VLAŠSKÉ ORECHY – minimozočky plné kvalitných tukov

Určite ste počuli, že “vlašáky” po očistení od škrupinky majú tvar ľudského mozgu a už aj vedci potvrdili, že vlašské orechy podporujú jeho správnu funkciu.

Orechy sa vo všeobecnosti odporúčajú ako prevencia pred vznikom problémov so srdcom, nervovou sústavou či cievnym systémom. Vlašské orechy podľa toho, čo uvádzajú odborníci:

✅ obsahujú nulový podiel cholesterolu, ba navyše dodajú telu kyselinu linolovú, čím pomáhajú znižovať cholesterol v krvi,

✅ podieľajú na tvorbe protilátok a stavbe nervových tkanív,

✅ obsahujú omega 3 mastné kyseliny. kvalitné proteíny, nenasýtené a polynasýtené tuky a len malé množstvo sacharózy, preto sú vhodné aj pre diabetikov,

✅ sú vynikajúcim zdrojom draslíka, mangánu, železa, horčíka, fosforu, kyseliny listovej, vitamínu E, vitamínov B (1,2,3, 6) a tiež fytoestrogény. Len pre predstavu. Mangán pomáha pri neplodnosti žien, ale i mužov.

✅ obsahuje zinok, ktorý je ideálny pre zdravú prostatu i potenciu, či zdravú pokožku, nechty, vlasy.

✅ jednoducho je to úžasný, prírodný multivitamín a ešte v organickej podobe. Aj preto sú orechy v mojom úvodnom, 28-dňovom jedálničku skoro denne na tanieri.

V rôznych ženských bulvárnych časopisoch redaktorky píšu, že orechy sú mastné a priberáme po nich. Nie je to tak. Viac, ako polovičnú hmotnosť orechov síce tvoria tuky, ale sú to kvalitné a pre zdravie veľmi prospešné tuky. Čistý lecitín sa často odporúča práve na podporu procesu likvidácie podkožného tuku a práve ten je tiež zastúpený v orechoch. Takže berte s rezervou tieto „múdre vyhlásenia“, lebo ak tomu uveríte a vylúčite orechy z jedálnička, ochudobníte sa aj o vynikajúci zdroj látok, ktoré zabraňujú zápalovým procesom, vzniku krvných zrazenín a spomínaných kvalitných bielkovín.

Čo robíte so škrupinkami z orechov? Nevyhadzujte ich. Môžete si z nich urobiť čaj, ktorý sa v ľudovom liečiteľstve používal proti dlhotrvajúcemu kašľu. Pomáha rozpúšťať hlieny a napomáha pri vykašliavaní. Prináša pomerne rýchlu úľavu, ale starí ľudia radia piť ho až do úplného vyliečenia.

PRÍPRAVA ČAJU: Na pol litra vody potrebujeme škrupinky z asi piatich orechov. Necháme pol hodinku povariť, 20 minút odstať, scedíme a pijeme. Podľa chuti dosladíme medom.Škrupinky môžeme použiť aj na podporu krásnych vlasov. Cez noc necháme macerovať asi 20 ks škrupiniek v litri vody. Ráno zmes asi 15 minút povaríme a vlažným nálevom si vlasy po umytí opláchneme. Možno by to mohli vyskúšať aj muži, ktorým vadia prvé šediny.

Ešte zopár odporúčaní: Ak máte neprekonateľnú chuť na sladké, pripravte si zdravú maškrtu. Pomleté orechy si zmiešajte s medom. Vytvorte si takú konzistenciu, aká vám chutí. Pochutia si na nej aj deti. Orechovú zmes natrite na chlebík s maslom a pribaľte deťom na desiatu namiesto rôznych Brumíkov.

Vlašské orechy sú super náhradou za večerné čipsy pri TV. Ja milujem chuť čerstvých orechov. Ak si cez noc namočíte vysušené jadra vlašských orechov do vody, ráno ich budete mať čerstvé a chrumkavé. Takže zo šupiek macerát na vlasy, z jadierok čerstvé jadrá a pekný deň sa môže začať.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.