Bielkovinové stravovanie a snaha schudnúť

Rozprávala som sa so ženami, ktoré veria, že bielkovinová alebo keto diéta je pre nich najlepšia cesta k štíhlej postave. No v zápäti spochybňujú jej účinok, lebo vraj keď sa začnú “normálne stravovať” – kila sa vrátia a rozmery sa navýšia!

Darmo dookola opakujem, že diéty nefungujú😀. A že je logické, keď sa po akejkoľvek diéte vrátia k pôvodným návykom, kilá sa vrátia..(ach jaj.)

Ale častokrát, škoda mojej snahy. Takto to predsa robili naše mamy, tak to budeme robiť aj my??

Dookola počúvam : „Akonáhle prestanem, váha sa mi vráti – a ešte niečo navyše.“

Ak aj vy poznáte tento začarovaný kruh, nie ste sami. Prečo sa to deje? Odpoveď je jednoduchá: začnete “normálne jesť”, začnete konzumovať sacharidy.

No a sacharidy viažu vodu (až štvornásobne viac než bielkoviny). Po období ich obmedzovania telo prirodzene doháňa straty a vy ešte vo väčšej miere siahate po zdrojoch cukrov – sacharidov.

Výsledkom je, že zníženie váhy je len dočasné, a navyše, časté striedanie nekonečného chudnutia a priberania môže skončiť zdravotnými problémami.

Tento cyklus zanecháva stopy nielen na vás, ale aj na deťoch.

Ukazujeme im, že diéta je normálna, a v skutočnosti len málo meníme svoje návyky.

Základom trvalej zmeny je rok zmeneného stravovania a hlavne myslenia.

Pomôže vám môj Diár osobnej premeny a množstvo hotových, vhodných receptov v mojich knihách, pomocou ktorých si podľa svojich preferencií viete vytvoriť svoju osobnú knihu chudnutia a zdravia.

Ale dnes sa chcem zamerať na iný aspekt – kvalitu bielkovín, ktoré konzumujeme.

Kvalitné mäso ako kľúč k zdraviu

 

1.  Kvalita a chuť

Domáci chov:

Kurčatá majú prirodzenú stravu (zrno, tráva, červy) a dostatok pohybu. Mäso je pevnejšie a jeho chuť mi pripomína detstvo – nedeľnú polievku u starej mamy.

Obchodné reťazce:

Kurčatá z veľkochovov sú kŕmené na rýchly rast. Mäso je mäkšie, vodnaté a menej chutné. A áno, to krmivo ovplyvňuje aj vás.

2. Používanie antibiotík a hormónov

Domáci chov:

Bez preventívneho podávania antibiotík, kurčatá sú prirodzene odolnejšie. Následne aj konzumenti takéhoto mäsa.

Obchodné reťazce: Antibiotiká sa často používajú preventívne, čo môže u ľudí podporovať rezistenciu na ATB a preto sa produkujú nové a nové lieky.

3. Výživové hodnoty

Domáci chov:

Menej vody, viac živín, lepší pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín.

Obchodné reťazce:

Lacná strava pre kurčatá znamená nižší obsah živín.

4. Bezpečnosť a zdravotné riziká

Domáci chov:

Nižšie riziko patogénov vďaka lepším hygienickým podmienkam.

Obchodné reťazce:

Vysoká hustota chovu = vyššie riziko chorôb a infekcií.

5. Ekologický dopad

Domáci chov:

Udržateľnejší, menej stresujúci pre zvieratá aj životné prostredie.

Obchodné reťazce: Nadmerný odpad, emisie a otrasné podmienky zvierat.

Je cena naozaj prekážkou?

Áno, domáce mäso je drahšie. Ale čo za to dostanete? Kvalitu, ktorá sa premieta do vášho zdravia. Kurčatá z veľkochovov môžu byť lacné, no ich skrytá cena (zdravotné riziká – civilizačné choroby, nízka výživová hodnota) je príliš vysoká.

Záver:

Investícia do seba a budúcnosti

Ak máte možnosť, podporte domácich chovateľov. Nie je potrebné konzumovať mäso denne. Menšie množstvo kvalitného mäsa je lepšie ako každodenné jedlo z nekvalitných zdrojov. Zároveň je čas rozmýšľať o vytváraní komunít, ktoré podporujú poctivý chov.

Ak vám záleží na chuti, kvalite a etickom prístupe, rozhodnite sa vedome. Vaše telo vám poďakuje – a vaše deti v budúcnosti tiež.

Zmena sme my🙂

 

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.