Chudnite postupne, ale natrvalo

Antónia Mačingová - Domáci chlebík

Mať ideálnu postavu, s ktorou budeme pri pohľade do zrkadla spokojní, patrí medzi medzi sny, ku ktorým sa pravidelne vraciame, poprípade na nich neustále myslíme. Trápime sa našou váhou, tým, čo jeme (alebo nejeme), trýznime sa počítaním kalórií, vynechávaním sacharidov a vzdávaním sa toho, čo nám chutí, poprípade skúšame rôzne diéty. Je ich naozaj mnoho – Atkinsonova, Dukanova, nízkosacharidová, vysokotuková, proteínová, bielkovinová, low carb, Keto diéta, práškové diéty, atď.

Ich výsledky síce vidíme rýchlo, lenže po ich ukončení nastupuje obdobie stresu. Čo môžeme jesť, aby sme zase nepribrali, a v akom množstve? Čo ak príde jo-jo efekt, ktorý tak často postihuje tých, ktorí schudli pomocou diét? Ak vo vás už tieto otázky vyvolali pocit úzkosti, zrejme ste sa s nimi už stretli. Žiaľ, ľudia si neuvedomujú, že nie diéta spôsobí, že po jej skončení nastane jo-jo efekt. Ale práve náš návrat k starým spôsobom stravovania prinesie ten istý problém, ktorý sme diétou chceli vyriešiť.

Ako fungujú redukčné diéty a prečo nám škodia?

Väčšina diét je postavená na radikálnom odopieraní si sacharidov a na zvýšenom príjme bielkovín. Keď si pozriete ich vedľajšie účinky, uvádzané sú napríklad búšenie srdca, zápcha, nadúvanie, bolesť hlavy, strata koncentrácie, bolesť žlčníka, znížená činnosť štítnej žľazy, hlad, hypoglykémia, priberanie na zásobách podkožného tuku, závraty či oslabenie imunity. A to sú len neblahé účinky, ktoré sa môžu objaviť počas diéty. Existujú stovky štúdií o tom, ako redukčné diéty poškodzujú naše telo z dlhodobého hľadiska. Aké sú teda najväčšie riziká často striedaných diét?

1. Spomalený metabolizmus – metabolizmus je látková premena, ktorú vykonáva náš organizmus po prijatí stravy do tela. Čím viac stravy prijímame, tým rýchlejšie náš metabolizmus “beží.” Pri diéte značne znižujeme príjem kalórií, ktoré nám práve pomocou látkovej premeny dodávajú energiu. A keď nemáme energiu, znižuje sa naša výkonnosť a spomaľuje sa náš metabolizmus. Problémom je, že keď s diétou skončíme a vrátime sa k predchádzajúcim stravovacím návykom, náš metabolizmus už ostane rovnako pomalý ako počas diéty. To znamená, že aj keď zvýšime príjem kalórií, naše telo ich nebude schopné spracovať. A tak znova priberieme.

2. Strata minerálov a ďalších živín – vylúčením potravín, ktoré obsahujú sacharidy, sa oberáme o ďalšie, nášmu telu prospešné živiny, ktoré potrebuje. Ak napríklad vylúčime škroby, odoprieme si aj príjem vitamínu B a vlákniny. Ak vynecháme zo svojej stravy mliečne výrobky, prídeme aj o bielkoviny, vápnik, a vitamíny A a C. A ak zase počas diéty zvýšime príjem bielkovín, môže to viesť k poškodeniu obličiek. A to je len zopár príkladov. Fakty sú omnoho strašidelnejšie – následkami rýchlych diét si môžeme privodiť dehydratáciu, problémy so srdcom, žlčové kamene, vypadávanie vlasov, a dámy aj nepravidelnú a bolestivú menštruáciu, či dokonca neplodnosť.

3. Výkyvy nálad a depresie – dodržiavanie diéty predstavuje pre našu psychiku nesmiernu záťaž. Zrazu sa všetko točí okolo jedla – toho, ktoré nemôžeme jesť, aj toho, ktoré jesť môžeme, no ktorého nám nie je dosť. Nedostatkom energie sa znižuje aj naša výkonnosť, následkom čoho klesá aj naša spokojnosť so samými sebou. Môžu sa dostaviť výkyvy nálad, nekontrolovateľná potreba jesť, nespokojnosť a dokonca depresie.

Ako teda schudnúť tak, aby bola zmena trvalá a my sme sa cítili dobre?

Antónia Mačingová - Ratatouille

Odpoveď sa nachádza už v samotnej otázke v slovách “trvalá zmena.” Najdôležitejšie je si uvedomiť, že naša nadváha sa neobjavila zo dňa na deň. Je výsledkom našich volieb – toho, ako sme sa stravovali a ako sme premýšľali. Preto trvalá zmena môže prísť iba tak, že zmeníme to, čo jeme, ale aj to, ako k jedeniu pristupujeme. Mojím heslom je poriadok v hlave = poriadok na tanieri = poriadok v tele. Ak si uvedomíte, kde ste robili chybu, a chcete ju napraviť, automaticky si začnete dávať pozor aj na to, ako sa stravujete. Je to však dlhší proces, ktorý si vyžaduje vytrvalosť, odhodlanie a disciplínu. Výsledok však bude stáť za to – a nielen ten estetický. Pomôžete predovšetkým svojmu zdraviu, ktoré naberie ten správny smer.

Moje knihy Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3 sú práve o tom. O naštartovaní metabolizmu prostredníctvom 28-dňového harmonizačného programu a o následnom dodržiavaní stravovacích princípov, vďaka ktorým nepriberiete späť. Recepty sú pripravené tak, aby obsahovali všetky živiny, ktoré naše telo potrebuje. Preto sa nemusíte v ich množstve obmedzovať, vážiť sústa, či počítať kalórie – jedzte len do pocitu nasýtenia a čo je dôležité, jedlo dôkladne prežúvajte. Nielenže do seba nenahádžete veľké množstvo jedla, ale hlavne pomôžete svojmu tráveniu. A, čo je veľmi dôležité – dodržujte pitný režim. Práve dostatok vody vyplavuje z tela nežiaduce toxíny a podkožný tuk, a to cez obličky a potenie. Preto odporúčam na začiatok (pri 28-čke) piť 3 – 4 litre vody denne, v závislosti od vašej telesnej váhy. Tomu, ako úžasne pôsobí pitný režim na naše telo, sa však budeme venovať v ďalšom článku, pretože tých pozitív je naozaj veľa.

Recept na fazuľové struky

Chudnite postupne, ale natrvalo 1Na záver si môžete vyskúšať recept na fazuľové struky s cesnakom (cibuľou) a so strúhaným syrom alebo vajíčkom z 28-dňového harmonizačného programu. Fazuľové struky obsahujú veľké množstvo vlákniny, čím nám pomáhajú odstrániť nánosy nestrávenej potravy zo stien čriev. Zároveň pôsobia aj močopudne.

Suroviny:

  • 400 g mrazených fazuľových strukov
  • olivový olej
  • cesnak alebo cibuľa
  • mletá škorica
  • tvrdý syr alebo vajíčko

Postup:
Fazuľové struky dáme variť v osolenej vriacej vode na približne 10 minút. Na posolenom olivovom oleji osmažíme cesnak alebo cibuľu nakrájané na tenké prúžky a pridáme pol lyžičky mletej škorice. Primiešame uvarené struky a na záver ozdobíme nastrúhaným syrom alebo natvrdo uvareným nakrájaným vajíčkom.

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.