Doba sa mení a stravovacie návyky tiež. Kým naši predkovia mali mäso zaradené do bežného jedálnička ako jeho samozrejmú súčasť a zdroj potrebných živín, na Slovensku i vo svete sa čoraz častejšie stretávame s ľuďmi, ktorí sa rozhodli žiť bez mäsa. Niektorých k tomu viedlo humánne presvedčenie, podľa ktorého je živočíšna výroba neetická, neekologická a krutá. Iných k tomu inšpirovali zdravotné problémy, ďalších jednoducho to, že im mäso nechutí, je plné rastových hormónov a inej chémie. Ak patríte medzi nich, tento článok je určený práve pre vás.
Vegetariánska 28-čka
V ponuke stravovania nájdete okrem tradičného 28-dňového harmonizačného programu aj verziu pre vegetariánov. Čo to znamená? Že každý deň vám donáškou prinesieme jedlo až pred dvere – či už domov alebo do práce. Všetky chody sú postavené tak, aby spĺňali základný princíp 28-čky – pomohli telu dostať sa do harmónie, ktorá sa stane základným stavebným kameňom vašej trvalej zmeny v stravovaní aj v živote.
Ako je jedálniček postavený?
Všetky jedlá v tejto bezmäsitej 28-čke sú poskladané tak, aby vám do tela dopĺňali potrebné živiny. Práve vďaka nim začne váš tráviaci trakt správne fungovať a vaše telo sa postupne zbaví nežiaducich látok, alebo inak povedané – detoxikuje sa. Nemusíte sa preto obávať, že by ste si vylúčením mäsa z jedálnička nejako uškodili. Práve naopak, kombinácie jedál vám dodajú presne to, čo potrebujete. Jediné, čo si budete musieť ustrážiť, je pitný režim. Počas 28 dňového programu by ste mali vypiť 3 – 4 litre vody denne v závislosti od váhy. Tá značne pomáha vyplaviť z tela toxíny. Ak vám bude “vyliezať von aj ušami”, môžete si ju ochutiť medom, zázvorom, alebo škoricou.
Všetky jedlá v 28-čke sú pripravované z kvalitných surovín minimálne ošetrených pesticídmi, pretože rovnako dôležité ako to, ako jedlá pripravujeme, je dôležité aj to, z čoho ich pripravujeme. Každý deň tak dostanete čerstvo pripravené jedlá, ktoré ulahodia vášmu jazyku aj vášmu zdraviu.
Aké možnosti ponúka bezmäsitá 28-čka?
Pri objednávaní 28-dňového programu bez mäsa si môžete vybrať, či si prosíte 3 alebo 5 chodov denne aj to, kde vám ich máme priviezť. Ak trpíte intoleranciou na laktózu, celiakiou, alebo alergiou na lepok, môžete si vybrať aj bezlepkový a bezlaktózový variant.
Tak už neváhajte a pustite sa do zmeny, na ktorú budete hrdí
Recept
Na ochutnávku pridávam na záver recept na vegetariánsku polievku fazuliek podľa krvnej skupiny, pričom v zátvorke nájdete náhradu pre prípad, že by ste potrebnú strukovinu nenašli.
- 0 – adzuki (aduki, pinto)
- A – adzuki (aduki, pinto, šošovica)
- B – ľadvinková fazuľa (lima, červená fazuľa)
- AB – pinto (červená fazuľa, šošovica)
Prísady:
- zvolený druh fazuľky, ktorú sme cez noc necháme namočenú vo vode
- koreňová zelenina: mrkva, petržlen, kaleráb, zeler
- cibuľa
- olej
- soľ
- čierne korenie
- 4 bobkové listy
- 1 l vody
Postup:
Na osolenom oleji osmažíme na tenké prúžky nakrájanú cibuľu, pridáme na menšie kocky nakrájanú koreňovú zeleninu a rozdrvené celé čierne korenie. Za stáleho miešania smažíme. Pridáme fazuľku, ktorú sme scedili a dvakrát prepláchli čistou vodou. Následne zalejeme litrom vody, pridáme bobkové listy a varíme. Na záver môžeme posypať čerstvou petržlenovou vňaťou.