Aké princípy vám pomôžu zbaviť sa postupne zdravotných ťažkostí a kíl?

Kým v predchádzajúcom blogu sme sa venovali princípu stravovania podľa krvných skupín, ktorý uplatňujem vo svojich receptoch, dnes sa pozrieme na to, že zlepšenie zdravia neprinesú iba nové recepty, ale aj nové návyky.

Pitný režim

Voda je tekutina, o ktorú, našťastie, nemáme núdzu. Tak prečo to nevyužiť? Počas bežného dňa by sme mali vypiť 2 – 3 litre denne. Keďže 28-dňový stravovací program má za cieľ vyčistiť naše telo, počas neho je potrebné vypiť až 3,5 – 4 litre denne v závislosti od našej váhy. Po zobudení a vypláchnutí ústnej dutiny (nechceme predsa dostať do svojho vnútra všetky tie baktérie, ktoré sa v nej počas noci tvorili), vypijeme prvé 3 dcl pohára vody. Vďačné nám budú obličky a v podstate všetky bunky. Odporúčam trištvrtiny denného objemu prijať do 17:00. Potom je najlepšie popíjať vodu už len po dúškoch aby sme v noci pokojne spali a nenavštevovali každú chvíľu WC.

Antonia Macingova, 28cka, pitny rezim, voda

Akú úlohu plní v našom tele voda?

Voda má niekoľko funkcií, ktoré úzko súvisia so stravovaním. V prvom rade podporuje vylučovanie toxínov z tela, ktoré spôsobujú narušenie acidobazickej rovnováhy, ľudovo označovanej ako prekyslenie. Ak dlhodobo nepijeme dostatok vody a zároveň sa nesprávne stravujeme, naše bunky sa zanášajú škodlivými látkami, ktoré spôsobujú zápaly či civilizačné choroby akými sú rakovina, cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol.

Voda zohráva dôležitú úlohu nielen pri vylučovaní, ale aj pri trávení. Podporuje tvorbu slín, ktoré obsahujú enzýmy užitočné pri rozklade jedla, zmäkčuje steny vnútorných orgánov a reguluje množstvo žalúdočnej šťavy, čím pomáha predchádzať páleniu záhy a refluxu.

Vodu by sme ale nemali piť počas jedla. Ak, tak by mala byť teplá a iba po dúškoch.

Prežúvanie

Rýchla doba nás prinútila vykonávať všetky bežné aktivity rapídne. A medzi ne patrí aj jedenie. Sme zvyknutí raňajkovať, obedovať a večerať v zhone, kradneme si drahocenné minúty, aby sme do seba “nahádzali” stravu a vraciame sa k práci a povinnostiam. Správne prežúvanie je však prvým krokom k ľahšiemu tráveniu a predchádzaniu zvýšenej tvorbe žalúdočných kyselín a následnému odčerpávaniu minerálov. Čím lepšie si jedlo rozžujeme v ústach, tým jednoduchšie bude pre náš trakt spracovať ho. Správnym, pomalým prežúvaním predídeme únave, zápcham či nadúvaniu a verte, alebo nie – budete chudnúť.

Ako po 28-čke?

Po ukončení 28-dňového stravovacieho programu sa ocitnete na križovatke. Chcete sa vrátiť k predchádzajúcim návykom a po čase bojovať s rovnakými zdravotnými ťažkosťami či nadváhou, alebo sa vydať na cestu zdravia a vysnívanej postavy?

Ak je odpoveď na prvú možnosť nie a na druhú áno, ďalším krokom je vyradenie potravín, ktoré neprospievajú vašej krvnej skupine. Túto teóriu predstavil už v 90. rokoch minulého storočia naturopat Peter D’Adamo a mne sa pri hľadaní ideálnych kombinácií surovín osvedčila. Konzumáciou potravín, ktoré náš metabolizmus nezaťažujú, si postupne vybudujeme cestu k ľahšiemu tráveniu a aj životu. A hlavne, nedáme šancu zvýšeniu histamínu a následnému reťazcu vytvárania alergií, ekzémov a zápalových procesov v našich tkanivách.

zmeny v stravovani, Antonia Macingova, dobra volba

Živočíšne bielkoviny a sacharidy by sa nemali kombinovať

Ich mix spôsobuje v črevách hnilobné procesy a následný pomalý vznik a rozvoj zápalov, ktorých výsledkom sú tráviace problémy ako nafukovanie, zápcha či hnačka. Pri takomto dlhodobom stravovaní sa môže vytvoriť syndróm pretekajúceho čreva a odtiaľ je krátka cesta k už vyššie spomínaným zdravotným problémom. Kým pri klasickej delenej strave sú bielkovinové a sacharidové dni, u mňa prijímate všetky živiny. Teda v rámci jedného dňa prijmete aj živočíšne bielkoviny a aj sacharidy, nie však v jednom jedle.

Kedysi som v jednotke knihe ako pomôcku pri orientácii v tom, ktorý recept je aký, zostavila semafor. Zelenou farbou sú označené sacharidové jedlá – vhodné na obed, červenou farbou sú označené pokrmy vhodné na večeru – tie sú zo živočíšnych bielkovín. Už len táto zmena, keď si na večer nebudete dávať sacharidy, vám pomôže redukovať kilá a zlepšiť zdravie.

Žlté recepty si potom môžete doplniť buď k obedu, alebo večeri.

A ešte jedna poznámka. Doobeda sa telo detoxikuje. Nemali by sme ho preto zaťažovať ťažkými raňajkam. Doprajme mu v lete ovocie a v zime zahrievajúce kaše. Recepty nájdete v mojej trojke knihe.

V praxi by to teraz malo vyzerať napríklad takto: ráno banány alebo ovocný šalát, na obed cestoviny s hlivovou omáčkou a na večeru morčacie stehno so zeleninou. Prijali ste všetko, čo vaše telo potrebuje, a predišli ste vzniku vyššie popísaných problémov.

Antonia Macingova, Harmonicke stravovanie, lahke chudnutie, zeler, mrkva

Recept na zelerový šalát so sleďom - vhodný na večeru

Prísady:

  • 1 stredne veľký zeler
  • 3 menšie cvikly
  • 3 stredne veľké mrkvy
  • 1 biela cibuľa
  • soľ
  • korenie
  • malá čili paprička (môže byť aj sušená)
  • petržlenová či pažítková vňať
  • konzerva sleďa
  • olivový olej

Postup:

Uvarený zeler, cviklu a mrkvu zbavíme šupky, nastrúhame na hrubom strúhadle, pridáme na tenké prúžky nakrájanú cibuľu, na pásiky nakrájaného sleďa. Dochutíme, pridáme aj čili papričku, zalejeme olejom a na záver dozdobíme vňaťou.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.