Začiatok nového roka je spojený aj s novoročnými predsavzatiami, ktoré vznikajú často ako dôsledok stále väčšieho prejedania sa. A práve tieto predsavzatia založené na slovíčku MUSÍM (so sebou niečo robiť), častokrát končia neúspechom a nájdením ďalšej výhovorky, po ktorej, žiaľ, posunieme opasok o dve dierky ďalej, ale nežiadúcim smerom.
Čo myslíte, koľkí z tých, ktorí si dali takéto novoročné predsavzatie : „od 1.1. začnem“ – to dotiahli do úspešného konca?
Ono to totiž po tej silvestrovskej noci, nie je práve najlepší čas. Veľakrát ľudia potrebujú tzv. popravku – to znamená, že si potrebujú dať „vyrovnávací“ pohárik alkoholu. A naše predsavzatia sa posúvajú na ďalší deň. Potom prídeme do práce a čakajú nás tam novoročné misy, plné lákadiel. A potom má niekto meniny či narodeniny..a sme zase v tom istom kolotoči.
Ak naše predsavzatie pramení len z toho dôvodu, že niečo so sebou musíme spraviť, lebo je to spoločensky neprijateľné takto vyzerať, výhovorku na to, ako to obísť si potom nájdeme stále.
Rozhodnutie, ktoré si dávame by malo vychádzať z nášho vnútra. Z nášho presvedčenia o potrebe zmeny toho, čo sme doteraz robili. Sme totiž výsledkom našich volieb a rozhodnutí. Ako mi raz povedala jedna kamarátka „Začínam s tvojou stravovacou filozofiou, lebo ma k tomu dotlačili vlastné fyzické obmedzenia – idem to robiť kvôli sebe samej.“
Teda nie kalendárový dátum 1.1., ale TU a TERAZ. Neodkladajme zmenu na potom, na čas do plaviek, na stužkovú, promócie, či na svadbu… Ak naše presvedčenie bude skutočné, začneme teraz. Ak to totiž budeme čímkoľvek podmieňovať, tak to nemyslíme vážne a nie je to to, čo skutočne chceme. To, čo skutočne chceme začneme robiť ihneď.
Počas silvestra som dostala niekoľko e-mailov, kde mi ženy písali: „Ešte dnes sa poriadne najem a od zajtra začínam s mačingovkou.“
Je teda jasné, že nevedia, čo idú robiť. MUSIA, aby odstránili, čo si cez sviatky nakopili. A tu to končí. Po 28mich dňoch sa vrátia k bežným návykom a očakávajú od toho mesiaca zázrak na celý život. Ale podobne, ako sa za mesiac nenaučíte cudzí jazyk, ani krátkodobé stravovacie zmeny veľa osohu neprinesú. A práve tu nastupujú predajcovia zaručených, rýchlych diét – ktorí vsádzajú na ľudskú pohodlnosť a lenivosť.
Najlepšie výsledky dosiahli tí, ktorí mali radosť zo zmeny. Radosť z toho, že môžu niečo nové skúsiť, a keď sa pri plnom pocite nasýtenia dopracujú k zvýšenej kvalite zdravia a úbytku nežiadúcich centimetrov v kritických partiách a kíl navyše. Tešili sa na proces prípravy nových jedál, na zážitok nových chutí. Tešili sa na to, KEĎ sa začnú prejavovať výsledky ich snaženia a netlačili na to KEDY…Uvedomovali si totiž, že ani kilá navyše či zhoršenie zdravotného stavu nenastalo po jednom mesiaci. Boli dôslední a trpezliví.
Ak ste na takúto zmenu pripravení, návod ako na to nájdete v mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3. Nájdete tam množstvo receptov a hlavne veľmi jednoduchú a jasnú postupnosť krokov, ako zmenu docieliť. Podmienkou je čítať všetko, čo v knihách píšem, nie len recepty a hlavne, podobne ako začíname školskú dochádzku aj tu odporúčam začať s knihou číslo jedna, pokračovať dvojkou a trojkou. Prípadne si môžete zaobstarať ešte stále aktuálny nástenný kalendár.