Keďže zima je už v plnom prúde, všetkým nám dobre padne tanier teplej polievky. Aj preto bude tento blog viac o chutiach a o varení. Neznamená to však, že sa pri ňom niečo nové nenaučíme. Moje recepty sú totiž vytvorené tak, aby každý chod – vrátane polievok – obsahoval živiny, ktoré naše telo potrebuje. Preto vám dnes prinášam 4 recepty na chutné tekuté zázraky, ktoré zahrejú telo i dušu.
Boršč
Začneme polievkou, ktorú nájdete aj v mojom 28-dňovom detoxikačnom programe. Jej hlavnou prísadou je cvikla, ktorá je doslova zázrakom prírody. Je plná minerálov, ktoré prospievajú našim cievam, pleti, kostiam, krvi i mozgu, no zároveň regeneruje a čistí pečeň, znižuje krvný tlak a má silné protirakovinové účinky.
Nie je to však boršč ako ho poznáme, pretože obsahuje suroviny, ktorých kombinácie nespôsobujú ukladanie tuku. Nájdete v ňom však množstvo koreňovej zeleniny, ktorá odbúrava podkožný tuk a obsahuje vitamíny a minerály, ktoré nám nakopnú imunitu.
Prísady:
- cvikla
- mrkva
- petržlen
- zeler
- kaleráb
- zelená paprika
- olej
- paradajkový pretlak
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 stredne veľká cibuľa
- soľ
- mleté čierne korenie
- mletá rasca
- 5 bobuliek nového čierneho korenia
- mletá červená paprika
- tri bobkové listy
Postup:
Na oleji si osmažíme na malé kocky nakrájanú všetku koreňovú zeleninu a za stáleho miešania ju restujeme 15 minút.
Pridáme soľ, korenie, rascu, nové korenie, bobkový list a nakrájanú papriku. Chvíľu miešame, pridáme mletú červenú papriku a prilejeme pol litra vody. Varíme, až kým nám koreňová zelenina nezmäkne. Následne pridáme uvarenú cviklu a varíme ďalej. Kým sa varí polievka, na panvici si pripravíme olej a osmažíme si na ňom cibuľu nakrájanú na kocky. Pridáme cesnak nakrájaný na plátky, chvíľku smažíme a nakoniec zalejeme paradajkovým pretlakom. Necháme ho prevariť, prilejeme vodu a celú zmes vlejeme do varenej zeleniny. Ak by bola polievka hustá, môžeme ešte pridať vodu a nechať polievku prevariť. Na záver môžeme pridať petržlenovú vňať.
Polievka z kyslých uhoriek
Trošku nezvyčajná kombinácia, ktorú som predstavila minulý rok vo svojom Kalendári dobrého trávenia. Táto polievka je ideálna, ak máme nafúknuté bruško alebo nás trápia zápchy. Naštartuje našu mikroflúoru a kvalitne nás “vyčistí”.
Prísady:
- 4 ks kyslých uhoriek
- 1 ks mrkvy
- 1 čajová lyžička kurkumy
- 2 ks bobkového listu
- olej
Postup:
Mrkvu očistíme a najemno nastrúhame. Orestujeme ju na posolenom oleji, pridáme kurkumu a najemno nastrúhané uhorky. Premiešame a zalejeme vodou tak, aby voda presahovala zmes o 2 cm. Nakoniec pridáme bobkový list a varíme 15 minút.
Tekvicová polievka
Hlavnou ingredienciou našej tretej polievky je tekvica hokkaido. Najlepšie na nej je, že každú jej časť môžeme využiť v kuchyni, dokonca ju nemusíme ani olúpať. Obsahuje množstvo minerálov, ktoré nám prospievajú: vápnik, potrebný pre správne fungovanie buniek a prenos nervových impulzov, horčík, ktorý je potrebný na tvorbu energie, fosfor, ktorý zlepšuje kvalitu kostí a zubov, a draslík, ktorý pomáha vylučovať z tela škodlivé látky.
Prísady:
- 700 g tekvice hokaido
- 1/2 zeleru
- 200 ml sójovej smotany
- 2 lyžice masla ghee (môžete si ho vyrobiť aj doma, recept nájdete tu: https://macingova.com/recept/maslo-ghee/) alebo rastlinného oleja
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- čerstvý zázvor veľkosti palca
- soľ
- mleté čierne korenie
Postup:
Na rozpustenom osolenom masle (alebo oleji) orestujeme cibuľu s najemno nastrúhaným zázvorom a s prelisovaným cesnakom. Pridáme tekvicu a zeler nakrájané na menšie kúsky. Všetko okoreníme a premiešame. Prilejeme 0,5 l vody, prikryjeme a varíme pol hodiny. Po uvarení polievku rozmixujeme dohladka. Ak by bola veľmi hustá, môžeme pridať podľa uváženia prevarenú vodu a na záver zjemníme sójovou smotanou. Pred podávaním ju môžeme ozdobiť nadrobno pokrájanou petržlenovou vňaťou, alebo na suchej panvici do zlata opraženými mandľovými lupienkami.
Smotanová fazuľová polievka
Na záver tu máme smotanovú fazuľovú polievku, ktorá je výborná na podporu kolagénu. Ten je nielen prospešný krásnej pleti, no slúži aj ako spojivo buniek v tele. Jeho dostatočný príjem napomáha správnemu fungovaniu kostí a kĺbov, uľahčuje hojenie rán, pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov, lámaniu nechtov a starnutiu pokožky.
Prísady:
- 1 sójová smotana
- 1 konzerva vhodnej fazule (400 gramová konzerva stačí na dve porcie – viď foto nižšie)
- 1 čajová lyžička misa
- 1 čajová lyžička horčicových semienok
- ½ čajovej lyžičky koriandrových semienok
- 3 bobkové listy
- čerstvý zázvor, veľkosti cca 4 cm
- olej
- soľ
- 0,5 l vody
- citrónová šťava (voliteľná)
Postup:
Na osolenom oleji osmažíme horčicové a koriandrové semienka, pridáme na tenké plátky nakrájaný zázvor, fazuľu z konzervy a miso. Všetko premiešame a zalejeme pol litrom vody. Pridáme bobkové listy a privedieme do varu. Prilejeme sójovú smotanu a necháme ešte raz prejsť varom. Pred podávaním môžeme ochutiť citrónovou šťavou.
Verím, že tieto polievky nezahrejú len vaše telo, ale aj váš domov. Ak si bez tohto chodu neviete predstaviť svoj deň, v mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 ich nájdete naozaj požehnane. Úplne nové recepty nielen na polievky na vás čakajú v Diári ročnej premeny, plnom odporúčaní k tomu, ako správne zmeniť stravovacie návyky a dať si do poriadku zdravie aj hmotnosť.