Toxíny – naši neželaní spoločníci

Slovo “toxín” už na prvé počutie znie nepríjemne. Väčšina z nás však ani nevie, čo sa za ním skrýva. Nečudo – v súčasnosti ich nájdeme všade. Vo vode, ktorú pijeme, v strave, ktorú prijímame aj vo vzduchu, ktorý dýchame. Priznávam, že to nie je veľmi optimistická perspektíva. Dobrá správa však je, že existujú účinné spôsoby, ako sa toxínov zbaviť a aj to, ako obmedziť ich prijímanie na minimum.

Čo sú to toxíny?

Toxíny - naši neželaní spoločníci 1Toxíny sú látky, s ktorými prichádzame do styku alebo si ich sami produkujeme. Medzi tie, s ktorými prichádzame do styku každý deň, patria napríklad škodlivé častice v ovzduší, výfukové plyny, čistiace chemikálie, dym či maliarske farby. Niektorým z nich sa môžeme vyhnúť, iným nie. Ďalšie toxíny nájdeme napríklad v znečistenej vode, plastoch, ťažkých kovoch, alkohole, liekoch proti bolesti, umelých farbivách či pesticídoch. Pokiaľ si nedávame pozor, konzumujeme ich na dennej báze. Keď si však uvedomíme, kde všade ich nájdeme a prispôsobíme svoje správanie a jedálniček tomu, aby sme ich príjem obmedzili, s naším telom sa začnú diať zázraky.

Ako nám škodia?

Tým, že toxíny zanášajú naše vnútorné orgány, zapríčiňujú predovšetkým zdravotné komplikácie ako napríklad únava, problémy so spánkom, nevoľnosť, závraty, bolesti hlavy, hnačky alebo zápcha, vyrážky či nepríjemný telesný zápach. Ak sa vám niektorý z týchto symptómov zdá povedomý, a zatiaľ ste nenašli jeho príčinu, možno sú ňou práve toxíny.

Ako obmedziť ich príjem?

Namiesto mäsa, rýb a vajec, ktoré sú kontaminované hormónmi a pesticídmi, si môžeme vyberať produkty z voľného chovu. Namiesto ovocia a zeleniny z obchodov si radšej zabezpečme organické sezónne produkty, ktorými podporíme miestnych drobnopestovateľov. Je pravdepodobné, že potravu, ktorú konzumujú oni sami, nebudú chemicky ošetrovať. Ak máme vlastnú záhradku, o to lepšie. Napriek tomu nezabúdajme pred konzumáciou ovocie aj zeleninu poriadne umyť.
Toxíny konzumujeme aj v konzervovaných a údených prípravkoch, v podobe dusičnanov.

Možno vás to prekvapí, ale vysoké množstvo toxínov obsahujú aj kozmetické prípravky. Najmä by sme si mali dať pozor na tie, ktoré obsahujú síran sodný. Ten môže spôsobovať podráždenie očí a pokožky a u citlivejších z nás aj respiračné ťažkosti. Preto si pri kupovaní kozmetiky vždy pozorne prečítajte jej zloženie a nebojte sa investovať viac do prírodnej, ktorá vášmu telu neškodí.

Ako sa zbaviť toxínov, ktoré už máme v sebe?

Toxíny - naši neželaní spoločníci 2Naše telo je prirodzene vybavené na to, aby toxíny vylučovalo. Avšak tým, že sme im vystavení neustále, by sme mu mali pomôcť. Môžeme tak urobiť veľmi jednoducho – pomocou detoxikácie. Neexistuje jeden univerzálny prípravok na detoxikáciu, azda okrem vody. O tom, ako úžasne pôsobí na naše telo, ak dodržiavame pitný režim, sme si hovorili už v článku Správny pitný režim robí zázraky. Každý náš orgán je však samostatnou jednotkou, a preto potrebuje na podporu správneho fungovania niečo iné.

Na detoxikáciu pečene je ideálny čaj z ostropestreca mariánskeho, ktorý obnovuje jej schopnosť vylučovať z tela škodliviny. Keďže naša pečeň pracuje medzi 1:00 a 3:00, nemali by sme ju v tomto čase zaťažovať pitím alkoholu či konzumáciou ťažkých jedál.

Obličky a močové cesty si môžeme detoxikovať napríklad pravidelným pitným režimom, ale aj cesnakom. Oba pomáhajú pri prevencii pred obličkovými kameňmi, zápalmi a podporujú vylučovanie škodlivín. Ak máme problémy s močovým mechúrom, medzi 15:00 a 17:00 by sme mali piť čaj z petržlenu. Obličky sú najaktívnejšie medzi 17:00 a 19:00. Ak v tomto čase športujeme, tiež by sme mali viac piť.

Jedným z orgánov, na ktorom najviac pociťujeme nadbytok toxínov, sú črevá. Na ich prečistenie sú najlepšie vláknina a – opäť – voda. Tenké črevo pracuje najviac medzi 13:00 a 15:00, kedy pomocou žlče dokončuje trávenie všetkých živín. Nestrávené zvyšky sa potom presúvajú do hrubého čreva, v ktorom sa medzi 5:00 a 7:00 vstrebávajú vitamíny a aminokyseliny.

Koža je najväčším orgánom nášho tela. Dennodenne je vystavená toxínom zvonka i zvnútra. Najlepším spôsobom, ako ju vyčistiť, je pravidelne piť. Práve potením sa zbavujeme škodlivých látok, zároveň voda pomáha pri problémoch s ekzémami a akné.

28-dňový detoxikačný program

Nadbytok toxínov bol kedysi dôvodom, prečo som začala hľadať spôsoby, ako si dať do poriadku svoj zdravotný stav. Skúmala som a skúšala, až som nakoniec vytvorila detoxikačný program, ktorý telo nielen vyčistí, ale dodá mu aj potrebné minerály a vitamíny na to, aby sa “reštartovalo”.

Urobila som to, že som odporúčané suplementy premenila do tuhej stravy a potravín, ktoré podporujú čistenie tela na bunkovej úrovni. Spolu s dostatočným pitným režimom obnovuje tento program fyzickú aj psychickú rovnováhu, neutralizuje prekyslenie vnútorného prostredia (inak povedané, narušenie acidobazickej rovnováhy), dodáva energiu a obmedzuje chuť na sladké. Jeho účinky som priblížila vo svojej prvej knihe Najedzte sa do štíhlosti 1, ako aj v sekcii Harmonické stravovanie na Facebooku. Jeho základnou surovinou je cvikla, ktorá zrýchľuje metabolizmus, posilňuje kosti, podporuje tvorbu červených krviniek, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje mozgové funkcie, regeneruje pečeň či znižuje vysoký krvný tlak. Jednoducho – je to zelenina, ktorá by v našom jedálničku nemala chýbať.

Preto vám na záver prinášam recept na cviklovú polievku, ktorá zahreje, zasýti a vyčistí.

Recept na cviklovú polievku

Toxíny - naši neželaní spoločníci 3Suroviny:

  • 4 menšie cvikly s listami
  • 2 strúčiky cesnaku
  • Čerstvý zázvor vo veľkosti palca
  • Olivový olej
  • 200 ml sójovej smotany
  • Mandľové lupienky
  • Bazalka
  • Soľ
  • Mleté čierne korenie
  • Mletá rasca

Postup:

Cviklu nakrájame na kocky a spolu s čiernym korením a mletou rascou osmažíme na osolenom olivovom oleji. Podlejeme vodou a celú zmes dusíme.

Cviklové listy nakrájame na tenké prúžky a dáme ich na rozohriaty olej. Pridáme k nim cesnak nakrájaný na plátky, najemno nastrúhaný zázvor a opäť podlejeme vodou. Necháme dusiť asi 15 minút.

K poduseným listom pridáme ⅓ uvarenej cviky a rozmixujeme ju na hladkú hmotu.

Na vrch polievky môžeme ešte pridať zvyšnú cviklu, sójovú smotanu, mandľové lupienky a / alebo bazalku. Dobrú chuť!

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.