Zlepšite si zdravie bezmäsitou stravou vhodnou pre vegetariánov

Doba sa mení a stravovacie návyky tiež. Kým naši predkovia mali mäso zaradené do bežného jedálnička ako jeho samozrejmú súčasť a zdroj potrebných živín, na Slovensku i vo svete sa čoraz častejšie stretávame s ľuďmi, ktorí sa rozhodli žiť bez mäsa. Niektorých k tomu viedlo humánne presvedčenie, podľa ktorého je živočíšna výroba neetická, neekologická a krutá. Iných k tomu inšpirovali zdravotné problémy, ďalších jednoducho to, že im mäso nechutí, je plné rastových hormónov a inej chémie. Ak patríte medzi nich, tento článok je určený práve pre vás.

Vegetariánska 28-čka

V ponuke stravovania nájdete okrem tradičného 28-dňového harmonizačného programu aj verziu pre vegetariánov. Čo to znamená? Že každý deň vám donáškou prinesieme jedlo až pred dvere – či už domov alebo do práce. Všetky chody sú postavené tak, aby spĺňali základný princíp 28-čky – pomohli telu dostať sa do harmónie, ktorá sa stane základným stavebným kameňom vašej trvalej zmeny v stravovaní aj v živote.

donáška, vegetariánska 28-čka, , antónia mačingová, ľahké chudnutie

Ako je jedálniček postavený?

Všetky jedlá v tejto bezmäsitej 28-čke sú poskladané tak, aby vám do tela dopĺňali potrebné živiny. Práve vďaka nim začne váš tráviaci trakt správne fungovať a vaše telo sa postupne zbaví nežiaducich látok, alebo inak povedané – detoxikuje sa. Nemusíte sa preto obávať, že by ste si vylúčením mäsa z jedálnička nejako uškodili. Práve naopak, kombinácie jedál vám dodajú presne to, čo potrebujete. Jediné, čo si budete musieť ustrážiť, je pitný režim. Počas 28 dňového programu by ste mali vypiť 3 – 4 litre vody denne v závislosti od váhy. Tá značne pomáha vyplaviť z tela toxíny. Ak vám bude “vyliezať von aj ušami”, môžete si ju ochutiť medom, zázvorom, alebo škoricou.

Všetky jedlá v 28-čke sú pripravované z kvalitných surovín minimálne ošetrených pesticídmi, pretože rovnako dôležité ako to, ako jedlá pripravujeme, je dôležité aj to, z čoho ich pripravujeme. Každý deň tak dostanete čerstvo pripravené jedlá, ktoré ulahodia vášmu jazyku aj vášmu zdraviu.

Aké možnosti ponúka bezmäsitá 28-čka?

Pri objednávaní 28-dňového programu bez mäsa si môžete vybrať, či si prosíte 3 alebo 5 chodov denne aj to, kde vám ich máme priviezť. Ak trpíte intoleranciou na laktózu, celiakiou, alebo alergiou na lepok, môžete si vybrať aj bezlepkový a bezlaktózový variant. 

Tak už neváhajte a pustite sa do zmeny, na ktorú budete hrdí

Recept

donáška, vegetariánska 28-čka, , antónia mačingová, ľahké chudnutie

Na ochutnávku pridávam na záver recept na vegetariánsku polievku fazuliek podľa krvnej skupiny, pričom v zátvorke nájdete náhradu pre prípad, že by ste potrebnú strukovinu nenašli.

  • 0 – adzuki (aduki, pinto)
  • A – adzuki (aduki, pinto, šošovica)
  • B – ľadvinková fazuľa (lima, červená fazuľa)
  • AB – pinto (červená fazuľa, šošovica)

Prísady:

  • zvolený druh fazuľky, ktorú sme cez noc necháme namočenú vo vode
  • koreňová zelenina: mrkva, petržlen, kaleráb, zeler
  • cibuľa
  • olej
  • soľ
  • čierne korenie
  • 4 bobkové listy
  • 1 l vody

Postup:

Na osolenom oleji osmažíme na tenké prúžky nakrájanú cibuľu, pridáme na menšie kocky nakrájanú koreňovú zeleninu a rozdrvené celé čierne korenie. Za stáleho miešania smažíme. Pridáme fazuľku, ktorú sme scedili a dvakrát prepláchli čistou vodou. Následne zalejeme litrom vody, pridáme bobkové listy a varíme. Na záver môžeme posypať čerstvou petržlenovou vňaťou.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.