Súčasná doba nám všetkým dáva priestor zamyslieť sa nad naším zdravím a prehodnotiť zvyky, ktoré sme si v živote získali a vybudovali. Jedným z nich, hoci nám to možno tak nepripadá, je aj stravovanie. Áno, čítate správne. To, čo konzumujeme na raňajky, ako pripravujeme náš obed a kedy večeriame, nie je nič iné než zvyklosti, ktoré sme si počas rokov vytvorili. Naozaj nám prospievajú? Alebo v nich pokračujeme iba preto, že nepoznáme lepšiu cestu?
Nečakajme na zázrak - urobme ho sami
Aká je tá lepšia cesta? Taká, v ktorej slúži strava nie na naplnenie našich chutí a žalúdkov, ale na posilnenie a udržanie zdravia nášho organizmu. Bez tráviacich problémov, bez nedostatku energie, bez únavy. Otázkou zostáva, ako takúto harmóniu dosiahnuť. Odpoveď spočíva aj v delenej strave. Tá je ľudstvu známa už niekoľko tisícročí (stretávame sa s ňou už pri Hippokratovi), no napriek tomu niektorí podceňujú jej účinnosť.
V mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 ju približujem aj pod názvom semafórové stravovanie. Je postavené na vhodnej kombinácií takých surovín, ktoré pomáhajú predchádzať hnilobným procesom v črevách a pomáhajú nám zhodiť kilá postupne. Zároveň už viac ako dvadsať rokov slúži ako návod pri príprave jedál, ktoré desaťtisícom ľudí pomohli vyriešiť zdravotné problémy či zbaviť sa kíl navyše.
Dôležitá je trvalá zmena
Ako teda “presedlať” z našej tradičnej stravy na nový jedálniček? Stačí odhodlanie. Osobne odporúčam začať 28-dňovým programom, ktorý spoľahlivo naštartuje očistu tela i mysle. Zároveň postupne získa náš organizmus živiny, ktoré mu chýbali a pripraví ho na dlhodobú cestu k trvalej zmene. Jedlá v 28-čke sú postavené tak, aby neškodili ani jednej krvnej skupine, lebo práve stravovanie podľa princípov krvných skupín je akousi nadstavbou delenej stravy.
Tak to popisujem aj v knihách, v ktorých nájdete stovky inšpirujúcich receptov.
Túto cestu som sa rozhodla uľahčiť všetkým, ktorým to v kuchyni až tak nejde, alebo si jednoducho chcú vychutnávať svoje dni bez varenia. Každý z nás sa predsa občas rád nechá rozmaznávať, však? Preto v rámci mojej donášky ponúkam celoročné udržujúce stravovanie určené práve aj pre zástancov delenej stravy. Celoročné stravovanie je bezrizikové pre všetky štyri typy. Ak však dostanete chuť jedlá z donášky obohatiť surovinou, ktorá je pre vašu krvnú skupinu vhodná, smelo do toho. Návod nájdete v mojich knihách.
Varianty celoročného udržujúceho stravovania
Zvyk je železná košeľa a je ťažké si ju vyzliecť. V niektorých prípadoch by sme sa jej však nemali vzdávať, napríklad pri počte jedál, ktoré denne konzumujeme. Preto v donáške ponúkam výber 3 alebo 5 chodov denne. Zároveň si môžete vybrať aj to, či si želáte stravu cez víkendy alebo nie.
Ani tí z vás, ktorých trápi intolerancia na laktózu alebo celiakia, nie sú o možnosť celoročne sa stravovať pomocou donášky ukrátení – svoj výber jednoducho zaznačíte pri objednávke.
Všetky chody sú pripravované z čerstvých a kvalitných surovín s minimom chemického ošetrenia, aby ste mali istotu, že svojmu telu doprajete iba to najlepšie.
Ako si svoju zmenu zaznamenať?
Vidieť úspechy, ktoré prináša zmena stravovania, nakopne našu motiváciu a zároveň poslúži ako dôkaz, že sme sa vydali na správnu cestu. Preto vznikol Diár osobnej premeny, v ktorom si môžeme na konci každého mesiaca poznačiť, do akej miery sme v našom snažení uspeli.
Viac o diári sa môžete dočítať v článku Jeden rok, jeden diár a zmena na celý život.
Recept
Na záver vám prinášam recept na štrúdľu so špenátom a tofu, na ktorú sa môžete tešiť aj v donáške.
Prísady:
- Lístkové cesto ( raz za čas sa ho naozaj nemusíte obávať o to viac, ak obsahuje správne kombinované ingrediencie )
- 250 g mrazeného špenátu
- údené tofu
- Stredne
- veľká cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- 5 lyžíc rastlinného oleja
- mletá červená paprika
- soľ
- mleté čierne korenie
Postup:
Na oleji orestujeme cibuľu, pridáme na plátky nakrájaný cesnak a špenát. Osolíme, okoreníme, pridáme mletú papriku a dusíme asi 15 minút. Odstavíme zo zdroja tepla a necháme vychladnúť. Na vyvaľkané lístkové cesto nanesieme vychladnutý špenát a posypeme ho nastrúhaným údeným tofu. Zvinieme do rolady a pečieme v predhriatej rúre 30 minút.