Vyvážený FIT jedálniček na každý deň

Zdravá strava: Vyvážený FIT jedálniček na každý deň

“Dávame všetko, čo telo potrebuje. Vynechali sme všetko zbytočné”

Jednou z možností, ako predchádzať civilizačným ochoreniam je racionálna strava, ktorú je potrebné dodržiavať celý život, nie iba prvý mesiac po skončení roka, alebo pred plavkovou či inou sezónou, kedy sa chceme pred druhými predviesť v skvelej kondičke a štíhlej postave.

Základom je vyvážený jedálniček

Ako začať, aby sa pozitívne účinky zmeneného stravovania prejavili nie iba na telesnej schránke, ale aj na zdraví?

Základom je vyvážený jedálniček, ktorý obsahuje vyvážený pomer makroživín ale aj mikroživín, denný príjem bielkovín, sacharidov, zeleniny a v sezóne aj dostatočný príjem ovocia.

Zdravotným problémom môžeme predísť racionálnym stravovaním, pri ktorom je dobré dodržať zásady akými sú: striedmosť, jednoduchosť, pestrosť, znížiť kvantitu a zvýšiť kvalitu.

Dôležité pri nej je:

– uprednostniť príjem nenasýtených rastlinných tukov , pár kúskov vlašských orechov, alebo mandlí, ktoré si denne doplníme do jedálnička, zabezpečí pre telo potrebný príjem nenasýtených mastných kyselín

– obmedziť príjem nasýtených mastných živočíšnych tukov, aj preto sme do receptov zaradili prevážne hydinové mäso a ryby

zvýšiť príjem vlákniny , nahradili sme ryžu quinoou, ktorá okrem nutričnej hodnoty obsahuje aj množstvo vlákniny prospešnej pre postupné odbúravanie podkožného tuku

– prijímať dostatočné množstvo vody

– obmedziť v strave príjem soli

– obmedziť príjem cukrov a sústrediť sa na doplnenie správnych cukrov

Quinoa, poznáte ju?

Že ste o quinoi ešte nepočuli ? Nevadí. Všetko je raz, prvý raz. Tu je dôvod, prečo bola quinoa zaradená do do nášho Fit jedálnička:

Pšeno už poznáte. Už ste sa s nim u nás stretli. No a quinoa je jeho príbuzná, ktorá pochádza z Peru, kde patrila medzi najposvetnejšie potraviny práve vďaka svojej výživovej hodnote. Je to pseudoobilovina a môžeme ju kombinovať aj s bielkovinovými potravinami. Pre športovcov je výborným, okamžitým zdrojom energie. Tak nech sa páči, ochutnajte ju v receptoch z našej donášky priamo k vašim dverám.

Do zdravého a chutného jedenia, priatelia!

 

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.