Prehliadaný pomocník – vitamín K2

Naše telo potrebuje pre svoje fungovanie obrovské množstvo vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré by sme mali prijímať v strave. Nanešťastie, zlá kvalita potravín, konzumácia polotovarov a nevyrovnaná strava spôsobili, že nášmu telu mnohokrát chýbajú. Niektoré by sme dokázali vymenovať aj v spánku: vitamíny C, D, B, zinok, železo… o iných sme sotva počuli. Patrí medzi ne aj vitamín K2. Čím je zázračný a prečo by nemal chýbať v našom jedálničku?

Odkiaľ sa vitamín K2 vzal?

Donedávna sa verilo, že vitamín K2 je “iba” určitým typom vitamínu K, ktorý má niekoľko druhov. Najnovšie výskumy však ukázali opak – vitamín K2 zohráva v našom tele dôležitú úlohu a je zodpovedný za zdravie našej krvi či kostí.

Ako nám vitamín K2 pomáha?

Okrem toho, že podobne ako jeho brat, vitamín K1, aj vitamín K2 podporuje zrážanie krvi. Na rozdiel od vitamínu K1 sa však nevyskytuje v pečeni, ale v iných orgánoch – žalúdku, obličkách, srdci, pľúcach, chrupavkách a v nervovom systéme.

Vitamín K2 značne napomáha pri prevencii osteoporózy. Kým vitamín D3 podporuje absorpciu vápnika, K2 ho nasmeruje tam, kam patrí. V kombinácii so spomínaným vitamínom D3 dokáže nielen zastaviť úbytok kostnej hmoty, ale dokonca spôsobiť jej nárast. Ženy, myslime na to.

Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Tým, že vitamín K2 slúži vápniku ako jeho súkromné GPS, prináša so sebou aj ďalšie benefity. Pomáha vyplavovať nadmerné usadeniny z ciev, čím predchádza zvápenateniu tepien a tým aj chorobám srdca.

Účinný aj proti rakovine

Vitamín K2 bojuje aj proti tejto civilizačnej chorobe. Výskumy zameriavajúce sa na rakovinu pečene, prostaty a pľúc ukázali, že vitamín K2 zohráva úlohu pri spomalení rastu rakovinových buniek, znižuje riziko návratu rakoviny a pomáha pri rádioterapii.

A ešte nekončíme

Pozitívne účinky vitamínu K2 zdanlivo nemajú konca: podporuje mozgovú aktivitu a vývoj pamäťových schopností, čím pomáha pri prevencii Alzheimerovej choroby, pomáha pri liečbe žalúdočných vredov, podporuje správne fungovanie obličiek, pôsobí ako antioxidant, posilňuje imunitu, a zlepšuje citlivosť na inzulín.

V akých potravinách sa môžeme s vitamínom K2 stretnúť?

Okrem potravín, ktoré sú v našich končinách dobre známe, ako napr. kyslá kapusta, syry, kuracie mäso, maslo, či vaječné žĺtky, sa vitamín K2 vyskytuje aj v úhorovi či v natto – japonskej sójovej pochúťke. Nájdeme ho v zelenej zelenine ako špenát, cuketa, avokádo, kiwi (recepty nájdete v mojich knihách i v Diári osobnej premeny), ale hlavne v brokolici, ktorá je veľmi prospešnou potravinou pri prevencii osteoporózy. 

Recept na brokolicovú pizzu

Vitamín K2 si môžete veľmi jednoducho doplniť pomocou potravín a jedál, ktoré sú naň bohaté. Aj to je dôvod, prečo sa brokolica v mojich receptoch tak často opakuje. Jeden z nich je recept brokolicovú pizzu, ktorej prípravu si môžete pozrieť vo videu nižšie:

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.