Voda naša každodenná

O vode a pitnom režime sa toho popísalo už veľmi veľa.
A keďže my ľudia stále potrebujeme, aby sme si niekde prečítali, že to, čo vlastne robíme, je správne, chcem vám niečo dôležité zopakovať. Hlavne preto, lebo ak nám isté veci nie sú dostatočne pripomínané, máme tendenciu vyberať si stále tú najľahšiu cestu a to takú, aby sme nemuseli nič z našich návykov meniť. Žiaľ.

antonia macingova pitny rezim

Pravda je ale trocha iná a inde

Veľakrát sa stretávam s názormi, že trochu viac vody zaťažuje ľadviny a spôsobuje nám ich ochorenie. Lebo to povedal pán doktor. A bodka. A máme ospravedlnenie na chabý pitný režim.
Predpokladám, že to, že naše telo tvorí prevážne voda, už vieme. Teda dúfam. Ak nie, tak len pripomínam, že obsah vody v bunke je okolo 70%. Celkom dosť, však?
Ak nedodržíme potrebný pitný režim, či prísun tekutín v polievkach, ovocí alebo zelenine, fungovanie nášho organizmu postupne upadá a čo je dôležitejšie – mení sa kvalita našej krvi. Je hustejšia, deformuje sa jej celková konzistencia. A keďže krv je najdôležitejším nosičom všetkých potrebných živín a kyslíka, zmena jej hustoty je pre telo veľký problém. Preto v istých častiach nášho organizmu dochádza k tomu, že sa nedostatočne zásobujú živinami, kyslíkom – a na druhej strane, nedochádza k dôkladnému očisteniu od splodín.

Preto mi veľa žien, ktoré mávali migrenózne bolesti hlavy či menštruačné bolesti, po istom čase zmeneného stravovania a pitného režimu písali, že sa frekvencia záchvatov postupne znížila. Tie šťastné, ktoré pochopili potrebu trvalej zmeny, sa bolesti dokonca zbavili natrvalo. A to isté platí pri všetkých ochoreniach, kde nevieme odhaliť príčinu, tzv. idiopatických teda civilizačných chorobách. Pritom je dôležité si zapamätať – čas a vytrvalosť pri zmene sú zázračne liečiace veličiny!

A čo spôsobí nedostatočný pitný režim?

Slabý pitný režim spôsobí, že sa nedostatočne vylúčia toxíny. A ako dobre vieme, jedným z obranných mechanizmom nášho telíčka pred účinkom toxínov je to, že si ich obalí tukom!
Takže moji milí, práve to, že sa nesprávne stravujeme a k tomu ešte máme zlý pitný režim, spôsobuje problémy s nadváhou, spomaleným metabolizmom, ľadvinami, črevami a vlastne všetkými civilizačnými chorobami.
Lebo práve hromadenie všetkých dostupných jedov v priemyselne spracovaných polotovaroch, v chemických a kozmetických prípravkoch či vo vzduchu, ktorý dýchame počas tak stresujúceho života, spôsobuje vznik a rozvoj civilizačných chorôb.

Zmeňte teda to, čo môžete

To znamená – výber a prípravu pokrmov, pitný režim a pokiaľ môžete, redukujte stresové faktory.
Vynechávajte sladké či kolové nápoje, hoci by ich stokrát propagovala vaša milovaná celebrita a sľubovala v nich nulový podiel cukru. A obmedzte pitie kávy, lebo mnohokrát len tá tvorí váš denný prísun tekutiny.

Sústreďte sa na vodu

Zdajú sa vám 2-3 litre vody priveľa? Denne sa jej potením, dýchaním, ochladzovaním (v horúcom lete či menopauze), močom, potom či stolicou zbavíme od závislosti veľkosti nášho tela od 2 do 3 litrov. Preto je potrebné aj príjem tekutiny zvýšiť na aspoň tento objem.

Pite čistú vodu. Najlepšie vám spraví prevarená a ešte teplá (čim teplejšia, tým lepšie). Môžete si ju ochutiť akýmkoľvek sezónnym ovocím, citrónom a medom, pridať k nim mletú škoricu alebo zázvor, všetko podľa chuti. A striedajte aj bylinkové čaje, ktoré pomôžu očistiť krv a lymfatický systém. Vyskúšajte čaj z nátržníka husieho, púpavy, žihľavy, prasličky, pestreca marianského či sedmokráskový čaj. Vyčistia vám krv, pečeň, črevá, hlavu a postarajú sa o vypnutie a vyčistenie pleti… a toto žiadne kolové nápoje nespravia. 🙂

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.