Ako sa stravovať zdravo? Základom je harmónia

Téma predsavzatí o zdravom stravovaní je aktuálna stále, no najčastejšie sa skloňuje v začiatku nového roka. Najväčším rizikom predsavzatí a dôvodom, prečo často končia bez výsledku, je slovíčko MUSÍM.

Rozhodnutie, ktoré si dávame, by malo byť skutočné, malo by vychádzať z nášho vnútra, z nášho osobného presvedčenia o potrebe zmeny. Malo by to vyzerať tak, ako mi prednedávnom povedala jedna kamarátka: „Začínam s tvojou stravovacou filozofiou, lebo ma k tomu dotlačili vlastné fyzické obmedzenia – idem to robiť kvôli sebe samej.”

Ak už máte samotnú motiváciu a vaše presvedčenie je skutočné, neodkladajte začiatok na „pondelok“, „do plaviek“, „na ples“… Ak ho budete čímkoľvek podmieňovať, tak to nemyslíte vážne a nie je to to, čo skutočne chcete. Lebo to, čo skutočne chceme, začneme robiť ihneď.

Príkladom sú práve novoročné predsavzatia: „Ešte dnes sa poriadne najem a od zajtra začínam…” Takto postavené rozhodnutie sa zameriava len na to, čo musíte. Po úprave postavy sa vrátite späť k svojim stravovacím návykom a sme na najlepšej ceste k JOJO efektu. Lebo návrat k návykom, ktoré nám vytvorili problém, nám ten problém logicky vytvoria zase.

Tak, ako sa za mesiac nenaučíte cudzí jazyk, ani krátkodobé stravovacie zmeny veľa osohu neprinesú. A práve tu nastupujú predajcovia zaručených, rýchlych diét – vsádzajú na ľudskú pohodlnosť a vyslovene lenivosť..

Ak ste naozaj rozhodnutá/ý zmeniť svoje stravovacie návyky a túžite po pozitívnej zmene, začnite harmonické stravovanie, ktorým sa riadim ja. Pomôže vám upratať na tanieri, ale aj v hlave, následne v tele a živote. 

Generálne upratovanie sa začína 28-dňovým detoxom, ktorý ukáže, čo vášmu organizmu chýba, čoho má nadbytok. Malú nápovedu, ako to s vaším telom, vitamínmi a výživnými látkami je, dostanete aj na konci článku, kde nájdete test

Je dôležité povedať, že 28-dňovým programom harmonické stravovanie len začína. Áno, sú ľudia, ktorí si raz za čas doprajú tento program a po jeho skončení sa stravujú ako predtým. Ja však tento spôsob osobne neodporúčam. Harmonické stravovanie je komplexný program a životný štýl, ktorý pokračuje aj po 28 dňoch. Dôležitou súčasťou harmonického stravovania je dôraz na poctivé organické suroviny. Ich prijímaním sa postupne upraví a posilní vaša imunita.

Jesť zdravo, do sýtosti a chutne nie je také ťažké, ako sa môže zdať. Množstvo príkladov nájdete v mojich knihách aj priamo na webovej stránke. 

Test

Železo

a.) Konzumujete menej ako dva krajce chleba denne?

b.) Máte menej ako tri porcie ovocia a zeleniny denne ?

c.) Chýba vám denne jedna porcia vajec, sušeného ovocia, orechov či červeného mäsa denne?

Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku ÁNO – postupne zaznamenáte zníženú hladinu železa.

Ak ste odpovedali ÁNO na všetky otázky (najmä ak ste žena v produktívnom veku) je veľká pravdepodobnosť, že budete (ste) anemické. 

A keďže absorbciu železa podporuje vitamín C, zvýšte konzumáciu ovocia a zeleniny.

Vápnik

a.) Konzumujete denne menej ako dve porcie mliečnych produktov či olejnatých rýb denne?

b.) Konzumujete listovú zeleninu či chlieb iba výnimočne?

Ak ste odpovedali ÁNO na ktorúkoľvek otázku, môžete mať nedostatok vápnika. Tu by mali opäť zvýšiť pozornosť hlavne ženy. Nesprávna skladba jedálnička podporuje vznik a rozvoj osteoporózy.

Recept na doplnenie železa a vápnika:

Šalát: paradajky, uhorky, červená paprika, rukola, ľadový šalát, červená cibuľa olej, soľ,mleté čierne korenie,šťava z citróna.

Zeleninu nakrájame, osolíme, pridáme čerstvo pomleté čierne korenie, olej, premiešame a pred podávaním pokvapkáme citrónovou šťavou.

Fašírka: Pomelieme alebo nadrobno nasekáme morčacie mäso zo stehna (alebo mäso z tuniaka), pridáme jedno vajíčko, soľ, čierne korenie a čili papričku. Vytvarujeme hmotu, ktorú obalíme v pomletých orechoch a sezamových semiačkach. Poukladáme na papierom na pečenie vyloženom pekáči, vložíme do vyhriatej trúby a pri teplote 190 stupňov pečieme 20 minút. Dĺžka pečenia závisí od veľkosti fašírky.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.