Naše zdravie začína v črevách

Raz som v súvislosti s krvnými skupinami čítala článok o tom, že ak konzumujeme nevhodné potraviny pre našu krvnú skupinu, v črevách sa postupne vytvára jav podobný ,,husej koži’’. Cez zmenenú črevnú výstelku sa potom do krvi dostávajú látky, ktoré tam nepatria. Črevná výstelka, kým je zdravá, slúži ako prirodzená bariéra. Rozhoduje, ktoré živiny sa do krvného obehu zo stravy dostanú a ktoré nie.

V roku 2016 vedci objavili syndróm priepustného čreva – podobného stavu, o akom som kedysi čítala.

Problémom našej spoločnosti je, že sme si privykli na prekombinované pokrmy. Lahodia chuťovým bunkám, no majú ďalšie neblahé účinky na tráviaci trakt.

Prečo záleží na stave nášho tráviaceho traktu?

Mačingová - Ľahké chudnutieV prvom rade, nadváhu alebo zdravotný problém nevyriešite redukciou prijímaného množstva jedla – to účinkuje len chvíľu. Ak chcete trvalú zmenu k lepšiemu, mali by ste zmeniť svoje zaužívané stravovacie a mentálne návyky.

Zápalové procesy v črevách, ktoré vplývajú na odolnosť nášho organizmu, podľa mňa vznikajú aj preto, lebo nevhodne volenú stravu črevo vníma ako niečo cudzorodé, proti čomu sa mobilizuje imunitný systém. Aktivujú sa biele krvinky a vytvoria zápal na „likvidáciu’’ nepriateľa. Nekvalitná priemyselná strava tomu napomáha.

Pre lepšie pochopenie si to predstavujem podobne, ako keď sa do prsta zapichne malá triesočka a v priebehu hodiny je postihnuté miesto zapálené. Ak triesku nevytiahnete, prst sa postupne dostane do horšieho stavu. Sústavnou konzumáciou nevhodnej a priemyselne spracovanej stravy dosiahneme podobný efekt aj v čreve…

Zápaly čriev tak začíname automaticky riešiť liekmi, ale tie problém postupom času, ak neodstraníme príčinu jeho vzniku, len znásobia. Potrebné je zmeniť náš pohľad na jedlo tak, aby sme prijímali potraviny, ktoré činnosť tráviaceho traktu posilňujú, a nie oslabujú. Moje knihy, milí moji, už poznáte. Téme tráviaceho traktu sa však venujem aj v kalendári na rok 2020, ktorý je plný vhodných receptov a môžete si ho u nás objednať z pohodlia domova.

Téma posilnenia imunity je aktuálna aj v súčasnej situácii pandémie, ktorú zažívame na Slovensku aj vo svete. Koronavírus napáda pľúca, preto je jedným z príznakov problém s dýchaním a dýchavičnosť. Pre pľúca je párovým orgánom, ktorý ovplyvňuje ich činnosť, hrubé črevo.

Mačingová - Ľahké chudnutiePreto je vhodné udržiavať ho v dobrej kondícii. Navyše sa údajne až okolo 70 % imunity tvorí práve v črevách. Mali by sme sa nielen v týchto dňoch zamerať na správne volenú a kombinovanú stravu. Vhodne volená a kombinovaná strava spolu s pozitívne nastaveným spôsobom myslenia nám môže posilniť imunitu. Máme to, čomu veríme :).

Moje harmonické stravovanie podporuje zdravú funkciu hrubého čreva. Stále platí: správne zvolená strava = správna funkcia tráviaceho, obehového a vylučovacieho systému = zdravá krv = silnejšia imunita = menšie riziko akéhokoľvek ochorenia.

V spolupráci s majiteľmi licencie na výrobu a distribúciu mojej stravy zabezpečujeme donášku jedál, ktoré sú pripravené podľa mojich receptov a princípov skladania jedálnička. Pri donáške jedál postupujeme podľa najvyšších hygienických kritérií (kontrola telesnej teploty, rúško a rukavice sú samozrejmosť). Vy sa tak vyhnete obchodom a styku s inými ľuďmi a zároveň si zaistíte zdravie posilňujúcu stravu.

Základom je prevencia ako trvalá zmena stravovania

Popri celej vírusovej situácii mi napadá, že najdôležitejšia je vždy prevencia. Nemali by sme meniť našu stravu len v čase hrozby, ale snažiť sa udržať si správnu skladbu jedálnička vždy. Pretože to má význam. Z môjho pohľadu sa dá takmer každý zdravotný problém liečiť zmeneným spôsobom stravovania. Človek by ale mal byť disciplinovaný a chápať, že návratom k pôvodnému spôsobu stravovania sa vrátia aj choroby.

Stav okolo koronavírusu nám ukazuje, že je najvyšší čas prijať zodpovednosť za celkový stav populácie a nastoliť zmeny v našom doterajšom prístupe k našej planéte. Verím, že sa ľudia poučia a zmenia niektoré svoje postoje, aby sme pre našu planétu nepredstavovali druh vírusu, ktorého sa zbaví raz, ale navždy.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.