Cvikla – ten správny začiatok pozitívnej zmeny

Nikdy nie je neskoro prehodnotiť naše zvyky a učiniť rozhodnutie, ktoré prospeje nášmu zdraviu. Jednou z najchutnejších a najefektívnejších ciest, na aké sa môžeme vydať, je zmena stravovania. Tá totiž so sebou neprináša iba telesnú harmóniu, ale aj duševnú. A v neposlednom rade pomáha predchádzať množstvu civilizačných chorôb bez potreby užívať lieky. Ako teda začať a prečo vôbec? To sa dozviete v pokračovaní článku.

Správna zmena stravovacích návykov dokáže divy

Či nás už motivujú zdravotné problémy, prevencia alebo kilá navyše, vždy by sme mali mať na pamäti, že to, čo jeme, udáva to, ako sa cítime. Preto sú recepty, ktoré v mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 ale aj v ďalších publikáciách uvádzam, pripravené tak, aby obsahovali všetky potrebné živiny pre naše telo. Tieto recepty vznikli z mojej vlastnej skúsenosti, keď som sa rozhodla, že mne odporúčané suplementy pretavím do tuhej stravy.

V mojej prvej knihe pri každom recepte uvádzam, čo ktorá zelenina obsahuje. Bonusom je aj dostatočný obsah vlákniny a skutočnosť, že recepty sú vytvorené tak, aby bol dodržaný princíp delenej stravy. Ten pomáha predchádzať zápalovým procesom v tkanivách organizmu. Zároveň blokuje odčerpávanie látok, ktoré podporujú správne fungovanie nášho tela.

Ako nám pomôže cvikla?

Cvikla tvorí základ môjho stravovania. Prečo? Pretože v prvom rade čistí pečeň a ak sme pri jej konzumácii dôslední, aj krv. Má schopnosť neutralizovať a likvidovať chemikálie v našom tele a čistiť náš organizmus na bunkovej úrovni. To je mimoriadne prínosné v súčasnej situácii, keď mnoho ľudí po prekonaní COVID-19 trpí zvýšenou zrážanlivosťou krvi. Cvikla je tou správnou cestou, ako posilniť svoje zdravie a imunitu, a predísť civilizačných chorobám. Vyplýva to aj z jej schopnosti zbaviť nás homocysteínu, pred ktorým varoval aj doktor Karel Erben, primár pražskej Poradne pre civilizačné choroby. Homocysteín máme v našich bunkách všetci, no ak sa stravujeme neprávne, jeho nadbytok sa dostáva do medzibunkového priestoru, kde sa hromadí a pácha škody.

Okrem cvikly nám s vyplavením homocysteínu pomáha aj dostatočný pitný režim. Ten riedi našu krv, no najmä sa podieľa na vynášaní metabolitov a iných odpadových látok z tela. Tým urýchľuje proces čistenia, ozdravenie a v neposlednom rade aj odbúravanie nepríjemných tukových vankúšikov.

Cvikla ako základ 28-čky

V mojom 28-dňovom stravovacom programe sa cvikla nachádza často. Takže ak sa doňho pustíte, máte istotu, že váš organizmus bude čistejší a odolnejší ako doteraz. Po prvých 28 dňoch bude rozhodnutie, či budete v stravovaní, ktoré vám prinesie vytúžené zdravie a postavu pokračovať, iba vo vašich rukách. Držím palce!

cvikla, cviklový šalát, 28čka, antónia mačingová, ľahké chudnutie, homocystein

Recept

V duchu tohto článku vám dnes prinášam recept na cviklový šalát s kúskami artičok, ktorý nájdete v mojej knihe Najedzte sa do štíhlosti 2.

Prísady:

  • 200 g uvarenej cvikly
  • 250 g artičok v oleji (nie v sladkokyslom náleve)
  • nastrúhaná citrónová kôra
  • rozdrvené čerstvé čierne korenie
  • pikantný olej (recept na jeho prípravu nájdete na v sekcii recepty)

Postup:

Na pikantnom  oleji chvíľku restujeme čierne korenie a citrónovú kôru. Pridáme cviklu nakrájanú na kocky a kúsky artičok. Restujeme asi 10 minút.

Podávame s kozím syrom obaleným vo vajíčku a najemno pomletých mandliach.

Dobrú chuť!

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.