Nový spôsob stravovania patrí medzi zdanlivo najnáročnejšie zmeny, na aké sa v živote odhodláme. Neustále skúšanie diét, konzumácie menších porcií jedla či eliminácia cukru sú výzvou, s ktorou sa dokážeme pasovať určitú dobu, no nakoniec sa vrátime k zaužívaným zvykom. No čo ak existuje zmena stravovacích návykov, ktorá je chutná a dodáva nášmu telu všetko, čo potrebuje? A ako bonus nám pomôže eliminovať zdravotné problémy a zbaviť sa nadbytočných kíl? Nie, nie je to sen, ale realita, v ktorej žijem už viac ako dvadsať rokov.
Dvojitá kombinácia, ktorá pomáha
Spôsob stravovania, ktorý mi zachránil zdravie, a ktorý podrobne opisujem vo svojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3, je založený na dvoch princípoch. Prvým z nich je princíp stravovania podľa krvných skupín, ktorý v 90. rokoch publikoval naturopat Dr. D’Adamo. Druhým je princíp delenej stravy.
Ktoré potraviny sú pre našu krvnú skupinu vhodné?
Princíp stravovania podľa krvných skupín prináša spôsob, ako svojmu telu doprajeme potraviny, ktoré nezaťažujú náš metabolizmus a eliminujeme tie, ktoré preňho nie sú vhodné.
Nemusíme sa striktne riadiť princípom krvných skupín. Dôležité je, aby sme aspoň rozpoznali, ktoré makronutrienty nám prospievajú a ktoré škodia. Napríklad ľudia s krvnou skupinou A by mali konzumovať prevažne vegetariánsku stravu a vyhýbať sa mliečnym výrobkom. Krvná skupina B, naopak, mliečne výrobky obľubuje, no škodí jej pšenica, orechy či strukoviny. Konzumenti s krvnou skupinou AB sú najlepšie uspôsobení na moderné podmienky, neprospieva im však červené mäso či kukurica. Ľudia s krvnou skupinou 0 si môžu mäsa dopriať, čo im hrdlo ráči. Ide ale o to, aby všetky tieto potraviny boli vysokej kvality. Aby sme poznali ich pôvod. Lebo darmo sa budeme spoliehať na to, že môžeme konzumovať mäso a súčasný trend v chudnutí tento spôsob podporuje, keď mäso, ktoré konzumujeme, je zo zvierat chovaných na ATB (aby rýchlejšie naberali na hmotnosti a nehynuli) rovnako účinkuje na naše zdravie.
Je dodržiavanie princípu delenej stravy náročné?
Podobne ako stravovanie podľa krvných skupín, aj delená strava má za úlohu podporiť náš metabolizmus. Zároveň nezaťažuje tráviaci trakt a čo je najdôležitejšie, predchádzame tak vo veľkej miere vzniku a rozvoju zápalových procesov – pôvodchom civilizačných ochorení. Delená strava predchádza kombinácii potravín, ktoré spôsobujú v črevách hnilobné procesy. Ak sa na to pozrieme konkrétnejšie, živočíšne bielkoviny by sme nemali konzumovať so sacharidmi a ovocím, a ovocie so zeleninou. Tento princíp nazývam aj semafórovým stravovaním vďaka grafu, ktorý nájdete v knihe Najedzte sa do štíhlosti 1 a pre pripomenutie aj 2. Ten veľmi jednoducho ukazuje, čo s čím môžeme alebo nemôžeme kombinovať.
Nemôžeme zabúdať ani na pravidelný pitný režim, ktorý pomáha z tela vylučovať toxíny, podporuje peristaltiku a chráni náš organizmus pred prekyslením.
Ako nám kombinácia týchto dvoch princípov pomôže?
Recepty v mojich knihách, kalendároch a Diári osobnej premeny sú stavané tak, že z 90 % vyhovujú všetkým krvným skupinám a zároveň dodržujú princíp semafórového stravovania. Pozitívne výsledky prinášajú už po prvých dňoch. Prejaví sa úľava od tráviacich ťažkostí, zníženie únavy, ústup alergických prejavov a nárast energie. Pri pravidelnom dodržiavaní tohto stravovania sa upraví črevná mikroflóra, zlepší sa metabolizmus a dôjde k strate váhy. Hlavne vďaka tomu, že postupne obmedzíme prísun nezdravých tukov, cukru a čo je najdôležitejšie, výrazne zvýšime príjem vlákniny. Rozpustnej, aj tej nerozpustnej, ktorá mechanicky čistí naše črevá od zvyškov natrávených potravín, ktoré ako spomínam vyššie, spôsobujú hnilobné a zápalové procesy.
95 % receptov zároveň neobsahuje cukor, hoci so sacharidmi sa v nich stretneme pravidelne. Aj ony sú totiž dôležité na správne fungovanie nášho tela. Cukor je nahradený medom, ktorý je jediným zásaditým sladidlom, ktoré obsahuje osožné enzýmy.
Tento radikálny, no jednoduchý krok nám pomôže upratať si nielen na tanieri a v tele, ale aj v hlave. Pretože každá zmena, ktorú podnikneme v nádeji na zlepšenie, by sa nemala odzrkadliť iba na našom vzhľade, ale aj na našej duševnej rovnováhe.
Nikto nie je ukrátený
Dnešná doba prináša aj rôzne stravovacie obmedzenia, ktoré nás nútia jedlá si prispôsobovať. Ak trpíme celiakiou alebo alergiou na lepok, môžeme si recepty upraviť podľa potreby. Ako? Jednoducho tak, že si napríklad cestoviny, ktoré lepok, obsahujú nahradíme v recepte tými, ktoré lepok neobsahujú a bežne ich používame vo svojej kuchyni. Ak preferujeme vegetariánsku stravu, namiesto mäsa si môžeme zvoliť tempeh, tofu alebo hlivu.
S týmito obmedzeniami počítam aj vo svojej donáške, v ktorej ponúkam aj bezlaktózový variant. Preto ak máte obavy zo skúšania nových receptov v mojich knihách, donáška je prvým krokom, ktorým si overíte, či vám môj spôsob stravovania bude chutiť. Koniec koncov – zmena jedálnička by nemala byť utrpením, ale radosťou od prvého dňa. A ja vám garantujem, že či sa do nej pustíte vďaka mojim knihám alebo donáške, prinesie vám do života pozitivitu.
Recept na baklažánovú nátierku
Dnes vám prinášam recept na baklažánovú nátierku, ktorú nájdete v mojom Diári osobnej premeny. Ten vznikol ako motivácia a zároveň kronika zmeny, ktorú môžete počas 13 mesiacov podstúpiť. Ak ste si práve povedali, že do Nového roka je ešte ďaleko, nemusíte čakať – s Diárom osobnej premeny môžete začať kedykoľvek počas roka.
Prísady:
- 2 väčšie baklažány
- 3 strúčiky cesnaku
- ½ dcl olivového oleja
- šťava z polovice citróna
- soľ
- čerstvo drvené čierne korenie
- petržlenová vňať
Postup:
V predhriatej rúre (190 stupňov) asi hodinu pečieme baklažány, ktoré jemne poprepichujeme vidličkou. Keď sú baklažány mäkké, vyberieme ich a necháme vychladnúť. Následne prekrojíme, vyberieme dužinu a v pripravenej miske ju roztlačíme vidličkou. Striedavo pridávame zvyšné ingrediencie, teda olej, roztlačený cesnak, soľ, čierne korenie a nadrobno nasekanú petržlenovú vňať.
Dobrú chuť!