Od zmeny k lepšiemu vás delí iba jedno

Už v predchádzajúcom blogu sme sa venovali tomu, aké dôležité sú pre náš život zmeny. Niektoré ovplyvniť nedokážeme a musíme ich prijať, keď prídu. Iné dokážeme uchopiť do vlastných rúk a riadiť ich tak, aby sme zmenili náš život k lepšiemu. Medzi takéto zmeny patrí aj stravovanie. Práve ono je najrýchlejšou cestou, ako zdokonaliť naše zdravie, postavu, no predovšetkým osobnosť.

Začnime od seba

Takáto zmena nám len tak nepadne do lona. To, či si ju zvolíme, je iba na nás. Zo začiatku sa môže zdať radikálna. No ak chceme dosiahnuť tie najlepšie výsledky, vzdať sa zaužívaných vzorcov a vyjsť zo zápasu za lepší život ako víťazi, potom musíme začať robiť veci inak ako doteraz. Najrýchlejšiu zmenu dosiahneme tak, že ich začneme robiť opačne. Inými slovami – zahodiť všetky doterajšie návyky a prejsť na niečo nové.

Antonia Macingova, zmeny, zdravy zivotny styl

Poriadok na tanieri = poriadok v tele

Ako som spomínala v úvode, stravovanie je tou najrýchlejšou cestou, ako dosiahnuť zlepšenie. Vedeli ste, že v črevách je ďalšie riadiace centrum? Pozrite si, ako vyzerá uloženie čriev v brušnej dutine. Mne osobne pripomína mozog. Ak nás trápia nadváha či tráviace ťažkosti, no aj rôzne duševné problémy, zmena jedálnička je niečo, čo môžeme urobiť zo dňa na deň: doplniť jedálniček o väčšie množstvo sezónnej zeleniny, ovocia, strukovín, vymeniť rôzne polotovary a priemyselne spracované suroviny za poctivé produkty, ktoré nerastú vďaka modifikácii a nie sú nasiaknuté pesticídmi. Mnohokrát sú totiž práve chemikálie používané v potravinárskom priemysle príčinou zdravotných ťažkostí.

To, čo jeme, má ďalekosiahle následky

Stravu vnímame predovšetkým ako pôžitok, ktorý nám má dodať zdravie, vitalitu, energiu a silu. Naozaj to tak aj je – ak konzumujeme vyvážené jedlá s dostatkom vitamínov, minerálov a ďalších látok, potom naše telo funguje tak ako má. Zároveň však svojím stravovaním ovplyvňujeme aj kvalitu našej pôdy, a tým aj to, aké potraviny budeme konzumovať v budúcnosti. Pýtate sa, ako je to možné? Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že po rokoch zmeneného stravovania niesom odkázaná na žiadne lieky. Dokonca si nepamätám, kedy naposledy som brala ATB (antibiotiká). Podľa istého prieskumu sú naše vody plné ATB a neporadia si s tým ani žiadne čističky vody. Vodu pije každý. A tak sa postupne vírusy, baktérie, plesne, parazity, nežiaduce baktérie sídliace v našich črevách, ktoré boli citlivé na ATB, stávajú odolnými. My namiesto toho, aby sme sa postarali a správne volenou stravou podporili množenie tých správnych baktérií v našom črevnom trakte, likvidujeme ich krátkodobými diétnymi hitmi, konzumáciou priemyselne spracovaných “mňamiek” plných cukru a chémie. Nasledujú lieky a tak si veselo zabíjame tie prospešné a podporujeme množenie tých zlých.

No a potom nevieme, odkiaľ sa vzali “ civilizačné choroby”, napr. rakovina, srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka, obezita, alergie či rôzne neurologické a psychické ochorenia. Nový spôsob stravovania im pomôže predísť a prinesie nám istotu, že o svojom zdraví rozhodujeme jedine my.

Ako teda začať?

Veľmi jednoducho – vzdajme sa jedál, ktoré sme konzumovali doteraz a vymeňme ich za stravu, ktorá je skutočne výživná. Vo svojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3, ktoré si môžete zakúpiť aj na mojom webe, uvádzam, ktoré potraviny nám pomáhajú telo očistiť od nahromadených toxínov, a aj tie, ktoré nám dodajú chýbajúce živiny a minerály. Zároveň poskytujem návod, ako jednotlivé suroviny kombinovať tak, aby z nich naše telo využilo maximum, nezaťažovali trávenie a plnili predovšetkým svoju funkciu – zasýtiť, posilniť nás a nelikvidovať správnu črevnú flóru.

Dôležité je pamätať aj na disciplínu a čas. Ak chceme dosiahnuť rýchlejšie výsledky, mali by sme:

  1. upustiť od “zobkania” maličkostí medzi jednotlivými chodmi
  2. jesť iba trikrát denne do pocitu nasýtenia
  3. piť dostatok tekutín (2,5 – 3 litre denne)
  4. správne dýchať
  5. poriadne jedlo prežúvať – veľmi dôležitý úkon pre zdravé trávenie
  6. jesť pomaly, neponáhľať sa, sústrediť sa na jedlo a vychutnávať si ho
zmeny v stravovani, Antonia Macingova, dobra volba

Zmena, ktorá chutí

Vzdať sa zaužívaných stravovacích návykov býva pri diétach náročné. Zvyčajne sú totiž postavené na vylúčení tej či onej zložky stravy. Recepty, ktoré ponúkam v mojich knihách, kalendároch či diári, nie sú postavené na tom, aby sme sa obmedzovali. V rámci jedného dňa môžeme konzumovať všetko, dôležité je, aby sa to nemiešalo počas jedného jedla. Práve týmto spôsobom predídeme vzniku zápalových procesov najskôr v črevách a následne aj v našich telách. Lebo vyššie spomínané civilizačné choroby sa v tele vytvárajú v dôsledku opakujúcich sa stravovacích chýb. Postupne, nenápadne, zákerne. Ak máte predsa len obavy, či vám kombinácie, na ktoré nie ste zvyknutí, budú chutiť, môžete vyskúšať donášku, alebo niektorý z receptov z tohto webu. Pomery sú len orientačné, pretože každý je zvyknutý na inú intenzitu chutí. A keďže spôsob stravovania, ktorý ponúkam, nie je založený na diétovaní, ako si recepty dochutíte, je len na vás. 

Pomocník navyše

Niektorým z nás stačí zmenu vidieť, iní si ju potrebujú zaznamenávať. Preto vznikol Diár osobnej premeny, s ktorým je možné začať kedykoľvek počas roka. Poslúži ako kronika zmeny, v ktorej bude zaznamenaný každý krok, ktorý sme k lepšiemu životu urobili. A navyše v ňom nájdete 100 nových receptov. Objednať si ho môžete tu: Diár osobnej premeny.

Tak čo, pustíme sa spoločne na cestu k lepšiemu zdraviu?

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.