DETOX – Nové zázračné slovíčko

Detox – nové, moderné slovíčko pre dietárov.
Osobne nevidím rozdiel medzi diétou a momentálne rozšírenou verziou detoxu. Teda pokiaľ to ľudia budú robiť tak, ako sú zvyknutí rozmýšľať – „Nevadí, že sa prejedám všetkým možným, čo je v ponuke a lahodí môjmu jazyku. Veď raz za čas si vyberiem nejakú overenú detoxikačnú kúru.“
Vnímate? Raz za čas si vyberiem detoxikačnú kúru! Predtým to bolo – raz za čas si dám nejakú zaručenú diétu, telo si očistím a môžem zase veselo šantiť pri jedení a „pompadúrskom“ spôsobe rozmýšľania. Veď niekto mi to záchranné koleso poskytne. Jediné čo sa zmenilo je, že sme vymenili slovo za slovo.

DETOX – Nové zázračné slovíčko 1

Ani zďaleka nie diéta.

Detox ani zďaleka neznamená to, čo diéta. Ak diéta je len krátkodobé (a stresové) šetrenie nejakého orgánu, napr. žalúdka, za účelom “chudnutia“, detox by mal byť niečo iné už na prvé počutie. Preto je také smutné, že sa tieto slová používajú ako synonymá. Nedá sa totiž detoxikovať len jeden orgán, detoxikuje sa organizmus ako celok. A preto si detox vyžaduje aj zmenu – ako celok.

Detox je predovšetkým o uprataní si v hlave.

Detox to nie je len časovo ohraničená kúra s využitím bylinných extraktov ani o smoothie nápojoch.

Detox je o zbavení sa vašej domácnosti všetkých priemyselne spracovaných potravín.
Vrátení sa k prvotným zdrojom a čase strávenom v kuchyni. Veď kuchyňa je srdcom domova.
Mali by sa tam s láskou vytvárať jednoduché a chutné a zdravé jedlá.

Detox je o náhrade agresívnych čistiacich prostriedkov ekologicky nezávadnými prostriedkami.
Verte mi, sú aj také, len je potrebné trocha pohľadať. Dovtedy to istí ocot, sóda bicarbóna či citrón.

Detox je o vyhodení všetkých kozmetických prípravkov plných parabenov. Správne volená strava, vhodný pitný režim a pokoj na duši skrášli vašu pleť oveľa viac ako botoxové injekcie.
Ženy si častokrát neuvedomujú, že koža je najväčší a hojne prekrvený orgán. A škodlivé časti skrášľovacích a omladzujúcich prípravkov sú plné toxinov, ktoré sa dostávajú do krvi a následne do každej bunky nášho tela. A aj to je dôvod civilizačných chorôb a hlavne problémov so srdcom. Každá kvapôčka krvi totiž našim srdcom prechádza. Aj tá s parabénmi.

Detox je o náhrade sladkých a kolových nápojov čistou vodou a bylinnými čajmi.
Kolové nápoje síce môžu obsahovať nulový podiel cukru, ale jeho náhrada a chemický proces vytvorenia takejto „lakocinky“ je možno základom rakoviny. To isté platí aj pri väčšine priemyselne spracovaných sladkosti, ktorými už od mala intoxikujeme našich potomkov.

Detox je o pohybe. Napríklad o bicyklovaní – ak sa jedná o presun na kratšiu vzdialenosť. A hlavne o neprestaní. Neprestanem, aj keď som z neho minule zhučala 😀

Detox je o čo častejšom pobyte a pohybe v čistej prírode. Áno, ešte sa taká nájde. A detoxikačným myslením jej bude stále viac a viac.

Detox – mojich 28 dní je len začiatok konzumovania jedál, ktoré neodoberajú minerály, ale naopak dopľňajú potrebné živiny. 90% všetkých receptov v mojich knihách a kalendároch má tieto účinky.

A tak, ako si postupne budete upratovať na všetkých úrovniach, začnete si uvedomovať svoju zodpovednosť za stav v ktorom sa nachádzate, prebudí sa vo vás aj ohľad k našej planéte.
Lebo aj ona už potrebuje detoxikáciu. A chvíľami to tak už aj vyzerá, že sa začína prebúdzať a upratovať sama. Začína sa zbavovať jedov, ktorými sme ju my svojím nezodpovedným prístupom zahltili..

Detox organizmu vidím ako presýpacie hodiny. Vršok sa postupne vyčistí, len by sme už nemali hodiny pretočiť. Ani my by sme sa teda nemali vrátiť do tohto nezmyselného kolotoča zanášania a čistenia.
Takže detox bude účinný až vtedy, keď už nebudeme musieť držať žiadny detox.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.