Dosiahnite vnútornú harmóniu cez stravu a bez varenia

Súčasná doba nám všetkým dáva priestor zamyslieť sa nad naším zdravím a prehodnotiť zvyky, ktoré sme si v živote získali a vybudovali. Jedným z nich, hoci nám to možno tak nepripadá, je aj stravovanie. Áno, čítate správne. To, čo konzumujeme na raňajky, ako pripravujeme náš obed a kedy večeriame, nie je nič iné než zvyklosti, ktoré sme si počas rokov vytvorili. Naozaj nám prospievajú?  Alebo v nich pokračujeme iba preto, že nepoznáme lepšiu cestu?

Little girl eats in a fast food cafe

Nečakajme na zázrak - urobme ho sami

Aká je tá lepšia cesta? Taká, v ktorej slúži strava nie na naplnenie našich chutí a žalúdkov,  ale na posilnenie a udržanie zdravia nášho organizmu. Bez tráviacich problémov, bez nedostatku energie, bez únavy. Otázkou zostáva, ako takúto harmóniu dosiahnuť. Odpoveď spočíva aj v delenej strave. Tá je ľudstvu známa už niekoľko tisícročí (stretávame sa s ňou už pri Hippokratovi), no napriek tomu niektorí podceňujú jej účinnosť.

V mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 ju približujem aj pod názvom semafórové stravovanie. Je postavené na vhodnej kombinácií takých surovín, ktoré pomáhajú predchádzať hnilobným procesom v črevách a pomáhajú nám zhodiť kilá postupne. Zároveň už viac ako dvadsať rokov slúži ako návod pri príprave jedál, ktoré desaťtisícom ľudí pomohli vyriešiť zdravotné problémy či zbaviť sa kíl navyše.

Dôležitá je trvalá zmena

Ako teda “presedlať” z našej tradičnej stravy na nový jedálniček? Stačí odhodlanie. Osobne odporúčam začať 28-dňovým programom, ktorý spoľahlivo naštartuje očistu tela i mysle. Zároveň postupne získa náš organizmus živiny, ktoré mu chýbali a pripraví ho na dlhodobú cestu k trvalej zmene. Jedlá v 28-čke sú postavené tak, aby neškodili ani jednej krvnej skupine, lebo práve stravovanie podľa princípov krvných skupín je akousi nadstavbou delenej stravy.

Tak to popisujem aj v knihách, v ktorých nájdete stovky inšpirujúcich receptov.

Túto cestu som sa rozhodla uľahčiť všetkým, ktorým to v kuchyni až tak nejde, alebo si jednoducho chcú vychutnávať svoje dni bez varenia. Každý z nás sa predsa občas rád nechá rozmaznávať, však? Preto v rámci mojej donášky ponúkam celoročné udržujúce stravovanie určené práve aj pre zástancov delenej stravy. Celoročné stravovanie je bezrizikové pre všetky štyri typy. Ak však dostanete chuť jedlá z donášky obohatiť surovinou, ktorá je pre vašu krvnú skupinu vhodná, smelo do toho. Návod nájdete v mojich knihách.

Dosiahnite vnútornú harmóniu cez stravu a bez varenia 1

Varianty celoročného udržujúceho stravovania

Zvyk je železná košeľa a je ťažké si ju vyzliecť. V niektorých prípadoch by sme sa jej však nemali vzdávať, napríklad pri počte jedál, ktoré denne konzumujeme. Preto v donáške ponúkam výber 3 alebo 5 chodov denne. Zároveň si môžete vybrať aj to, či si želáte stravu cez víkendy alebo nie.

Ani tí z vás, ktorých trápi intolerancia na laktózu alebo celiakia, nie sú o možnosť celoročne sa stravovať pomocou donášky ukrátení – svoj výber jednoducho zaznačíte pri objednávke.

Všetky chody sú pripravované z čerstvých a kvalitných surovín s minimom chemického ošetrenia, aby ste mali istotu, že svojmu telu doprajete iba to najlepšie.

Ako si svoju zmenu zaznamenať?

Vidieť úspechy, ktoré prináša zmena stravovania, nakopne našu motiváciu a zároveň poslúži ako dôkaz, že sme sa vydali na správnu cestu. Preto vznikol Diár osobnej premeny, v ktorom si môžeme na konci každého mesiaca poznačiť, do akej miery sme v našom snažení uspeli.

Viac o diári sa môžete dočítať v článku Jeden rok, jeden diár a zmena na celý život.

Recept

Špenátová štrúdľa

Na záver vám prinášam recept na štrúdľu so špenátom a tofu, na ktorú sa môžete tešiť aj v donáške.

Prísady:

  • Lístkové cesto ( raz za čas sa ho naozaj nemusíte obávať o to viac, ak obsahuje správne kombinované ingrediencie )
  • 250 g mrazeného špenátu
  • údené tofu
  • Stredne
  • veľká cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 5 lyžíc rastlinného oleja
  • mletá červená paprika
  • soľ
  • mleté čierne korenie

Postup:

Na oleji orestujeme cibuľu, pridáme na plátky nakrájaný cesnak a  špenát. Osolíme, okoreníme, pridáme mletú papriku a dusíme asi 15 minút. Odstavíme zo zdroja tepla a necháme vychladnúť. Na vyvaľkané lístkové cesto nanesieme vychladnutý špenát a posypeme ho nastrúhaným údeným tofu. Zvinieme do rolady a pečieme v predhriatej rúre 30 minút.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.