Sacharidy, bielkoviny, tuky – ktoré zaradiť do jedálnička?

Pre život potrebujeme zdroj energie, ktorá sa nachádza v našej potrave. Energiu získavame z makroživín a mikroživín. Makroživiny sú tie, ktoré naše telo potrebuje vo väčšom množstve. Mikroživiny potrebujeme v menšom množstve, ale ich úloha je rovnako dôležitá, keďže sa podieľajú na procese správneho trávenia a absorbovania makroživín. 

Voda je makroživina, ktorá obsahuje mikroživiny. Preto ju aj odporúčam piť a nahradiť ňou všetky tie presladené bublinkové nápoje a rôzne 100% džúsy, ktoré naopak, častokrát z tela odoberajú dôležité mikroživiny.

Medzi rastlinné zdroje bielkovín radíme rôzne orechy, orechové pasty, tofu, sóju, tempeh, fazule rôzneho druhu, quinou, hnedú ryžu, zemiaky. V kombinácii s kváskovým chlebom či krúpami nemôžete nič pokaziť. Dôležité ale je, „nezobať“ medzi jedlami a snažiť sa o to, aby naše telo dospelo k ozajstnému pocitu hladu. 

MAKROŽIVINY:

SACHARIDY

V článku “Prečo nechudnem” som písala o sacharidoch v strave a o tom, prečo je nebezpečné sústavné pojedanie niečoho „malého“. Ako sme vraveli, každé jedlo sa postupne rozloží na glukózu. Glukózu z krvi do buniek prenáša inzulín. Kolotoč zobkania a následného vylúčenia inzulínu z pankreasu môže spôsobiť otupenie buniek zodpovedných za prenos inzulínu. Následne sa v krvi začne hromadiť cukor a aj inzulín a z hľadiska vzniku a rozvoja civilizačných chorôb sa v tele vytvorí ideálne prostredie. Ďalším nepríjemným sprievodným znakom hromadenia inzulínu v krvi je to, že inzulín je tukotvorný hormón, ktorý rozhoduje o tom, že sa tuk v tele začne ukladať. Obezita je predstupeň cukrovky a nebolí. Až neskôr vznikne problém. Ak si naozaj chcete odsledovať, ako na tom ste, odporúčam zapisovať si každé sústo, ktoré denne skonzumujete. Odkontrolujte si, ako ste na tom s príjmom cukru vy a hlavne vaše deti v podobe bieleho kryštálového cukru, sladkostí, rôznych br umíkov, koláčikov, horaliek, bieleho pečiva. Tieto potraviny odporúčam naozaj v minimálnom množstve, ak už nie ste ochotní sa ich úplne vzdať. Cukrovka sa vytvára dlhodobo a základ môžeme získať už v detstve. Ešte raz zdôrazňujem, nededíme choroby. Dedíme predispozície a choroby vytvárame opakovaním stravovacích návykov našich predkov. V jedálničku odporúčam ponechať zložené sacharidy a vlákninu vo forme zeleniny, strukovín, pohánky, pšena, vločiek, batátova a ovocia – toho ale v menšom množstve. 

BIELKOVINY

Bielkoviny ako sme už písali v predchádzajúcich článkoch delíme na živočíšne a rastlinné. V tele to prebieha tak, že ich prijímame v rámci potravy a telo si ich rozkladá na aminokyseliny. Tie si potom v rámci potreby telo použije na podporu rastu, budovanie tkaniva, svalov, orgánov, vlasov, pokožky. Slúžia na podporu imunity, obnovu a výstavbu buniek, podporujú hojenie rán. Takže asi nebudú veľkým zdrojom energie (aj keď môj osobný názor je ten, že každá potravina obsahuje aj bielkovinu a aj sacharidy, ale v rôznom pomere) skôr ich telo využíva na vyššie uvedene funkcie. Vo fitness sa samozrejme využívajú a odporúčajú ako základ pre nárast svalov. Mne len príde divné, že také esá akými sú Serena Wiliams či Mike Tisson sú vegáni a svalovú hmotu im závidí asi každý fitnessák. Nakoniec aj slony či gorily svedčia o tom, že nie všetko je presne tak, ako sa to prezentuje. Tak si vyberte. 

Skôr sa stretávam správe opačným problémom, že ženy, ktoré chcú rýchlo chudnúť prechádzajú na rôzne bielkovinové, práškové diéty, ktoré potom môžu spôsobiť zdravotný problém. Čím väčší priemyselný zásah – konzervovanie, emulgátory a podobne, tým menej prirodzený produkt pre telo a jeho správne chemické a hormonálne procesy. Preto ja nečítam etikety na potravinách, snažím sa takéto potraviny ani nekupovať. Obzvlášť tie, ktoré majú tých drobných popisov veľmi veľa.

Odborníci tvrdia, že musíme jesť mäso, vajíčka, syry – lebo toto sú zdroje esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie vytvoriť samé. U nás sa to už ale preháňa s konzumáciou uvedených zdrojov a ako je vidno, evidentne to populácii neprospieva. Ak si napríklad odsledujete jedálničky našich prarodičov zistíte, že tí toho mäsa nemali v takom prehnanom množstve, ale vedeli si vhodne nakombinovať strukoviny a sacharidy (krúpy s hrachom, pohánku s fazuľou…), ktorá im vytvorila kompletné aminokyseliny. Teda také, po ktorých mali všetko to, čo telo potrebovalo pre udržanie kvalitného zdravia. Minulý rok som bola v Indii, medzi hinduistami, ktorí nekonzumujú skoro žiadne živočíšne bielkoviny a nemôžem povedať, že by som tam videla problémy v raste či dostatku vitálnej energie.

TUKY

Tuky sú ďalšou dôležitou makroživinou. V tele slúžia ako dlhodobý zdroj energie. Potrebujeme ich kvôli správnej funkcii hormonálneho systému, pre ochranu vnútorných orgánov. Ak sa to preženie s nesprávnou stravou tak vzniká nahromadenie medziorgánového tuku a toto je už problém. Tuk slúži aj ako tepelná ochrana. Stretávam sa s pomerom podkožného tuku: viac tuku a menej vody – je nám teplejšie (je to zväčša u chlapov, ktorý majú aj vyšší podiel svalovej hmoty a aj preto je im teplejšie ako ženám) a potom pomer: viac vody ako tuku – tzv. celulitída. Ak sa to spojí s nízkym podielom svalovej hmoty, ženám, aj keď majú kilá navyše je častokrát zima. Tuky potrebujeme aj ako nosiče vitamínov A, D, E a K. Tiež je dôležité dbať na prísun zdrojov 3 a 6 omega mastných kyselín. V našom tele majú protizápalové účinky. Patria tu napríklad orechy, oleje , rybí tuk či mastné morské ryby (3). 

Ak teda chcete byť zdravší a štíhlejší, ale ešte nie ste pripravení na radikálnu zmenu jedálnička, skúste aspoň to, že obmedzíte v čo najväčšej miere zdroje jednoduchých cukrov, jedzte viac zeleniny a bielkovín a obmedzte čo najviac prílohy, ako zemiaky, cestoviny, knedlíky, ryžu…

Zdroj: Daniela Košťálová, Silvia Fialová, Lucia Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne, vydavateľstvo Osveta 2012.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.