Jednou z najväčších nástrah, ktoré na nás pri snahe schudnúť číhajú, je disciplína. Aj keď sa nám na začiatku zadarí a istý čas dodržiavame nový režim, nedostatok času, stres či pracovné povinnosti nás vrátia späť k zaužívaným stravovacím návykom. Ako sa tomuto pokušeniu brániť a docieliť trvalú zmenu stravovania? Odborníci z Harvardovej univerzity majú odpoveď – stravovací denník.
Prečo si viesť denníček?
Nedávny výskum publikovaný na stránke PubMed ukázal, že ľudia, ktorí si pri zmene stravovacích návykov vedú denník, sú vo svojej snahe dvakrát úspešnejších ako tí, ktorí sa rozhodnú schudnúť bez akejkoľvek kontroly nad tým, čo a koľko jedia.
Výskum sa opieral o 6-týždňový plán zdravého stravovania, ktorý mal účastníkov priviesť k úspešnému cieľu – strate kilogramov a zlepšeniu zdravotného stavu. Zhodou okolností nezávisle od vedcov z univerzity, vyšiel na konci minulého roka môj Diár osobnej premeny. Čím sú si podobné a čím sa líšia?
Zápisky ako dôkaz
Rovnako ako môj diár, aj 6-týždňový plán prestížnej univerzity ponúka na začiatok priestor pozrieť sa pravde do očí (alebo na písmená). Kým účastníci výskumu si zapisovali všetko, čo zjedli, iba prvý týždeň, v mojom diári je tejto aktivite venovaný celý mesiac. Dôvod je jednoduchý – stravovací plán univerzity má dĺžku 6 týždňov, kým Diár osobnej premeny pristupuje k zmene z dlhodobejšieho hľadiska. Začína sa Mesiacom pravdy, v ktorom si zapisujeme úplne všetko, čo sme zjedli a vypili – aj ten posledný kúsok koláča z pekáča, či zopár arašidov, ktoré sme si dali od chuti.
Práve takýto dôkaz o tom, koľko toho denne zjeme nám otvorí oči a ukáže nám, že v skutočnosti toho konzumujeme oveľa viac, než sme si mysleli. Čo teda s tým?
Stanovte si ciele
Lekári z Harvardovej univerzity vo svojom pláne tiež správne uvádzajú, že na to, aby nám naše nadšenie pre zmenu vydržalo, si musíme stanoviť ciele a snažiť sa ich dodržať. Tým najväčším je, samozrejme, zlepšenie zdravotného stavu a úbytok váhy. K tomu nám dopomôžu “mini ciele”, ktoré by mali byť ľahko merateľné a časovo ohraničené. V mojom diári sú nimi jednotlivé mesiace, počas ktorých úplne zmeníte svoj jedálniček a naučíte sa, ako pripravovať výživné a chutné pokrmy. Navyše o tom, či predsavzatie spĺňate, si udržíte jednoduchý prehľad vďaka tabuľkám, do ktorých si budete každý deň značiť, či ste dodržali nové stravovacie návyky a pitný režim, či ste vykonali nejakú telesnú aktivitu a v prípade dám aj to, akú ste mali intenzitu a pocity počas menštruácie.
Fantázii sa medze nekladú
Možno máte okrem tých základných aj ďalšie osobné ciele, ktoré sa spájajú s vašou zmenou v stravovaní. Pokojne na to využite sekciu poznámky, kde si môžete zapísať napríklad to, či ste sa dobre vyspali, či má vaša nálada vplyv na vašu chuť do jedla, ako dlho ste už nemali chuť na fast food, alebo či je pravda to, čo tvrdia ženy, že im zmenou stravovacích návykov postupne ustúpila chuť na sladké.
Všetky tieto zápisky poslúžia ako dôkaz vašej snahy a ako motivácia vydržať. Takže ak máte za sebou pokusy o zmenu stravovania, ktoré vám nevyšli, možno je na čase pomôcť si diárom, ktorý vás nesklame. Zistíte, že JO-JO efekt sa nevráti, ak sa vy naučite inak variť a jesť. Pretože jojo efekt vzniká tým, že sa vrátite k stravovacím návykom, ktoré vám vytvorili problém, s ktorým momentálne bojujete.
Recept na flambovaný ananás
Ako lákadlo sa s vami sa s vami dnes podelím o recept na flambovaný ananás podporujúci trávenie, ktorý nájdete práve v Diári osobnej premeny.
Prísady:
- 1 ananás
- 3 polievkové lyžice kokosového alebo trstinového cukru
- 3 polievkové lyžice masla ghee alebo klasického masla
- 1 dcl bieleho alkoholu
- nasekaná mäta
Postup:
Ananás ošúpeme a pozĺdžne ho prekrojíme na 4 časti. Vyrežeme tvrdý stred a nakrájame na plátky. Na panvici si skaramelizujeme cukor. Keď sa začne rozpúšťať, pridáme maslo a premiešame. Na vzniknutú hmotu položíme plátky ananásu a restujeme, kým nezmäkne.
Gurmáni si môžu ananás aj oflambovať – stačí ho poliať alkoholom, zapáliť a počkať, kým vyhorí. Chuť a účinok posilníme pridaním nasekanej mäty.