S ktorou knihou začať?

Často sa ma v e-mailoch pýtate, ako a s ktorou knihou máte začať.

Knihy majú spoločný názov “Najedzte sa do štíhlosti” (SK) – “Zhubněte jednou provždy” (CZ) (a častokrát, ak to pochopíte ako zmenu životného štýlu sa najete aj do ZDRAVIA, len to chce čas a disciplínu) a sú číselne označené podľa poradia, tak, ako boli vydané.

Najedzte sa do štíhlosti 2 – druhý diel, má podtitul “Harmónia zdravia, krásy a vitality”.

Najedzte sa do štíhlosti 3 – tretí diel, ten má podtitul “Prestaňme diétovať – naučme sa jesť”.

A keďže zmena stravovania má veľký účinok aj na našu imunitu, postupne Vám knihy predstavím.

Najedzte sa do štíhlosti 1 – Ako jednoduchý systém pomáha dosiahnuť silu, zdravie a vitalitu na celý život.

Spôsob stravovania, ktorý Vám ponúkam nie je diéta. O tomto hovorím už viac ako 20 rokov – od vydania tejto knihy v roku 2007. Diéta, v takom ponímaní ako k nej pristupuje väčšina populácie je o krátkodobej zmene v stravovaní. Ja už roky hovorím o TRVALEJ ZMENE v doterajších stravovacích návykoch. Nededíme totiž choroby a nadváhu, dedíme návyky z maminej kuchyne. A tak aj to, že sa po čase začneme na mamu podobať.

Okrem 28-dňového harmonizačného a očistného programu s receptami a fotkami jedál – aby ste videli, že aj zdravé jedlo môže na tanieri vyzerať vkusne a môže aj vynikajúco chutiť, v knihe Najedzte sa do štíhlosti nájdete:

– Popis Schodíkovej metódy chudnutia

– Semaforové stravovanie s množstvom receptov, ktoré je spolu s 28čkou obsahom Schodíkovej metódy

– Ukážkový mesačný program podľa semaforoveho stravovania

– Popis udržania hmotnosti podľa princípu stravovania 5:2

– Tabuľku potravín a rady pre stravovanie podľa krvných skupín (tu si môžete odkontrolovať, čo bežne konzumujete a z čoho môže vznikať aj Váš problém)

Kniha “Najedzte sa do štíhlosti 2” má podtitul Harmónia zdravia, krásy a vitality = zdravá krv.

A je to naozaj o tom, že ak chceme zmenu mali by sme začať robiť veci inak. Ak chceme trvalú zmenu, mali by sme začať robiť veci opačne a už sa nevracať k starým návykom, ktoré nám spôsobili momentálne problémy.

V tejto knihe vysvetľujem jednoduchý princíp prechodu od bežného stravovania k stravovaniu, ktoré pomôže napraviť neblahé dôsledky ‘’normálneho jedenia’’ plného priemyselne spracovaných polotovarov, veľkého množstva cukru a nesprávnych kombinácií potravín. Bežné kombinácie, nízka kvalita produktov, rýchla doba, stres, nedostatočné prežúvanie a hltanie potravy vytvára vysoký tlak na zažívací trakt. Ten nestačí reagovať produkciou tráviacich štiav a enzýmov a výsledkom je potom nafukovanie bruška, tlak v žalúdku, pocit nepohody v črevnom trakte, či vznik a rozvoj civilizačných chorôb u stále mladšej populácie.

Ďalej vysvetľujem, ako si z uvedených receptov v knihe č.1 a 2, môžete vytvoriť recepty, ktoré budú vyhovovať Vašej KS (krvnej skupine).

Je to veľmi jednoduché. Verím, že po prečítaní knihy to pochopí každý. Mali by ste pracovať s tabuľkou svojej krvnej skupiny, ktorú nájdete v jednotke knihe a v rámci receptu zameniť nevhodnú ingredienciu za podobnú – ale pre vašu KS vhodnú.

Príklad: ak si chcete urobiť cícerové rizoto, ale cícer pre Vás nie je vhodný, nahradíte ho napríklad žltým hrachom, ktorý pre Vás vhodný je. Vhodný znamená, že ho vo svojej tabuľke nájdete v kategórii liečivých alebo neutrálnych potravín.

V novej dotlači knihy nájdete aj najčastejšie otázky redaktoriek ženských časopisov a moje odpovede, cez ktoré približujem princíp môjho stravovania.

Choroby tela začínajú v hlave a na jazyku. Zmeňme naše myslenie a konanie. Jasno v hlave = poriadok na tanieri = ZDRAVIE, VITALITA, KRÁSA a SPOKOJNOSŤ.

A nebojte sa. Nie je to o tom, že si už nikdy nebudete môcť dať to, na čo máte chuť. Alebo ak nebudete mať inú možnosť a budete musieť zjesť nie práve najvhodnejšie jedlo. Aj mne sa to stane. Ale ide o to, aby ste si to vedeli regulovať. Ak vedome zmeníte spôsob svojho stravovania tak, že 80% z pôvodných návykov upravíte podľa odporúčaní, tých 20% starých zlozvykov Vám neublíži. Telo si s nimi poradí.

Kniha “Najedzte sa do štíhlosti 3” – Prestaňme DIÉTOVAŤ – naučme sa JESŤ…

Sme výsledkom našich vlastných volieb, rozhodnutí, vzorcov správania a vnímania našich možností. To, ako momentálne vyzeráme, ako sa cítime a ako žijeme, zodpovedá tomu, ako sme sa rozhodovali a čo sme doposiaľ volili. Ak dokážeme prijať zodpovednosť za tento stav, prestaneme sa vyhovárať na rodovú líniu a genetiku, na situáciu v našej či svetovej politike, ak si začneme vedome vyberať čisté, čo najmenej priemyselne spracované potraviny a opätovne sa vrátime k zdravému mysleniu našich starých rodičov, verím, že je nádej na zlepšenie súčasného stavu. Či už u nás samotných, alebo celej spoločnosti. Len je potrebné mať vlastný názor vyplývajúci z vlastnej pozitívnej skúsenosti a nenechať sa zatlačiť do kúta, ak sa nejakým spôsobom začneme odkláňať od bežných spoločenských modelov a konvencií.

V trojke knihe nájdete:

Odporúčania, ako sa stravovať na služobných cestách či dovolenkách, aby ste sa po ich absolvovaní nevracali domov s 5timi kilami navyše a aby ste sa zase nevrátili do nezmyselného kolotoča priberania a chudnutia. (Nezmyselné chudnutie do plaviek, aby ste sa potom na dovolenke prejedli do pôvodnej veľkosti a následne chudli na ďalšiu príležitosť – verte mi, telo po čase rezignuje, prestane spolupracovať a šancu budú mať kadejaké práškové nezmysly, ktoré vo finále spôsobia zdravotné problémy. Myslite na to, že všetko čo konzumujeme sa dostáva do pôdy a spodných vôd. Ako píšem v jednotke knihe. Zasaďme do zeme multivitamínovú tabletku a zasaďme do zeme semienko či orech. V čom je skutočná, živá sila?

Nájdete tam aj cviky na doma, ktoré pravidelným zaradením do nášho denného programu prinesú “tehličky na brucho” 🙂)

A samozrejme, nájdete tam ďalšie nové recepty, príbehy ľudí a vyjadrenia mamičiek.

Keďže som andragóg a ako viete, my andragógovia učíme ľudí vzdelávať sa aj v dospelosti, práve strava je to, cez čo ukazujem ako rýchlo sa prejaví dôslednosť a disciplína. A to, ako vážne to so zmenou myslite 🙂.

Lebo ako hovorim: “Zmena stravy je cesta – zmena osobnosti je môj cieľ”.

A verte mi, ak natrvalo docielite zmenu v ktoromkoľvek smere vášho života, postupne sa začnú prejavovať aj iné zmeny. Len na Vás a vašom výbere záleží, či to budú zmeny k horšiemu, alebo lepšiemu.

Preto nezabúdajte : “Vystúpte z kruhu nezmyselných diét a naučte sa jesť. A učte tomu aj svoje deti. Lebo spomínate si čo píšem v knihách?

Nededíme choroby a nadváhu. Dedíme nesprávne návyky a myšlienkové vzorce, ktoré potom určujú kvalitu nášho života” 🙂

Moje knihy nájdete v kamenných predajniach Martinusu, Panta Rhei (a v ich internetových predajniach). Všetky sú dostupné aj ako E-knihy na mojej webstránke.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.