Týmto skoro biblickým názvom nechcem naznačiť, že klasický chlieb by mal byť pre každého každodennou zložkou v strave, aj keď kvalitný chlieb tej vlákniny má požehnané množstvo. Chcem ale vyzdvihnúť dôležitosť prítomnosti vlákniny v našom každodennom stravovaní. 🙂
V poslednej dobe sa opakovali otázky spojené s kalorickými tabuľkami aj s nutričnou hodnotou receptov v 28-čke.
Ak niekomu vyhovuje počítanie kalórií, rešpektujem to, nesúdim a hlavne, neočierňujem zástancov tohto, či akéhokoľvek iného spôsobu stravovania. Pre mňa je počítanie kalórií či váženie porcií zaťažujúce a hlavne nepraktické pri zavedení do môjho bežného stravovania či stravovania v celej rodine.
Zaráža ma ale (ešte stále, musím teda na sebe popracovať :)), ak niekto, kto ani len netuší, o čom je toto moje stravovanie, začne hodnotiť a ešte aj napádať to, čo odporúčam, alebo rovno útočí na mňa. Moja otázka znie: Skúsili ste to? Skúsili ste to presne tak, ako to popisujem a bolo to dlhšie ako na týždeň alebo na mesiac? Dodržali ste všetky odporúčania vrátane pitného režimu? Potom hodnoďte.
Takže prejdem k listu od pisateľky: Kalorická hodnota je v norme, ale pani poukazuje na vysoký obsah tuku a vlákniny. Dookola opakujem, že toto stravovanie najskôr dáva do poriadku zdravie, a štíhlosť je iba čerešničkou na torte, ako aj to, že 28-čka má diagnostický charakter a môže sa stať, že sa na začiatku prejavia či prechodne zhoršia zdravotné problémy. Ak to správne pochopíme a uchopíme, môžeme sa zbaviť aj neduhov, aj dosiahnuť estetickú pohodu raz a navždy. Sama som toho príkladom.Najskôr sa teda povenujem vláknine, tomu, prečo je v mojej strave a ako napomáha nielen zdraviu, ale aj chudnutiu.
Čo je vláknina a prečo je prospešná?
Vláknina je nestráviteľná, istým spôsobom zvyšuje bazálny metabolizmus, čistí črevá, a je predovšetkým nevyhnutná pre zdravé fungovanie organizmu.
Jej zaradením do denného jedálnička predídeme množstvu zdravotných problémov, vrátane tzv. civilizačných chorôb. Vláknina stimuluje pohyb čriev, ale čo poteší asi najviac je to, že zasýti a zároveň podporí chudnutie. Len sa ešte najskôr, prosím, zamyslite nad tým, ako dlho ste si problém vytvárali. Ani najzázračnejšia vláknina neurobí trvalý poriadok za štyri týždne.
Aké typy vláknin poznáme?
Vlákninu delíme na rozpustnú a nerozpustnú. Do prvej skupiny patria pektín, psyllium, inulín a beta-glukán. Zaraďujeme ich medzi prebiotiká, ktoré vyživujú probiotické baktérie v črevnej flóre. Správne fungovanie zdravej črevnej flóry je veľmi dôležité aj pri prevencii vytvárania podkožného tuku. Podstatné sú aj preto, že v črevách vytvárajú gélovú vrstvu, ktorá znižuje vstrebávanie sacharidov a tým stabilizuje hladinu cukru v krvi. Tiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi a posilňujú imunitný systém. Veľa ľudí mi po skončení 28-čky písalo, že sa im znížil cholesterol, upravil cukor, normalizoval sa tlak. A ďalej pokračovali v nastolenej zmene.
Ako príklad uvediem pektín, ktorý sa nachádza v jablkách a mrkve. Preto sú základnou zložkou raňajok v prvom a druhom týždni 28-čky. Cieľom týchto raňajok je, aby sa hneď na začiatku podporila obnova črevnej mikroflóry hlavne u tých, ktorí sa stravujú prevažne klasickým spôsobom stravovania, preferujú polotovary či rýchle občerstvenie, kde nepoznajú zdroj prijímanej potravy, alebo striedajú rôzne krátkodobé “populárne” diéty. Beta-glukán je v obilninách akými sú pšeno či pohanka. Inulín sa nachádza aj v cesnaku. Všetky tieto zložky sa v 28-čke vyskytujú. Psyllium je ideálne pre ľudí, ktorí majú problémy so znášanlivosťou obilnej vlákniny. Nie je návykové, takže ho môžeme užívať dlhodobo.
Nerozpustná vláknina je akýmsi kartáčom čriev. Podporuje peristaltiku a spriechodňuje črevá. Obsahujú ju zelenina, ovocie, semienka. Sem-tam mi píšete, že toľko zeleniny, koľko ste zjedli počas 28-čky, ste neskonzumovali za celý život. Niektorým to verím 🙂
Pravidelnosť je dôležitá
Pravidelná konzumácia vlákniny aj po skončení 28-čky pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku, cukrovky a obezity, znižuje krvný tlak, cholesterol a dobre pôsobí aj pri niektorých ochoreniach žalúdka a črevného traktu. Tiež odstraňuje zápchu.
Myslite na ďalšie generácie
Nezabúdajte na svoje deti. Už v mladom veku trpia nepravidelným vyprázdňovaním – zápchami. Vláknina podporuje prechod potravy črevami a tým znižuje pravdepodobnosť vstrebania toxických látok. Poučte ich o dôležitosti vlákniny a pravidelného vyprázdňovania a dôsledkov, ak túto pravidelnú dennú potrebu zanedbáme. Nestrávené zvyšky potravy, ktoré sa usadia v hrubom čreve, vyvolávajú zápaly a sú základom mnohých ochorení tráviaceho systému ako zápal hrubého čreva, hemoroidy, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a pod. Nasledujú rôzne alergie, HI, ekzémy, únava, častý hlad.
Čo spôsobuje nedostatok vlákniny?
Ako som už vyššie spomínala, vláknina krmí probiotické baktérie. Ak ich necháme hladovať, postupne sa ich počet zníži a naopak, zvýši sa počet zlých, toxických baktérií. Najrýchlejším ukazovateľom toho, že sa toto v našom tele deje, je nadúvanie. Takže nevylučujme potraviny, po ktorých máme tento problém, ale sústreďme sa na systematické zaradenie vlákniny a probiotík do našej stravy. Predchádzajme narušeniu a poškodeniu črevnej flóry. Zamedzíme vzniku a rozvoju chorôb a ukladaniu podkožného tuku. A ak sme to už nestihli, tak si obezitu, cukrovku, žalúdočné problémy, problémy s tlakom a cholesterolom atď. môžeme postupne dať do poriadku zmenou jedálnička so zaradením vyššieho množstva vlákniny.
A čo sa týka obsahu vlákniny v jednotlivých potravinách – okrem jabĺk, mrkvy, pšena, pohánky či cesnaku ich nájdeme v podstate vo všetkých druhoch ovocia a zeleniny v mojej 28-čke, a aj následne v strukovinách, v pohánkových a iných vločkách, v zelenej fazuľke, hrášku, amarante, quinoi… stačí si len pozrieť všetky recepty. Je ich spolu cez 400.
Pozor na diéty
Dámy, ktoré chcú silou mocou chudnúť bielkovinovými diétami, neberiem vám to. Tým ale, že je v strave nedostatok sacharidov, telo nezadržiava vodu a kilogramy sa strácajú. Pozor by som si dala na obličky. Aj pečeň má čo robiť, ak musí dennodenne spracovávať množstvo živočíšnych bielkovín zo zvierat, ktorých pôvod a spôsob kŕmenia nepoznáme. Počula som o tom, že pri chove dobytka sa zvieratám podáva množstvo ATB. Jednak preto, aby boli zvieratá zdravé, a jednak preto, pretože vraj po ich podávaní priberajú na váhe. Čo sa potom deje v telách ľudí, ktorí toto mäso konzumujú? Opakujem, problém sa nevytvorí zo dňa na deň. Ani za mesiac. Aj rezistencia na účinky ATB sa začína takto. Takže tento spôsob stravovania môže znížiť váhu, ale za akú cenu? Nízky obsah vlákniny postupne spôsobí aj narušenie črevnej flóry. O tom, čo sa potom môže diať, píšem vyššie.
Recept na polievku z rýchlokvások
Vláknine, ako aj problematike jej nedostatočnej konzumácie sa venujem aj vo svojom Diári osobnej premeny. Odkazujem v ňom aj na recept na polievku z rýchlokvások, ktorá vás spoľahlivo prečistí a doplní potrebné probiotiká, ak vás nečakane zastihne zápcha.
Prísady:
- 4 ks kyslých uhoriek (ak je zápcha dlhotrvajúca, pokojne si pripravte polievku z 500g uhoriek)
- 1 ks mrkvy
- 1 čajová lyžička kurkumy
- 2 ks bobkového listu
olej
Postup:
Mrkvu očistíme a najemno nastrúhame. Orestujeme ju na jemne posolenom oleji, pridáme kurkumu a najemno nastrúhané uhorky. Premiešame a zalejeme vodou tak, aby voda presahovala zmes o 2 cm. Nakoniec pridáme bobkový list a varíme 15 minút.
Dobrú chuť a rýchly krok!