Zázvor – elixír života

Prišla zima, aj keď to vonku často vyzerá ako v apríli.

Takéto striedavé počasie so sebou už tradične prináša obdobie chrípok a nachladení. Na tieto neduhy určite nájdete vhodný liek v lekárni, ale čo tak využiť silu prírody a zvíťaziť nad chorobu naturálnym zdrojom vitamínov, minerálov a antibiotických látok? Dnešný článok je teda o zázvore a aj o tom, ako si pripraviť chutný nápoj.

Tento “elixír života” ako ho mnohí nazývajú, je dokonalým pomocníkom pri respiračných problémoch, vďaka jeho schopnosti “spotiť” resp. zahriať ľudský organizmus, znižovať horúčku a zlepšovať vykašliavanie. Azda neexistuje účinnejší liek ako kombinácia zázvoru, medu a citróna. Pripravte si domáci zázvorový čaj alebo pridajte zázvor do svojho ranného pohára vody. Keďže zázvor zvyšuje tlak, teplý zázvorový nápoj (vodu so zázvorom, alebo už spomínanú kombináciu zázvor, med, citrón) odporúčam ako náhradu rannej kávy.

Zázvor je súčasťou mojej kuchyne. Okrem toho, že ho používam pri varení, robievam z neho  ranný, teplý nápoj, ktorým nahrádzam kávu a súčasne mi aj príjemne prehrieva organizmus.

Nasekám zázvorový koreň ( alebo aj strúhaný je v poriadku ), zalejem prevarenou vodou v litrovom džbániku, a po nejakej polhodine pridam šťavu z citróna a dve PL medu. Samozrejme, každý si to môže dochutiť podľa seba. Niekedy si tam kvôli zmene chuti pridám aj celé kúsky škorice.

To, čo robí zázvor špeciálnym je gingerol. Je to látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Výborne znižuje bolestivosť. Ak máme v tele bolestivý zápal, výborným riešením je zázvorový čaj, pretože zahriatím a státím sa pozitívne účinky gingerolu ešte zvyšujú.

Som niekoľko rokov po operácii kolena. V jednej štúdii kedysi písali, že zázvor, jeho pravidelné používanie priaznivo pôsobí aj pri problémoch s kĺbami. Degenerácia kĺbov, vedie k bolestiam a stuhnutosti. V štúdii s okolo 250 ľuďmi s osteoartritídou kolena bol zaznamenaný veľký úspech pri liečbe práve zázvorom. Ľudia pociťovali oveľa menšiu bolesť a vyžadovali menšiu dávku liekov. Ja som lieky nepožívala, verím, že tomu pomohlo to, že sa dlhodobo stravujem inak ako bežná populácia a možno tomu pomohlo aj pravidelné pitie zázvorového čaju a gingerolu :).

Vysoká efektivita zázvoru sa ukázala aj pri svalovej horúčke. Na to, aby bol zázvor účinný, je nutné pravidelne konzumovať 2 gramy zázvoru. Nevýhodou je, že účinok nie je okamžitý. Preto buďte trpezliví.

Ďalšia oblasť výskumu je relatívne nová, no odhaduje sa, že zázvor má výborne antidiabetické účinky, keďže pomáha pri trávení.

Vo viacerých štúdiách mal zázvor rovnaké účinky ako lieky na predpis určené proti nevoľnosti.

Je výborným doplnkom pre ľudí s rakovinou, ktorí sa liečia chemoterapiou a býva im často zle.

Takisto je veľmi obľúbený medzi tehotnými ženami, pretože je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti rannej nevoľnosti. Podľa štúdie na 1 278 tehotných ženách je účinná dávka 1,1-1,5 gramu zázvoru.

Dbajte na to, aby vaše jedlo bolo vyvážené. Len tak docielite harmóniu v tráviacom trakte a následne aj na tele a duši. Sledujem niektoré skupinky na fb a vidím, ako veľa ľudí ešte stále verí tomu, že pri problémoch stačia lieky, kvapky a mastičky či krátkodobé detoxi. Stačia, ale iba na čas. Alfou a omegou je zmena stravovacích návykov, lebo všetko čo sa prejavuje navonok je výsledkom toho, čo máme vo svojom vnútri.

Ako je to u vás? Ako často používate zázvor?

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.