Tento príspevok je pre mamičky a dieťatko.
Tak isto pre budúce mamičky, keďže veľa z nich mi napísalo, že práve počas alebo po skončení 28čky otehotneli.
Často sa ma mamičky pýtajú na zaradenie 28čky do ich stravovania aj počas dojčenia, pretože si ju spájajú s nejakým drastickým detoxikačným programom – ktorým ani zďaleka nie je .
Naopak – neodporúčam žiadne bylinkové a ani iné preparáty urýchľujúce čistenie telesných tkanív. S vhodnou stravou sa to deje prirodzene. Ak si zmenu jedálnička spojíte aj s dostatočným príjmom tekutín, všetko prejde hladko a bez problémov.
28čku si môžete predstaviť napríklad ako také presýpacie hodiny: Všetko nepotrebné odchádza do ich spodnej časti a horná časť tak ostáva čistá.
Jeden príbeh od „čerstvej mamičky“ (citujem iba úryvky, jej príbeh je trochu dlhší :
„Na odporúčanie mojej skvelej kardiologičky som si s mamkou kúpila Vašu knihu. Premýšľala som, že počkám, kým prestanem kojiť, ale nejako mi to nedalo a povedala som si, že malý si zaslúži dostávať do telíčka iba kvalitnú stravu. Už po dvoch týždňoch sa nám obom viditeľne zmiernil ekzém. Malý spočiatku pri každom „prdíku“ trošku plakal, ale postupne sa to upravilo. Prestalo ho bolieť bruško a začalo mu aj viacej chutiť moje mliečko. A to som sa sprvoti obávala, že mlieko stratím. Naopak – ja som mala dostatok mlieka a malý v noci spinkal dlhšie. Moja celková únava je preč a mám dostatok energie. Prestala som medzi jedlami „mlsať“ a vôbec nemám chuť na sladké tak, ako predtým.“
Takže mamičky:
Dieťatko nebude mať nafuknuté bruško ani po takých potravinách, akými sú strukoviny, brokolica či iné „strašiaky“, pokiaľ budete mať správnu mikroflóru vo vašom tráviacom trakte. Keďže ste základným zdrojom živín pre vaše deti, tak v prvom rade musíte mať poriadok v tele vy
A neverte, že „to či ono“ odstránia zaručené a „šetrné“ prípravky, akými sú napríklad kvapky proti nadúvaniu. Naučte sa v rámci prevencie predchádzať návyku detí na lieky už od dojčeneckého veku. Farmaceutické spoločnosti nenápadne začínajú práve spomínanými kvapkami proti kŕčom v detskom brušku. My sme používali feniklový čajík a rovnako poslúžil aj ten z rasce.
V základnej 28čke je zároveň veľké množstvo kyseliny listovej a tú nebudete musieť prijímať ani v tabletkách, ak si ju v prirodzenej forme zaradíte do stravy či už pred otehotnením, počas tehotenstva alebo až počas kojenia.
Budúce mamičky a čerstvé mamičky. Prosím len o jednú vec. Zamyslite sa nad spôsobom, akým ste sa stravovali predtým, ako ste otehotneli. Lebo práve vaše predchádzajúce stravovanie mohlo vytvoriť problém, ktorý sa prejaví počas 28-čky. Tie, ktoré ste princípy stravovania zmenili už pred počatím, ste zdravé, neužívali a neužívate žiadne lieky, nevidím dôvod, prečo by ste sa nemohli stravovať tak, ako to odporúčam. Prosím, preberte zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Ak by ste predsa mali nejaké obavy, upravte si jedálniček podľa princípov, ktoré odporúčam v trojke knihe s podtitulom “Prestaňme diétovať – naučme sa jesť” ( Aj v českej mutácii).
Zhrnutie na záver:
Odporúčam si takto upraviť stravu nielen pri dojčení ale už aj počas tehotenstva a ideálne pred (ne)plánovaným tehotenstvom V 28čke je dostatok všetkých potrebných látok: vlákniny, sacharidov a dokonca bielkovín (!) – aj napriek tvrdeniam odborníkov, že tých je v tomto stravovaní málo. Dámy a páni, bielkovina (či už rastlinná, alebo živočíšna) je základná stavebná jednotka každej jednej zložky potravy. Prirodzená organická potrava v sebe obsahuje všetko potrebné ale v inom pomere. Jedlá z prvého týždňa 28čky sú v nej zaradené úplne zámerne – plno cvikly, fazuľových strukov či brokolice. Preto stále píšem, aby ste sa vždy najedli do pocitu nasýtenia, nech do tela doplníte všetko, čo vám chýba aby mohlo fungovať správne.