ktoré úplne vynechávajú živiny potrebné pre naše telo.

Ak sa rozhodneme schudnúť, mali by sme postupovať trpezlivo a hlavne zdravo. Naše telo potrebuje najprv vyplaviť toxíny, ktoré bránia jeho správnemu fungovaniu a následne si doplniť živiny, ktoré mu chýbajú. Práve na tomto princípe je postavený môj 28-dňový detoxikačný program, ktorý je prvým krokom nielen k zníženiu váhy, ale aj náprave nášho zdravia. Aby sme si však obe udržali, musíme mať na zreteli trvalú zmenu stravovania. Iba to zabezpečí, že budeme zdraví a plní energie zvonka aj zvnútra, a prebytočné kilá nás prestanú trápiť.

bielkoviny, antónia mačingová, ľahké chudnutie

Recept - vegetariánsky hamburger

Ako recept na záver vám prinášam vegetariánsky hamburger, ktorý nájdete v mojom diári ročnej premeny. Môže sa stať skvelým pomocníkom k tomu, ako napraviť svoje zdravie aj postavu tým, že zmeníte svoje stravovacie návyky. Inšpirujte sa radami a receptami a urobte prvý krok k trvalej zmene vo vašom živote už dnes – objednať si ho môžete tu

Suroviny:

  • 2 ks celozrnného alebo bezlepkového chleba
  • 4 plátky avokáda
  • plátok tempehu
  • malá kyslá uhorka
  • list hlávkového šalátu
  • hrsť rukoly
  • strúčik cesnaku
  • olej
  • soľ
  • malá lyžica horčice

Postup:

Kúsky chleba upečieme na toastovači. Potrieme ich horčicou a položíme na nich list šalátu. Prekryjeme ho plátkom tempehu opečenom na posolenom oleji s plátkami cesnaku. Na ne položíme plátky avokáda, kyslej uhorky a rukoly. Ak máme chuť, môžeme ešte pridať šalotku nakrájanú na prúžky, prekryť všetko druhým plátom chleba a pustiť sa do vychutnávania si tohto vege hamburgeru.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.