ALKA – Asistent ako Láskavý KAmarát

ALKA – Asistent ako Láskavý KAmarát

Oslovila ma nádherná myšlienka integrácie zdravotne znevýhodnených detí do kolektívu zdravých detí.  POMÔŽME IM, PROSÍM.

Alka = ALKA je pilotný projekt Centra včasnej intervencie Košice, n.o. Je to výzva, životný štýl, spôsob, ako sme schopní prijímať seba, aj so svojimi nedokonalosťami. Spôsob, akým príjmame a akceptujeme druhých. Všetko o projkete na www.alka.help.

Čo o sebe píšu :

V rámci projektu ALKA spoločne vytvárame a pilotne realizujeme rôzne formy assitencie pre deti so zdravotným znevýhodnením a ich rodiny. Našou snahou je „ušiť“ asistenciu na mieru pre každú rodinu, ktorá to potrebuje. Asistenciu v inej kvalite, ako je to bežné. Naša ALKA – Asistent ako Láskavý KAmarát je nositeľom novej kvality v rôznych podobách:

Alka tvorilka je vhodná pre všetkých, ktorý radi tvoria. Čokoľvek a akokoľvek. Je to niekto, kto preferuje tvorenie pred osobným stretnutím, rád vyrobí materiály na hru a učenie. Alka tvorilka tak pomáha zlepšovať jemnú či hrubú motoriku, zrak, rozvíja záujmy dieťaťa. V neposlednom rade poskytuje trochu oddychu rodičom, pretože sú to práve rodičia, ktorí častokrát po nociach vyrábajú tieto materiály.

Alka  zoberie dieťatko na ihrisko, na bicykel, plávať, zahrať futbal alebo len bude tlačiť kočiar okolo bloku. „Naše deti“ sa častokrát radi iba dívajú na niekoho, kto hrá na gitare, hádže lietajúci tanier, či spieva. Do aktivity sa pridávajú postupne, keď naberú odvahu. Voľnočasovou Alkou môže byť ktokoľvek, kto ku svojej obľúbenej činnosti prizve aj dieťa a umožní mu poskakovať, smiať sa, tlieskať, kričať od radosti.

Alka osobný asistent sa stáva „členom rodiny“. Okrem bežnej starostlivosti pomáha dieťatku pri začleňovaní do širšej komunity. V ideálnom prípade sprevádza dieťa v materskej či základnej škole. Rešpektuje potreby dieťaťa aj rodiny. Pomáha mu nadväzovať vzťahy s rovesníkmi a asistuje pri získavaní nových vedomostí a zručností. Alke počas celej doby poskytujú podporu odborní zamestnanci Centra včasnej intervencie Košice, n.o.

Všetky tieto podoby asistencie vyše roka pilotne realizujeme a zároveň z vlastných zdrojov financujeme. Radi by sme v tejto zmysluplnej práci pokračovali. Sme motivovaní takýchto asistentov hľadať, spájať s rodinami a vzdelávať ich. Preto hľadáme ďalšie zdroje.

Podporte našu prácu. Vytvorili sme viaceré možnosti, z ktorých si viete vybrať tú, ktorá vám najviac vyhovuje na https://alka.help/podporte-nas/. Ďakujeme. 

https://www.facebook.com/alka.help/

https://www.instagram.com/alka.help/

www.cvikosice.sk

 

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.