Klíčkovanie

Klíčkovanie je skvelý spôsob, ako si posilniť imunitu správnou kombináciou jedál a vhodným výberom potravín.

No konečne prišla zima… prepravcovia štrajkujú, a tak premýšľam, že je to aj možno dobré, lebo kvalita a nutričná hodnota dovážanej zeleniny a ovocia neodpovedá ich vysokej cene. Mimochodom, stále mám tie tri jablká, ktoré som kúpila 12.01. v jednom obchodnom reťazci a stále nezmenili svoj tvar, konzistenciu, farbu a „vysoký lesk“. Uvidíme dokedy 🙂.

Tak som si uvedomila, že veď ja si tie vitamíny a minerály v živej forme môžem vytvoriť sama a ešte aj chutne upraviť. Takže vlastne ušetrím. Už viete? Veď áno, klíčky naše (v tomto čase by mohli byť) každodenné 🙂.

Takže som si pripravila dve 7 dcl fľaše, do polovice naplnila suchými fazuľkami adzuki a mungo, opláchla, fľašu som naplnila vodou, zakryla gázou a nechala som 24 hodín močiť.

Po uplynutí tohto času som fazuľky scedila a umiestnila tak, aby boli fľaše hore dnom. Je teda logické, že som gázu okolo hrdla fľaše upevnila gumičkou. Následne som ich 3x denne prepláchla vodou.

Zelené mungo fazuľky začali klíčiť už po 24 hodinách. Po 2 dňoch je už naklíčené a vhodné na konzumáciu. Adzuki sú vhodné na konzum po 4 dňoch.

Vedeli ste napríklad, že mungo klíčky obsahujú A vitamín, vitamíny rady B, kyselinu listovú – tak dôležitú pre tehotné ženy a účinne zbavujúcu telo homocysteínu, ďalej vitamíny K, E a C a skoro všetky minerálne prvky?

Mungo fazuľa – dá sa upravovať tepelne, postup prípravy je ten istý, ako pri ostatných druhoch fazule. Cez noc ju namáčam a pred varením prepláchnem pod tečúcou vodou. Varím s pridaním bobkových listov. Takto upravenú mungo fazuľu pripravujem iba raz za čas, pretože uprednostňujem klíčky z tejto fazuľky. Sú rýchlo vypestované, plné vitamínov, minerálov a vlákniny – čo oceníme hlavne v zime a na jar, kedy tej čerstvej zeleniny nemáme práve najviac. A majú jemnú orieškovou chuť ?.

Ako som už spomínala, vďaka svojmu zloženiu chráni bunky proti účinkom voľných radikálov, spolu s upraveným jedálničkom podporuje imunitu, podporuje vylučovanie a zrýchľuje peristaltiku – to aj vďaka vysokému obsahu vlákniny, tým pádom čistí a detoxikuje tráviacu sústavu, následne pomáha zdravému chudnutiu. Môžu ich aj tehotné i dojčiace ženy – ale tu by som odporučila domácu prípravu, nie tie klíčky z obchodu.

Ako vidíte, ja tie klíčky pridávam buď do ovocných raňajok, alebo na ozdobenie hustých, zeleninových polievok. Tiež ich zvyknem pridávať do čerstvých zeleninových šalátov.

Deťom v našej rodine chutia aj na pomastenom chlebíku s kúskom mrkvičky či inej zeleniny, alebo chlebe obalenom vo vajíčku.

Adzuki fazuľu využívam skôr pri tepelne upravených pokrmoch. Dokonca aj klíčky tepelne upravujem, a to tak, že ich len krátko orestujem. Surové mi prídu také „surové“- asi viete, ako to myslím. Sú to väčšie fazuľky v porovnaní s mungom, takže aj ich chuť je taká trpkejšia. Tepelnou úpravou zjemnia, a v kombinácii s údeným tofu sú skvelé.

Pridávam teda dva, veľmi rýchle, chutné a zdravé recepty, lebo aj adzuki má podobné účinky ako popisujem pri mungo fazuli, navyše je vhodnou potravinou pri prevencii vzniku osteoporózy (tu ale pripomeniem dôležitosť prevencie upraveným jedálničkom) a navyše podporuje tvorbu svaloviny.

Pri prvom som polovicu údeného tofu nastrúhala, krátko som ho orestovala na citrónovou soľou ochutenom olivovom oleji (recept na citrónovú soľ som pridala v predchádzajúcom príspevku), pridala som tam klíčky adzuki a po 2-3 minútkach som ich odstavila zo zdroja tepla. Ak si takto upravené tofu pridáte k mojim cestovinám s kalerábom, chutia ako slaninkou ochutené kapustové cestoviny 🙂. Lebo ako už viete, moje recepty vyzerajú ako klasické, chutia ako klasické, ale ich účinok na naše telo je blahodárny.

Druhú polovicu tofu som využila na prípravu večere. Postup prípravy tofu a klíčkov adzuki je ten istý ako pri prvom recepte s tým rozdielom, že som tofu nakrájala na malé kocky. Ešte horúce som ich primiešala do ľadového šalátu, poliala olivovým olejom, pridala som štipku čerstvo namletého čierneho korenia. Dochutila som ho mandľami a sezamovými semiačkami – vynikjúcimi zdrojmi vápnika. Takže zdravý, chutný šalát, ktorý zasýti, doplní živiny, vyčistí telo..a čo je dôležité nemusíte sa obávať, že po ňom priberiete.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.