28-dňový očistný a harmonizujúci stravovací program – zelerové hranolčeky

V dnešnom príspevku by som sa rada vrátila k 28-dňovému očistnému a harmonizujúcemu stravovaciemu programu, ktorý veľmi dobre poznáte a o ktorom sa podrobnejšie dočítate v mojej knihe – Najedzte sa do štíhlosti 1. Chcela by som zdôrazniť, že 28čka je len úvod do mojej stravovacej filozofie. Úvod pre tých, ktorí sa rozhodli pre trvalú zmenu stravovacích návykov.
Zmena, ktorá vám prinesie trvalé zmeny v tom ako vyzeráte a ako sa cítite, ak to chcete.

Návrat do pôvodných stravovacích návykov Vám skôr či neskôr prinesie ten istý problém, ktorý ste zmenou stravovania chceli vyriešiť.

Aj preto Vám odporúčam prečítať si všetky moje knihy – Najedzte sa do štíhlosti 1,2,3. Popisujem v nich ako máte pokračovať po skončení 28čky (princípy delenej stravy, schodíková metóda, 5:2).

28-dňový stravovací program som zostavila tak, aby obsahoval vysoký podiel vlákniny, minerálnych látok a vitamínov, jedlá v ňom majú prevažne nízky glykemický index. Vyhla som sa v ňom aj kombinácii bielkovín a sacharidov, lebo si myslím, že toto je najväčší dôvod narušenia acidobazickej rovnováhy (tzv. prekyslenia) organizmu.

Práve preto sa v 28 dňovom programe vyskytujú veľmi často zelerové hranolčeky, hlavne v jeho treťom týždni.

Zeler, a z neho vyrábané zelerové hranolčeky, sú bohaté na minerálne látky a vitamíny a zároveň obsahujú málo kalórií. Sú vhodné ako potravinový doplnok aj pre chorých na cukrovku, pretože znižujú obsah cukru v krvi. Obsah betakaroténu neutralizuje voľné radikály. Zelerové hranolčeky majú čistiace účinky na pečeň a odstraňujú niektoré druhy ekzémov. Priaznivé účinky zelerových hranolčekov sú dané tým, že zeler obsahuje vyvážené množstvo draslíka, sodíka, vápnika, horčíka, železa, zinku a medi. Z vitamínov je to hlavne vitamín C.

Zdrojom výraznej zelerovej vône je veľké množstvo éterických olejov, ktoré pôsobia aj antibakteriálne a antimykoticky v tráviacom ústrojenstve, a sú tiež dezinfekciou močových ciest – zeler je prírodné diuretikum (aj vďaka obsahu vyššie spomínaných minerálov). Rovnako znižuje krvný tlak. Pôsobí detoxikačne na celý organizmus a údajne zvyšuje potenciu, preto je považovaný za afrodiziakum.

Prajem Vám krásny večer 28-dňový očistný a harmonizujúci stravovací program - zelerové hranolčeky 1

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.