Zdravé stravovanie nie je žiadna veda. Dokážete to aj sami

Nejeden z nás stále hľadá, čo by sme zjedli, aby sme nepribrali alebo aby sme si napravili nejaký zdravotný problém užitím bylinky. Súčasná doba nám prináša stovky možností na to, ako si zlepšiť zdravie a to, ako vyzeráme. Prášky, tabletky, nápoje, diéty… tým všetkým sme dennodenne v médiách a na sociálnych sieťach bombardovaní. Pritom ten najdôležitejší element, ktorý nás dovedie k náprave zdravia, sme my sami. Ako? Veľmi jednoducho – rozpoznaním príčiny problému, naslednou zmenou myslenia a hlavne správnou voľbou stravy.

“Zaručené” spôsoby ako si zlepšiť zdravie

Čoraz viac z nás postihujú zdravotné problémy, s ktorými si moderná medicína dokáže poradiť iba jedným spôsobom – liekmi. Lieky ale častokrát problém neliečia. Iba potláčajú prejav tela, ktoré nám naznačuje, že niečo v našom živote nerobíme správne. No a stačí si pozrieť príbalový leták s vedľajšími účinkami. Tieto chemické prípravky sú vyrábané tak, aby odstránili symptómy čo najrýchlejšie, no neriešia dlhodobý problém. Keď ich vysadíme, väčšina chorôb sa vráti, pretože pokračujeme v pôvodnej životospráve a neodstránili sme príčinu.

Nie je strava ako strava

Mnoho ľudí si už uvedomilo, že tou správnou cestou k náprave a prevencii je stravovanie. Existujú, samozrejme, diéty, ktoré však väčšinou prinesú viac škody ako úžitku. Síce nás privedú k predstave ideálnej postavy, no obrátia náš tráviaci trakt naruby. Začnú sa objavovať zdravotné problémy, nehovoriac o rýchlom návrate váhy len čo s diétou skončíme. Hlavne sú teraz veľmi populárne bielkovinové diéty, ktoré sú založené na nízkom príjme sacharidov. Tým, že v strave nekonzumujeme sacharidy, telo neviaže vodu a naša váha prudko klesá. Zaťažujeme si však ľadviny. Návrat ku konzumovaniu sacharidov (pretože, ruku na srdce, málokto si dokáže predstaviť žiť iba na zelenine a živočíšnych bielkovinách) spôsobí, že telo začne viazať vodu a váha ide smerom nahor. Preto odporúčam, aby naša strava obsahovala všetky potrebné živiny v strave, ale nie v rámci jedného jedla. Ak si pozorne preštudujete to, čo v knihách odporúčam, zistíte, že všetko má svoju logiku. 

Ďalším finančne náročným spôsobom, ktorý naberá na obľúbenosti, sú rôzne jedálničky vypracované na mieru. Je to síce rozhodne rozumnejšia investícia ako do liekov alebo diét, no nie je dlhodobá. Čo urobíme potom, keď schudneme? Budeme naozaj schopní žiť na strave, ktorej hlavným cieľom bolo znížiť našu váhu? Priznajme si – málokto z nás má na to dostatočnú disciplínu.

Existuje cesta

Čo ak by sme si dokázali ten správny jedálniček zostaviť my sami bez toho, aby sme si museli kontrolovať, koľko toho zjeme? Žiadne výdavky za lieky, za diétne prášky, za odborné poradenstvo. Iba my, naša kuchyňa a naše zdravie.

S takýmto úmyslom vznikli moje knižky Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3, ako aj môj Diár osobnej premeny. Kedysi som naplno pocítila nástrahy, ktoré nám pripravuje naše telo, ak sa nestravujeme správne. Rozhodla som sa to zmeniť a svoje poznatky, vedomosti a rady som zhrnula vo svojich publikáciách. Ich základnou myšlienkou je to, že zmenou stravy dosiahneme aj zmenu osobnosti. Prestaneme hľadať inšpirácie a motivácie tam, vonku.  Nestačí “presedlať” na zdravú životosprávu iba vtedy, keď sa cítime zle. Správne by sme sa mali stravovať permanentne, ešte predtým, než sa objavia problémy. A ak ich už máme, lieky ich nevyriešia. Iba predĺžia chvíľu, v ktorej budeme musieť uchopiť naše zdravie do vlastných rúk. To je to odhalenie príčiny, ktoré spomínam v úvode.

Ako si pomôžeme sami?

Moje knihy obsahujú základné stravovacie princípy, ktoré pomáhajú nášmu telu navrátiť harmóniu a recepty, ktorými ju dosiahneme. Prvým krokom je 28-čka, počas ktorej doplníme potrebné živiny. Potom pokračujeme semafórovým stravovaním, ktoré je v knihách vysvetlené jednoduchým grafom. Semafórové stravovanie je v podstate delená strava. Píšem to tu preto, lebo sú dámy, ktoré “nemôžu” moje stravovanie preto, lebo chcú delenú stravu :).

Diár osobnej premeny je spôsobom, ako si túto cestu zjednodušiť. V predchádzajúcom článku som sa venovala tomu, aké pozitívne účinky má stravovací denník na našu disciplínu . V Diári osobnej premeny však nájdeme aj návod na to, ako si sami poskladáme jedálniček, ktorý nám pomôže udržať si správnu životosprávu. Stačí k tomu iba prax – a na to máme zvyšok našich životov. Ak sa totiž do zmeny pustíme, mala by byť trvalá. Asi tak ako je to u mňa. Viac ako 20 rokov sa stravujem podľa seba :).

Ak chceme vyzerať a najmä cítiť trvalé výsledky, nestačí si len rekreačne “zadiétovať” a potom sa vrátiť k starým spôsobom. Zmena by mala byť stála. Iba tak bude pre nás aj prospešná. O to viac, ak sa o ňu pričiníme my sami – našou disciplínou a schopnosťou pripraviť si také jedlá, ktoré nám nebudú škodiť.

Yogurt dressing

Recept

Dnes vám opäť prinášam recept z môjho diára, tentoraz na chutný jogurtový syr, ku ktorému potrebujeme minimum ingrediencií.

Prísady:

  • domáci jogurt
  • nakrájaná pažítka alebo zelená cibuľka
  • kávový filter

Postup:

Kávový filter dáme do primeraného sitka. Vložíme ich do malého hrnca a do filtra nalejeme domáci jogurt, do ktorého sme primiešali pažítku alebo cibuľku. Necháme postáť v chladničke približne 6 – 20 hodín v závislosti od toho, akú konzistenciu chceme a potom môžeme konzumovať.

Dobrú chuť!

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.