Zmeňte svoj život k lepšiemu. Ako? Správnym stravovaním.

Zmeňte svoj život k lepšiemu. Ako? Správnym stravovaním.

Antónia Mačingová - RatatouilleKedy ste sa naposledy cítili naozaj dobre, nielen psychicky, ale aj fyzicky? Kedy ste naposledy vstali plní energie, pripravení na všetky nástrahy, ktoré na vás v daný deň čakajú? A kedy ste si naposledy povedali – cítim sa tak zdravo, že nepotrebujem vôbec žiadne lieky a k lekárom chodím iba na preventívky? Ak ste si na jednu z otázok vyššie odpovedali “už dávno nie”, potom ste na tom správnom mieste. Väčšina našich zdravotných problémov totiž súvisí so stravovaním. Zmenou stravovacích návykov sa zaoberám už vyše 20 rokov a ak máte vôľu zmeniť svoj život k lepšiemu, rada vám pomôžem.

Ako andragogička sa venujem vzdelávaniu dospelých. Učím ich, ako prostredníctvom stravovania zmeniť svoje doterajšie návyky a myšlienkové vzorce tak, aby začali žiť kvalitnejší a vitálnejší život. Zmena stravovania je totiž len cesta, cieľom je zmena osobnosti. Ukazujem im, že aj tie oblasti života, ktoré zdanlivo nijako nezasahujú do nášho správneho fungovania, môžeme zmeniť k lepšiemu. A stravovanie je jedným zo spôsobov, ako čo najrýchlejšie dosiahnuť viditeľnú zmenu, ktorá nás “nakopne” k tým ďalším, či už vo vnímaní sveta, v partnerských vzťahoch či v práci.

Preto neustále hľadám riešenia, ako eliminovať následky zaužívaných nesprávnych vzorcov, ktoré v minulosti populácii síce prospievali, no v dnešnej uponáhľanej, pretechnizovanej dobe sú už zastaralé. Princíp je však jednoduchý – pre správny výstup musíte zmeniť vstup. Vymaňte sa zo zvykov, ktoré vám prinášajú problémy a začnite veci robiť inak. A ak sa osvedčia, zahoďte minulosť za hlavu a užívajte si zmenu, ktorou ste prešli. Ak sa totiž vrátite k predchádzajúcemu spôsobu života, vrátia sa aj problémy. A to si nezaslúžite. Doprajte si preto pre seba len to najlepšie – máte predsa len jeden život a máte právo užiť si ho naplno.

Ako vám môže strava pomôcť zmeniť náš život?

Antonia Macingova Lahke ChudnutieVeľmi jednoducho. Už od malička vieme, že potrebujeme jesť, aby sme mali energiu. Kdesi po ceste sme však zabudli na to, že nie všetko, čo zjeme,  môže byť prospešné nám, nie iba našim chuťovým bunkám. Z každej strany sme bombardovaní reklamami na pochúťky, ktoré obsahujú nespočetné množstvo umelých látok. Akosi nám to však neprekáža – pokiaľ nám istá sladkosť chutí, prečo by sme mali dbať o to, čo sa v nej nachádza?

Predsa preto, že si tie látky dávame do tela, následne do krvi a cez ňu do vnútorných aj vonkajších orgánov. A tie na umeliny v lahodne vyzerajúcich fajnotách nie sú zvedavé. Spôsobujú totiž narušenie acidobazickej rovnováhy ( ľudovo – prekyslenie ) organizmu. V závislosti od jeho vážnosti sa následne dostavia problémy ako celulitída, zápcha, rôzne zápaly a infekcie, ekzémy, vysoká zrážanlivosť krvi, a dokonca infarkt alebo rakovina.

Vaše telo by radšej uvítalo doma pripravenú stravu z domácich surovín, ktoré obsahujú dostatok živín. Práve živiny totiž pomáhajú nášmu organizmu správne fungovať. Takže ak ste aj vy kdesi na ceste od faktu, že potrebujeme jesť, aby sme mali energiu, zablúdili do zradných vôd konzumu i častokrát parádne zabaleného, ale “značkového” balastu a máte vôľu zmeniť to, urobte tak hneď.

Ako vám môžem pomôcť ja?

Zmeňte svoj život k lepšiemu. Ako? Správnym stravovaním. 1Bola som na vašom mieste. Pred 20 rokmi mi diagnostikovali alergiu na takmer všetky potraviny. Hrozilo mi, že budem do konca života brať lieky. Lenže čo potom, keď tie lieky prestanú fungovať?

A tak som si vzala do ruky odporúčané výživové doplnky a začala študovať. Aké druhy a koľko vitamínov a minerálov potrebuje denne moje telo na to, aby mohlo správne fungovať? A ako sa k nim dostanem v netabletkovej forme? Odpoveď bola prostá – strava. Ona predsa má byť zdrojom našej sily. A tak som pretavila výživové doplnky do plnohodnotnej stravy. Každý deň som si pripravovala jedlá, ktoré mi dodali potrebné živiny v kombinácii, ktorá nezaťažovala tráviací trakt. A do roka som sa dala do poriadku. Nepotrebujem žiadne lieky, ktoré by iba čiastočne tlmili následky nesprávneho stravovania. A nemám na mysli iba kvapky na trávenie, ale i ďalšie tabletky, napríklad na reguláciu krvného tlaku, cholesterolu, cukru či  problémy s močovými cestami, a mnohé ďalšie farmakologické prípravky. Za tých vyše 20 rokov som na tom ušetrila nespočetné množstvo peňazí a mohla si dopriať príjemnú dovolenku či nezabudnuteľný výlet.

Dobrou správou je, že rovnakou zmenou môžete prejsť aj vy. A to bez ohľadu na to, či hľadáte spôsob, ako schudnúť, máte isté zdravotné problémy, alebo jednoducho ako prevenciu. Stačí vám odhodlanie, vytrvalosť a disciplína. Nemusíte vymýšľať žiadne recepty, ani si počítať kalórie. V mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 nájdete chutné recepty, nad ktorými nebudete ohŕňať nosom. Sú pripravené tak, aby vás nasýtili, dodali vám potrebné živiny a v neposlednom rade vám aj chutili. Ich porcie nie sú fixne dané – každý má totiž iný pocit nasýtenia, niektorí preferujú slanšie jedlá, iní zase sladšie, niekomu vyhovuje viac korenín, niekomu menej. Dôležité ale je, aby ste jedlo dôkladne prežuli a nielen ho tak narýchlo do seba nahádzali. Ja “zaručeným liekom na zníženie kyselín” neverím. Stále je v tom nejaký háčik. Alfou a omegou je však pitný režim. Vďaka nemu dokáže telo ľahšie vylučovať toxíny, no zároveň vám krásne hydratuje pokožku.

Hlavne však zabudnite na rýchle diéty. Je všeobecne známe, že nikdy dlhodobo nezaberali, a že nikdy ani nebudú. Ak hľadáte spôsob, ako schudnúť, pričom si nenaštrbíte zdravie, trvalá zmena v stravovaní je tá správna cesta. Áno, výsledky nebudú okamžité tak ako pri rýchlych diétach. No budú pre vás prospešné. Výsledok predsa nemôže prísť ako mávnutím čarovného prútika. Radšej urobte kroky k správnemu postoju k výberu, kvalite, kombinovaniu a príprave pokrmov, aby ste predišli chorobám. Ak ste to doteraz zanedbávali, vydajte sa so mnou na novú cestu a vydržte, zmena sa dostaví – stačí odhodlanie, vytrvalosť a disciplína. Odmenou vám bude nielen zmena toho, ako vyzeráte, ale hlavne vitalita, energia a radosť zo života. To isté odporúčam aj tým z vás, ktorí navštevujete posilovne preto, aby ste čo najskôr nabrali svalovú hmotu. Rovnako ako v prípade diét, aj v tomto sa dostaví výsledok relatívne rýchlo, no takáto radikálna zmena vášmu telu prinesie nežiadanú záťaž. Preto radšej meňte svoje stravovacie návyky postupne, aby bolo vaše telo atraktívne nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Ako naštartovať trvalú zmenu v stravovaní?

Antónia Mačingová - Pomarančová soľZ vlastnej skúsenosti i zo skúsenosti tisícov ľudí, ktorí moje stravovanie vyskúšali, vám odporúčam začať 28-dňovým harmonizačným programom. Ako naň, nájdete v mojej prvej knižke Najedzte sa do štíhlosti 1. Práve v nej popisujem princíp 28-čky. Jej základom je zbaviť telo toxínov a doplniť doň živiny, ktoré mu chýbajú. Keď sa tak stane, zbadáte na sebe úžasnú zmenu – budete sa cítiť plní energie, rozžiari sa vám pleť a schudnete. Prečo to považovať iba za dočasné zlepšenie? Prečo si túto radosť nedopriať aj naďalej, a to tiež vo forme chutných, no vám prospešných jedál? Ani tu si nemusíte lámať hlavu – v mojich knihách sa nachádza množstvo receptov, ktorými ulahodíte svojim chuťovým pohárikom, aj popis princípu, ako jednoducho prispôsobíte recept svojmu telu. V pokračovaniach Najedzte sa do štíhlosti 2 a 3 popisujem aj to, ako sa stravovať po skončení 28-čky tak, aby vaša váha ostala rovnaká, no aby ste si mohli občas dovoliť aj nejaké tie prehrešky.

Ak máte predsa len obavy z toho, či vám budú moje recepty chutiť, alebo vám to v kuchyni jednoducho nejde (hoci všetko sa dá naučiť – práve o tom sú moje zážitkové pobyty), vždy môžete najprv vyskúšať donášku vo forme krabičkovej stravy. Okrem 28-čky, ktorá je tým správnym začiatkom vašej zmeny, ponúkame aj viacdenný program alebo celoročné udržujúce stravovanie. O tom, prečo je vhodným začiatkom životnej zmeny práve 28-dňový harmonizačný program, si povieme aj v najbližšom blogu.

Prosím vás len o jedno – ak sa vám moja metóda osvedčí, už sa k svojim predchádzajúcim stravovacím návykom nevracajte. Ony vás predsa dostali do tej zapeklitej situácie, v ktorej ste boli nútení riešiť estetický či zdravotný problém. Sústreďte sa radšej na to, čo ste s 28-čkou a mojím systémom stravovania dosiahli a ako sa cítite. A doprajte si takýto pocit už navždy.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.