Avokádo, kto by to bol povedal, rastie na stromoch .
Spopularizovali ho hlavne športovci a fitnesáci.
Dosť sa polemizovalo, či je to ovocie, alebo zelenina. Nakoniec vyhralo ovocie.
Ak ho chceme použiť v kuchyni, malo by byť zrelé, mäkšie na omak. Vhodné na prípravu je vtedy, keď má maslovitú konzistenciu. Keďže má neutrálnu chuť, dá sa použiť na slano, či sladko (v RAW koláčoch). Ja nie som veľmi na sladké, takže u mňa to bude skôr slaný variant 🙂.
Ide o nutrične vyváženú potravinu. Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, je bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny, zdravých tukov, kyseliny listovej, draslíka a vitamínov B (má totiž v sebe veľa kyseliny listovej, ktorá je životne dôležitá pre vaše srdce a pri znižovaní homocysteínu) ďalej C a K vitamíny.
Teda ešte raz: Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, ďalej minerály vápnik, železo, horčík, fosfor, sodík a zinok v organickej podobe. Takže pri správnom dávkovaní, ušetríte na predražených výživových doplnkoch.
Avokádo obsahuje viac draslíka ako banán. Jedno avokádo ho má údajne 14% odporúčanej dennej dávky, kým banán len 10%. Úžasná vec proti hromadeniu a zadržiavaniu tekutín v tkanivách.
Avokáda sú plné vlákniny, čo vám pomôže cítiť sa plnší
dlhšie po jedle. Je tak výraznou oporou pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Dostatok vlákniny tiež pomáha metabolizmu a stabilizuje krvný cukor.
O avokáde sa hovorí ako o zázraku, ktorý zlepšuje zrak a údajne dokonca pôsobí preventívne proti rakovine. Obsahuje antioxidanty, ktoré chránia naše telo pred voľnými radikálmi.
No jednoducho „zázrak“ :)
To údajne pôsobenie proti rakovine ale beriem s rezervou. Nič sa nemá preháňať. Dokonca nie som zástancom ani tvrdenia, že jedno avokádo denne je ideálne pre naše zdravie, lebo možno to tak nieje. Skôr odporúčam raz za čas, keď máme chuť na niečo „pikantné“, čiže víkend.
Lebo ako stále hovorím, je potrebne principiálne zmeniť výber a prípravu pokrmov a v časovom horizonte, už kvôli zdraviu našich detí, sústrediť svoju pozornosť na návrat k zemi. K pôde. Ku gazdovstvu, ak je možnosť a chuť.
A konzumovať u nás vypestované potraviny.
- 23. januára 2020
Avokádo
Podobné články
Súvisiaca strava
“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”Antónia Mačingová
ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.
Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.
Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.