Zázvor – elixír života

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Prišla zima, aj keď to vonku často vyzerá ako v apríli.


Takéto striedavé počasie so sebou už tradične prináša obdobie chrípok a nachladení. Na tieto neduhy určite nájdete vhodný liek v lekárni, ale čo tak využiť silu prírody a poraziť chorobu naturálnym zdrojom vitamínov, minerálov a antibiotických látok? Dnešný článok je teda o zázvore a ako si pripraviť chutný nápoj na dlhé zimné večeri.

Tento “elixír života” ako ho mnohí nazývajú, je dokonalým pomocníkom pri chrípke, angíne či nádche, najmä vďaka jeho schopnosti “spotiť” resp. zahriať ľudský organizmus, znižovať horúčku a zlepšovať vykašliavanie. Azda neexistuje účinnejší liek ako kombinácia zázvoru, medu a citróna. Pripravte si domáci zázvorový čaj alebo pridajte zázvor do svojho ranného pohára vody. Keďže zázvor zvyšuje tlak, teplý zázvorový nápoj (vodu so zázvorom, alebo už spomínanú kombináciu zázvor, med, citrón) odporúčam ako náhradu rannej kávy.

Účinok potravín je buď ochladzujúci, alebo zahrievací. Nádherne to popisuje Ajurvéda. Sladká, horká a trpká chuť ochladzuje, slaná, kyslá a palivá chuť zahrieva Zázvor - elixír života 1.

Okrem čili je to aj korenie, mäso, syr, redkvičky, soľ, zázvor, kurkuma, škorica a v niektorých prípadoch aj med – ktorý je síce sladký, ale obsahuje veľké množstvo živín, ktoré sú stimulujúce.
A asi poteším veľa ľudí aj tým, že zahrievajúce je aj víno Zázvor - elixír života 1.

Ja často pri varení používam čili korenie, čili papričky v surovom či sušenom stave. Ale hlavne je to zázvor, ktorý je súčasťou mojej kuchyne. Okrem toho, že ho používam pri varení, robievam z neho aj ranný, teplý nápoj, ktorým nahrádzam kávu a súčasne aj príjemne prehrieva organizmus.

Nasekám zázvorový koreň ( alebo aj strúhaný je v poriadku ), zalejem prevarenou vodou v litrovom džbániku, a po nejakej polhodinke pridám šťavu z citróna a dve PL medu. Samozrejme, každý si to môže dochutiť podľa seba. Niekedy si tam kvôli zmene chuti pridám aj celé kúsky škorice.

Som deväť rokov po operácii kolena. V jednej štúdii som kedysi čítala, že zázvor, jeho pravidelné používanie priaznivo pôsobí aj pri problémoch s kĺbami.
Degeneráciu kĺbov, vedie k bolestiam a stuhnutosti. V štúdii s okolo 250 ľudmi s osteoartritídou kolena bol zaznamenaný veľký úspech pri liečbe zázvorom. Ľudia pociťovali oveľa menšiu bolesť a vyžadovali menšiu dávku liekov.

Ja som lieky nepožívala a možno aj vďaka pravidelnému pitiu zázvorového čaju hlavne v chladnom počasí, ani ich nebudem potrebovať Zázvor - elixír života 1.

Táto oblasť výskumu je relatívne nová, no odhaduje sa, že zázvor má výborne antidiabetické účinky. Pomáha pri trávení.

Vysoká efektivita zázvoru sa ukázala aj pri svalovej horúčke. Na to, aby bol zázvor účinný, je nutné skonzumovať 2 gramy zázvoru. Nevýhodou je, že účinok nie je okamžitý.

Gingerol je látka so silným protizápalovým a antioxidačným účinkom. Výborne znižuje bolestivosť. Ak máme v tele bolestivý zápal, výborným riešením je zázvorový čaj, pretože zahriatím a odstátím sa pozitívne účinky ešte zvyšujú

Vo viacerých štúdiách mal zázvor rovnaké účinky ako lieky na predpis určené proti nevoľnosti. Je výborným doplnkom pre ľudí s rakovinou, ktorí sa liečia chemoterapiou a býva im často zle. Takisto je veľmi obľúbený medzi tehotnými ženami, pretože je jedným z najúčinnejších prírodných prostriedkov proti rannej nevoľnosti. Podľa štúdie na 1 278 tehotných ženách je účinná dávka 1,1-1,5 gramu zázvoru.

V zime odporúčam jesť čerstvo dopestovanú zeleninu a ovocie, ktoré ak máme šťastie a políčko si vieme dopestovať. Je to najlepší zdroj všetkých potrebných látok v organickej podobe. Dbajte na to, aby vaše jedlo bolo vyvážené, a striedali sa jeho účinky ( ohrievajúce a ochladzujúce ). Len tak nastolíte harmóniu v tráviacom trakte.

Ako je to u vás? Ako často používate zázvor?

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

Antónia Mačingová

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Rada Vás budem informovať

Prihláste sa na odber nových, zdravých receptov a zaujímavých informácií.

Copyright 2018 AntoniaLifeStyle28 s.r.o. Všetky práva vyhradené - Vytvoril NeoPixel.sk

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.

  • Pondelok - Piatok: 08:00 - 17:00
  • Sobota: 09:00 - 12:00
  • Nedeľa: Zatvorené

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.