Správny pitný režim robí zázraky

voda pitný režim

V predchádzajúcom blogu sme si priblížili môj 28-dňový stravovací program. Jeho súčasťou je aj dodržiavanie pitného režimu, ktorý pomáha vyplaviť toxíny z tela a začať strácať objemy aj váhu. Správny pitný režim, ktorý nepozostáva zo sladených nápojov, ale z vody, z bylinných čajov z prasličky, zlatobýľa, žihľavy či zeleného čaju, má na telo zázračné účinky. Preto než sa pustíte do tohto článku, vezmite si do ruky pohár vody. Lepšieho spoločníka si k nasledujúcemu textu totiž ani nemôžete predstaviť.

V lete sa neustále stretávame s odporúčaniami, že máme pravidelne dodržiavať pitný režim. Mnohí si pod týmto pojmom predstavujeme to, že v horúcom počasí by sme mali piť viac ako inokedy, aby sme predišli dehydratácii, bolestiam hlavy, únave, a – ak sa niekde slníme – aj úpalu.

V skutočnosti však pitný režim nemá byť záchranným kolesom, ktoré nám počas horúceho leta pomôže predísť zdravotným komplikáciám. Mal by byť súčasťou nášho každodenného života, od chvíle, čo vstaneme, minimálne do 17.00 hodiny. Potom už len po niekoľkých hltoch, aby sme v noci zbytočne nežaťažovali obličky a nebehali na WC. Vyše 70 % nášho tela totiž tvorí voda a ak ju pravidelne nedopĺňame, môžu sa dostaviť krátkodobé symptómy, ako napríklad spomínaná bolesť hlavy, no aj dlhodobé závažné zdravotné komplikácie. Pritom mnohé z nich, ako vysoký krvný tlak, problémy s obličkami, chudokrvnosť či zlyhanie srdca by ste možno ani nepripisovali nesprávnemu pitnému režimu.

Prečo je voda zázračnou tekutinou?

Ako sme spomínali v úvode článku, voda nám v prvom rade vylučuje z tela toxíny. Tým pomáha predchádzať prekysleniu organizmu a vzniku zápalov či vývinu rakovinových buniek. Je dôležitá pri prvej fáze trávenia – prežúvaní. Sliny sú totiž tvorené vodou a obsahujú enzýmy, ktoré pomáhajú rozložiť jedlo na menšie kúsky. Práve preto je potrebné každé sústo poriadne prežuť a až tak ho prehltnúť. Voda nám zmäkčuje aj steny vnútorných orgánov, čím nám uľahčuje trávenie a reguluje aj množstvo žalúdočnej šťavy, čím znižuje riziko pálenia záhy a refluxu.

Okrem toho má voda na starosti transport kyslíka, minerálov a vitamínov do nášho tela prostredníctvom krvi, ktorú riedi, a aj reguláciu telesnej teploty, zmäkčenie kĺbov či tvorbu hlienu, ktorý chráni našu sliznicu pred baktériami a vírusmi.
Veľmi dôležité je ale aj to, že voda vynikajúco pomáha pri chudnutí. Či už sa doňho pustíme prostredníctvom správnej úpravy jedálnička alebo cez cvičenie, podkožný tuk začneme strácať aj cez potenie. A to je možné iba vtedy, keď pijeme dostatok tekutín.

Koľko vody a aké množstvo máme piť?

voda pohár pitný režimZa bežných okolností je optimálne množstvo prijatej vody 2 až 3 litre denne. Ak sa však pustíte do mojej 28-čky, odporúčam piť 3.5 až 4 litre denne v závislosti od telesnej váhy. Na začiatku bude pre vás možno náročné zvyknúť si na takéto množstvo, avšak nakoniec si vaše telo bude pýtať vodu samo. Je to náš prirodzený reflex, no v každodennom zhone sme na to zabudli a naučili sa ho potláčať.

Vhodným riešením, ako na pitie nezabudnúť, je mať v práci aj doma poruke džbán alebo fľašu s vodou, aby sme ich mali v zornom poli a napili sa vždy, keď nám na ne padne zrak. Môže to byť voda z vodovodného kohútika, filtrovaná či minerálna voda (dávajte si pozor – nie všetky perlivé vody, ktoré nájdete v obchodoch, sú aj minerálne). Ja však odporúčam ionizovanú alkalickú vodu, ktorá pomáha pri prevencii vzniku civilizačných chorôb, podporuje vylučovanie odpadových látok, posilňuje imunitný systém a chráni naše telo pred účinkami voľných radikálov, čím podporuje zmenšenie vrások a omladenie. Kúpiť si ju môžete už aj v obchodoch, no ak chcete šetriť životné prostredie a nepiť s vodou aj plastové mikročastice, môžete si kúpiť filter, pomocou ktorého si ju pripravíte aj doma.

Chápem, že piť iba vodu vám môže začať liezť hore krkom. Preto mám zopár tipov, ako si ju ozvláštniť tak, aby ulahodila aj vašim chuťovým pohárikom. Môžete si do nej pridať citrón s medom – pomer záleží iba od vášho vkusu. Alebo do horúcej, prevarenej vody zamiešajte škoricu alebo zázvor a keď trošku vychladne, pridajte opäť citrón a med. Ak si do vody pridáte petržlenovú vňať, pomôžete obličkám a močovému systému.

Ako sa osviežiť v lete?

pitný režimVodu nájdeme aj v ovocí a zelenine. Ideálnymi a ľahko prístupnými v tomto letnom období sú melóny. Sú to v podstate guľaté zázraky, ktoré pôsobia blahodárne na naše telo aj pleť. Nielenže uhasia smäd, ale aj odvodňujú. Obsahujú veľké množstvo minerálov, ktoré regulujú obsah vody v organizme, čím podporujú činnosť obličiek a chránia pred vznikom obličkových kameňov. Okrem vody, vlákniny a vitamínov A a B majú aj nízku kalorickú hodnotu, čím prispievajú k znižovaniu tukových vankúšikov.

Pripraviť si ich môžete na rôzne spôsoby. Môžete si nakúpiť ružový, oranžový a červený melón a vytvoriť si z nich zdravú sladkosť tým, že si ich napicháte na drevené ihlice. Ak si chcete chuť melóna ozvláštniť, môžete ho skombinovať s kúskami syra Feta obalenými v sušenej bazalke. Do tretice si môžete kúsky rôznych melónov zamraziť spoločne s ananásom a rozmixovať na sorbet.

V žiadnom prípade však neodporúčam sladené nápoje alebo rôzne nápoje typu Radler. Síce rýchlo uhasia chuť po sladkom, no obsahujú látky, ktoré z dlhodobého hľadiska nášmu organizmu iba škodia. Narúšajú acidobazickú rovnováhu, zanášajú ho toxickými látkami a éčkami, spôsobujú hromadenie vody v tele, ktoré má za následok aj takú nepríjemnosť, akou je celulitída. Preto je synonymom správneho pitného režimu práve voda. A ak si ju viete zaobstarať priamo zo studienky alebo prameňa, nie je čo riešiť. Tak – na zdravie!

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.