PaedDr. Antónia Mačingová
Celkovej zmene stravovacích návykov u žien aj mužov sa venujem viac ako 20 rokov. Vďaka úprave vlastného jedálnička a zmenou istých myšlienkových vzorcov som prekonala závažnú chorobu a vyhla sa celoživotnému užívaniu liekov.
Po rokoch sledovania výsledkov na ľuďoch, ktorí prejavili záujem o zmenu jedálničkov som zostavila jedinečný stravovací program, ktorý napomáha telu aby ostalo vitálne a štíhle. Bolo to v roku 2007. Pretvorením „bežných“ jedál tak, aby vám pomáhali a zároveň boli chutné aj sýte, som vytvorila systém zdravých pokrmov na každý deň, ktoré dokážu pomôcť s rôznymi civilizačnými problémami (obezita, cukrovka, cholesterol, tlak, celiakia a v podstate všetky idiopatické choroby). Recepty som vytvárala a vytváram tak, aby vyzerali aj chutili ako bežné jedlá, ale aby ich účinok na naše telo a zdravie na rozdiel od tých “normálnych” nebol škodlivý. Moje stravovanie je založené na výbere vhodných potravín a ich správnom kombinovaní v receptoch, ktoré pri príprave za použitia základných kuchynských pomocníkov nezaberú veľa času a zároveň prinesú žiadané účinky na zdraví aj výzore.
Odporúčam pritom návrat k domácej príprave jedál, k príprave jedál z prvotných surovín a taktiež nezdravé prídavky nahrádzať bylinkami, korením, soľou a zdravými tukmi.
Trvalou zmenou stravovacích návykov (a nie len stresovaním tela rôznymi diétami) pomáham ľuďom očistiť organizmus a docieliť posilnenie zdravia či dlhodobý pokles objemov a váhy. Na tému zdravého života začínajúceho v kuchyni organizujem veľa prednášok, pobytových seminárov a kurzov varenia.Všetky informácie som zhrnula v knihách Najedzte sa do štíhlosti 1, Najedzte sa do štíhlosti 2 s podtitulom Harmónia zdravia, krásy a vitality a Najedzte sa do štíhlosti 3 s podtitulom Prestaňme diétovať – naučme sa jesť :, Okrem toho som vydala dvojročný nástenný kalendár ( 2018/2019) 2 roky s Antóniou a Kalendár dobrého trávenia (2020).
Nájdete ma aj na fb – fanpage „Harmonické stravovanie“ a “Vaše premeny”.
ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.
Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.
Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.
Na prípravu receptov používam prevažne produkty z nášho pásma. Odporúčam návrat k domácej kuchyni a prípravu pokrmov z prvotných surovín. Umelé dochucovadlá nahrádzam himalájskou soľou, rozdrveným čiernym korením, sem-tam čili papričkami či kurkumou. Nebránim sa póru, cibuli, cesnaku, používaniu byliniek a zelených vňatí. Vyhýbam sa aspartamu, glutamatu a priemyselne spracovaným potravinám.
Viem z vlastnej skúsenosti a praxe ľudí, že postupnou zmenou a úpravou jedálnička prestali reagovať dokonca aj na lepok a laktózu. Viac informácii nájdete v mojich knihách pod spoločným názvom NAJEDZTE SA DO ŠTÍHLOSTI 1, 2 a 3, v Česku s titulom ZHUBNĚTE JEDNOU PROVŽDY 1,2 a 3 (anotácie nájdete v sekcii KNIHY). Názov kníh síce navádza dojem, že sú len pre tých, ktorí chcú chudnúť, ale keď som kedysi vravela ľuďom, že im môžem zostaviť jedálny lístok, ktorý ich vylieči, nejavili veľký záujem. Na slovíčko „schudneš“ sa im okamžite rozžiarili oči. A tak sme to poňali opačne. Až po prvotnom úbytku hmotnosti začne väčšina ľudí pozorovať zmeny aj na kvalite zdravia. Trocha pomýlený rebríček hodnôt, ale čo už. Aj na tom sa dá pracovať, ak budeme naozaj chcieť.
Zdravotný stav a výzor sa upraví len trvalou zmenou stravovacích návykov. Zvýšeným pitným režimom, pohybom, správnym dýchaním, pravidelnou konzumáciou ovocia a zeleniny, zaradením jedného „pôstneho dňa“ v týždni. Len touto cestou môžeme očakávať dlhodobé zvýšenie kvality zdravia, vitality, energie a stabilné zníženie konfekčnej veľkosti. Nie stresovaním tela rôznymi diétami, ktoré väčšinou spôsobujú nabúranie už spomínaných alkalických rezerv. Na tému zdravého života začínajúceho v úrodnej pôde a čerstvej, domácej kuchyni organizujem besedy, kurzy i pobyty pri mori. Aktuálne informácie sú pre všetkých dostupné na Facebooku Harmonické stravovanie.
Na záver už iba toľko… Myslíme na to, že sme agrárna, poľnohospodárska krajina a nie republika daňových rajov. Fabriky na výrobu automobilov staviame na našej úrodnej pôde, ale ich zisk u nás nezostáva. Čo nastane, ak sa investor jedného dňa rozhodne zbaliť do inej, daňovými stimulmi výhodnejšej krajiny? Neprospievajú nám ani druhotriedne potraviny zabalené do atraktívnych obalov v nadnárodných obchodných reťazcoch. Kým sa ešte dá, vráťme sa postupne k zdroju nášho zdravia, ktorým je pôda.