Veľká noc v znamení posilňovania imunity

Pandémia a to, čo sa deje v súčasnosti, určite mnohých z nás donútila zamyslieť sa nad naším životom, prehodnotiť hodnotový rebríček a premýšľať nad dôsledkami našich postojov voči prírode a následne aj nášmu zdraviu.

V súvislosti s tým, ako sa staráme o svoje zdravie, jednoznačne súvisí aj naše stravovanie, ktoré má účinky na náš imunitný systém. Primárnou funkciou nášho imunitného systému je ochrana tkanív a buniek pred škodlivými baktériami a vírusmi a tiež zbavenie sa choroboplodných buniek, ktoré v našom tele vznikajú. Mnohí z vás si kedysi imunitný systém sústavne oslabovali, prípadne možno aj stále oslabujú, konzumáciou síce oku a chuťovým bunkám lahodiacich, ale nutrične bezhodnotných priemyselne spracovaných polotovarov. Toto sa odzrkadľuje na kvalite ich zdravia.

Myslite aj v čase sviatkov na svoje zdravie

Veľká noc v znamení posilňovania imunity 1Blížia sa veľkonočné sviatky, ktoré budeme tráviť doma, izolovane a bez veľkých návštev či zábav. Verím, že si vstúpime do svedomia a nad tým, ako pomôcť nášmu zdraviu skrz prijímané jedlo, budeme premýšľať aj v tomto ťažkom období, počas ktorého budeme sláviť Veľkú noc. Inšpirácie na zdravé recepty nájdete aj tu na mojej webovej stránke.

O dôsledkoch stravovania hovorím a píšem stále, ale každý má právo na vlastný výber aj v tomto smere, a tak sa moje slovo ešte k všetkým nedostalo :). Pritom tí, ktorí pochopili princípy môjho harmonického stravovania a urobili zmeny vo svojich kuchyniach, ľahšie odolávajú aj rôznym virózam a iným zdravie obmedzujúcim problémom.

Ako je to možné?

Veľká noc v znamení posilňovania imunity 2Nesprávne volená a kombinovaná strava pomaly a nenápadne narúša črevnú mikroflóru.To časom viac a viac zamestnáva náš imunitný systém, ktorý sa potom nemôže sústrediť na odstránenie iného problému v tele. Keď sa začnú vytvárať rôzne črevné ochorenia (Crohn, kolitídy, celiakie..), biele krvinky sa sústredia na odstránenie problémov a v tele klesá ich počet (pretože imunitný systém nimi rieši problémy v črevách). Tak sa vytvorí zdanie, že náš imunitný systém nefunguje.

Namiesto toho, aby sme upravili stravovanie, spoliehame sa na lieky, ktoré často problém neriešia, iba potláčajú jeho prejav. Postupne sa z akútneho vytvorí chronický problém. Ľudia začnú brať rôzne doplnky výživy a lieky raz proti kyselinám, potom na vytvorenie kyselín.., ale ak neupravia svoje stravovacie návyky, z dlhodobého hľadiska nemôžu čakať veľké zmeny a skôr či neskôr sa ich problém zhorší.

Z môjho pohľadu je riešením zamerať sa na kvalitu a nie kvantitu. Je potrebné zmeniť spôsob výberu a kombinácie jedál. Nie všetko je vhodné pre každého. Na svete je preto také veľké množstvo potravín, aby sme si mohli pre seba vybrať to, čo nám dodá vitalitu, energiu a následne radosť zo života. Stále pripomínam aj to, aké dôležité je vrátiť sa k pôde, do ktorej si môžeme zasadiť to správne práve pre nás a našu rodinu, a k jej prirodzenému obrábaniu. Pretože jedným z faktorov, ktorý výrazne ovplyvňuje naše potraviny a ich účinky na naše telo, je aj spôsob pestovania a ošetrovania monokultúr, ktoré sú kvôli postrekom plné chemických prípravkov. Ich účinok sa následne premieta do zhoršenej kvality nášho zdravia a životného prostredia.

Prežite čo najkrajšie a najpríjemnejšie veľkonočné sviatky v kruhu svojej rodiny.

Ak chcete začať zmenu vo svojom stravovaní aj vy, prečítajte si viac o harmonickom stravovaní, alebo využite priamo služby našej donášky.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.