Organické potraviny sú vybavené množstvom živín a vitamínov, ktoré dokážu v našom tele malé zázraky. Ak ich užívame pravidelne a v správnych dávkach, dochádza nielen k zlepšeniu zdravotného stavu, ale aj k strate hmotnosti. Jedným z nich je aj betaglukán – vláknina, ktorá má na naše telo blahodárne účinky.
Čím je betaglukán výnimočný?
Betaglukán patrí medzi vlákniny, ktoré nie sú stráviteľné, pomáhajú však spomaliť presun potravy črevami. Vďaka tomu dokáže naše telo pomalšie vstrebávať uhľohydráty, čím sa jednoduchšie reguluje hladina cukru v krvi. Rovnaká vlastnosť umožňuje betaglukánu znižovať aj cholesterol.
Pacienti trpiaci cukrovkou a vysokým cholesterolom však nie sú jediní, ktorí by mali do svojho jedálnička zaradiť betaglukán. Táto výnimočná vláknina so sebou prináša aj množstvo ďalších zdravotných benefitov.
Aj imunita potrebuje tréning
Obranyschopnosť organizmu sa nebuduje iba tým, že sme vystavení rôznym vírusom či baktériám, ale aj správnym stravovaním. Betaglukán patrí medzi živiny, ktoré svojím spôsobom dokážu oboje. Podporuje totiž vrodené imunitné bunky v tom, aby lepšie reagovali na hrozby. Inak povedané, “vycvičí” ich k tomu, aby sa pri stretnutí s patogénom rýchlejšie “prebudili” a bojovali proti nemu efektívnejšie. Betaglukán pomáha bojovať aj proti infekciám, únave a stresu.
Zoznam výhod zďaleka nekončí
Okrem vyššie spomenutých pozitívnych vplyvov pomáha betaglukán aj v boji proti rakovine podobným spôsobom, ako posilňuje imunitu: aktivuje bunky a bielkoviny, ktoré pôsobia proti rakovinovým bunkám a zlepšuje stav po rádioterapii. To znamená, vďaka betaglukánom sú imunitné bunky aktívnejšie.
V ktorých potravinách nájdeme betaglukán?
S betaglukánom sa môžeme stretnúť v jačmennom vlákne, ovsi a celozrnných produktoch, morských riasach, no aj v niektorých druhoch húb, napríklad hlive ustricovej.
Recept na špenát s hlivou a zelerom
Prísady:
- 4 strúčiky cesnaku nakrájaného na plátky
- 1 rozdrvená sušená čili paprička
- 1 dl vody
- 400 g špenátu
- 200 g hlivy ustricovej nakrájanej na rezance
- 1 zeler nakrájaný na väčšie kocky
- 1 čajová lyžička kari korenia
- čierne korenie
- soľ
- olej
- príloha: ryža, pšeno, pohanka, zemiaky a cestoviny
Postup:
Na rozohriaty osolený olej dáme, soľ, čierne korenie, kari korenie, cesnak a čili papričku. Pridáme nakrájanú hlivu a krátko orestujeme. Podlejeme vodou a 10 minút dusíme pod pokrievkou. Potom pridáme zeler a dusíme ďalších 20 minút. Na záver pridáme špenát a necháme prejsť varom.