Pre lepší VÝSTUP musíte zmeniť VSTUP

Pre lepší VÝSTUP musíte zmeniť VSTUP - Využite pôstne obdobie pre 28-dňovú očistu

Od 26. februára čaká veriacich ľudí na Slovensku pôstne obdobie, počas ktorého obmedzia predovšetkým prijímanie mäsa. Či už ste veriaci, alebo nie, priestor na upratanie si vo svojom vnútri potrebuje každý z nás. Preto môžete aj vy využiť blížiace sa obdobie pred jarou na očistu svojho tela aj duše. Začať môžete 28-čkou.

Spúšťa upratovanie tela aj hlavy

Môj 28-dňový stravovací program je prvým krokom k harmonickému stravovaniu, ktoré má dlhý zoznam pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus aj psychiku. 28-čka je detoxom v tom správnom zmysle slova – upratuje vaše telo aj hlavu tak, aby ste naštartovali vyvážený harmonický stav.

Jedálniček pre prvé 4 týždne som zostavila jednoducho – odporúčané výživové doplnky som nahradila priamo tuhou stravou plnou potrebných živín. Nakoniec, 90% všetkých receptov v mojich knihách a kalendároch má tieto účinky.

Preto nie je takéto stravovanie žiadnym trápením pre váš organizmus. Prvý, očistný týždeň sa vaše telo stravou alkalizuje a následné 3 týždne, si doplníte potrebné nutrienty. Pri následnej trvalej úprave stravovacích a mentálnych návykov telu dožičíte to, čo potrebuje, aby bolo zdravé, mladistvé a štíhle. Uzdravením organizmu a zbavením sa čo najväčšieho možného množstva toxínov môže dôjsť k úprave váhy aj zdravotných problémov. Veď všetci predsa poznáme predsa príslovie: V zdravom tele, zdravý duch :).

Nehrozí vám hlad

Niektoré recepty jedál v 28-čke majú napísaný počet kusov istej zeleniny, iné nie. Mojim stravovaním vám nechcem prikázať konkrétne množstvo jedla – presne odmerané a navážené, pretože to nie je správna cesta a hlavne nepoznám množstvo jedla, po ktorom sa u vás dostaví pocit nasýtenia. To poznáte iba vy sami. Potraviny môjho jedálnička sú vášmu zdraviu a telu prospešné, preto ich môžete prijímať toľko, aby ste sa zasýtili a nemali pocit hladu. Žiadne váženie či počítanie kalórií. Nie je totiž jedno, z čoho kalórie pochádzajú. Podmienkou ale je dôsledné prežutie každého sústa, ktorým pomáhate tráviacemu traktu. Lebo rýchle hltanie veľkých kusov jedla spôsobí to, že zjete oveľa viac ako potrebujete a hlavne, zbytočne zvýšite produkciu žalúdočných kyselín. A dostávate sa do kruhu: rýchle jedenie nedostatočne spracovanej stravy – žalúdočné problémy – užívanie liekov na zníženie kyselín – priberania na váhe… Veď to poznáte.

Dodržiavajte pitný režim

Pitný režim je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý, preto vám už možno neustále pripomínanie toho, aby ste pili dostatok tekutín, niekedy „lezie hore krkom”. No dostatočný príjem vody je rovnako potrebný ako správne zvolená strava.

Sú to práve tekutiny, ktoré stoja za očistou tela, vyplavujú toxíny, upravujú pH a odstránia sa aj bolesti hlavy. Vypiť denne 3 až 4 litre vody, v závislosti od vašej váhy, je preto naozaj dôležité. Navyše, ak by ste náhodou trpeli pocitom hladu alebo chuťou na niečo sladké, povedzte si, že hlad je iba prezlečený smäd a pite ako dúhy 🙂

Tak splníte pitný režim aj odoláte pokušeniam „zobať medzi hlavnými jedlami“. Odporúčam piť čo najteplejšiu prevarenú vodu. Dochuťte si ju citrónom a medom, mätou či škoricou.

Hýbte sa

Celé moje harmonické stravovanie nie je diéta. Je to v prvom rade životný štýl, ktorý vyznáva zdraviu prospešné potraviny, návrat k domácej kuchyni a poľnohospodárskym výrobkom. Pripomínam, sústreďte sa na kvalitu, nie na kvantitu lacných potravín s nulovou nutričnou hodnotou. Do budúcna si tak ušetríte prostriedky za lieky či iné vyťahovače peňazí. Súčasťou zdravého životného štýlu je však aj pravidelná pohybová aktivita.

Je len na vás, či si vyberiete pravidelné prechádzky, skupinové cvičenia alebo hodiny tanca. Pravidelný pohyb, a najmä ak je na čerstvom vzduchu, vám vyčarí dobrú náladu a odventiluje ťažkosti a problémy, ktoré si držíte v hlave. S o to väčšou chuťou si potom doma dáte napríklad cviklový šalát s fašírkou J

Vrátim sa ešte k 28-čke. Je len začiatok cesty za novým JA, taká prestupná stanica medzi starým a novým stravovaním. 28 dní je dostatočný čas na to, aby vo vašom tele došlo k zmenám. Spočiatku môže dôjsť k zhoršeniu stavu, ak máte nejaký zdravotný problém. Ale podobne ako pri homeopatii, je to iba prechodné zhoršenie. Kontrolujte si hlavne pitný režim, lebo ten je najväčším problémom. Zvyk málo piť je potrebné spočiatku kontrolovať.

Preto sa na moju 28-čku nepozerajte ako na jednorazový detox, ale ako na začiatok vášho nového zdravého Ja. Áno, možno sa vám to zdá nereálne a povedali ste si, že po ukončení 28-čky sa vrátite k starým prehreškom, no myslím, že pozitívne zmeny, ktoré dosiahnete počas 4 týždňov, vás presvedčia J V knihách či kalendároch ponúkam množstvo ďalších chutných a zdravých receptov, ktoré nadväzujú na 28-čku a ktoré udržia vaše získané výsledky.

Pozitívne výsledky 28-čky sme dosiahli pri:

  • pri problémoch s otehotnením
  • pri spomalenom metabolizme
  • pri problémoch so štítnou žľazou
  • pri problémoch vyplývajúcich zo zvýšeného príjmu sacharidov (cukrov)
  • pri obnove psychickej a fyzickej rovnováhy

a ďalej :

  • nastoľuje acidobazickú rovnováhu a s ňou súvisiace zdravotné zlepšenia
  • organizmus očisťuje od splodín, toxínov, metabolitov a chemických procesov v našom organizme

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.