Objavte zázračné účinky betaglukánu

Organické potraviny sú vybavené množstvom živín a vitamínov, ktoré dokážu v našom tele malé zázraky. Ak ich užívame pravidelne a v správnych dávkach, dochádza nielen k zlepšeniu zdravotného stavu, ale aj k strate hmotnosti. Jedným z nich je aj betaglukán – vláknina, ktorá má na naše telo blahodárne účinky.

Čím je betaglukán výnimočný?

Betaglukán patrí medzi vlákniny, ktoré nie sú stráviteľné, pomáhajú však spomaliť presun potravy črevami. Vďaka tomu dokáže naše telo pomalšie vstrebávať uhľohydráty, čím sa jednoduchšie reguluje hladina cukru v krvi. Rovnaká vlastnosť umožňuje betaglukánu znižovať aj cholesterol.

Pacienti trpiaci cukrovkou a vysokým cholesterolom však nie sú jediní, ktorí by mali do svojho jedálnička zaradiť betaglukán. Táto výnimočná vláknina so sebou prináša aj množstvo ďalších zdravotných benefitov.

Aj imunita potrebuje tréning

Obranyschopnosť organizmu sa nebuduje iba tým, že sme vystavení rôznym vírusom či baktériám, ale aj správnym stravovaním. Betaglukán patrí medzi živiny, ktoré svojím spôsobom dokážu oboje. Podporuje totiž vrodené imunitné bunky v tom, aby lepšie reagovali na hrozby. Inak povedané, “vycvičí” ich k tomu, aby sa pri stretnutí s patogénom rýchlejšie “prebudili” a bojovali proti nemu efektívnejšie. Betaglukán pomáha bojovať aj proti infekciám, únave a stresu.

Zoznam výhod zďaleka nekončí

Okrem vyššie spomenutých pozitívnych vplyvov pomáha betaglukán aj v boji proti rakovine podobným spôsobom, ako posilňuje imunitu: aktivuje bunky a bielkoviny, ktoré pôsobia proti rakovinovým bunkám a zlepšuje stav po rádioterapii. To znamená, vďaka betaglukánom sú imunitné bunky aktívnejšie.

V ktorých potravinách nájdeme betaglukán?

S betaglukánom sa môžeme stretnúť v jačmennom vlákne, ovsi a celozrnných produktoch, morských riasach, no aj v niektorých druhoch húb, napríklad hlive ustricovej.

hliva ustricova, betaglukan v hubach, antonia macingova - lahke chudnutie

Recept na špenát s hlivou a zelerom

Prísady:

  • 4 strúčiky cesnaku nakrájaného na plátky
  • 1 rozdrvená sušená čili paprička
  • 1 dl vody
  • 400 g špenátu
  • 200 g hlivy ustricovej nakrájanej na rezance
  • 1 zeler nakrájaný na väčšie kocky
  • 1 čajová lyžička kari korenia
  • čierne korenie
  • soľ
  • olej
  • príloha: ryža, pšeno, pohanka, zemiaky a cestoviny

Postup:

Na rozohriaty osolený olej dáme, soľ, čierne korenie, kari korenie, cesnak a čili papričku. Pridáme nakrájanú hlivu a krátko orestujeme. Podlejeme vodou a 10 minút dusíme pod pokrievkou. Potom pridáme zeler a dusíme ďalších 20 minút. Na záver pridáme špenát a necháme prejsť varom.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.