Špenátovo pohánkové bezlepkové palacinky

Bezlepkové palacinky – chutné, zdravé pre každého a nie iba na Zelený štvrtok 😊🌱.

Blíži sa “Zelený štvrtok” – tradične sa v tento deň konzumuje veľa zelenej stravy (fazuľkové struky), špenát, kel, špargľa, medvedí cesnak, alebo kapusta. Práve zelená strava mala zabezpečiť zdravie po celý rok.
Ja som pre vás pripravila recept – slané, špenátovo/pohánkové palacinky plnené rybkou, syrom, alebo vajíčkom. ( ale aj džemom 😀).
Špenát chráni oči, zmierňuje problémy s krvou, spevňuje zuby, pomáha pri liečbe rakoviny – samozrejme je potrebná úprava stravy. Samotný špenát nikoho nezachráni.
Osobne nie som zástancom smoothie, lebo surový špenát podporuje rozvoj dny a bráni vstrebávaniu vápnika kvôli obsahu kyseliny šťavelovej. Dôsledok sa prejaví neskôr. Tak, ako pri každom probléme.
Varením a tepelnou úpravou sa účinok tejto kyseliny vytráca.

Môj tip :

1. Neter mi minulý rok písala, že nahradila špenát medvedím cesnakom. Vraj boli výborne, tak vyskúšajte a dajte vedieť 😊🙏.
2. Vynechajte v ceste cesnak a čili a naplňte palacinku jahodovým či malinovým džemom🤗. Ďalšia zaujímavá chuť a ocenia ju aj tí, ktorí nemôžu lepok 😉.

Takže dobrú, zdravú chuť 🙂.

Recepty z mojej kuchyne

Inšpirovať sa môžete mojimi receptami, ktoré nájdete v časovo neohraničenom Diáry osobnej premeny, v mojich knihách a tak isto aj na mojom youtube kanáli 🙂.⁠⁣

Postup

Špenát, pohánkovú ( lieskovcovú ) múku a vodu som rozmixovala a nechala v chladničke odstáť (asi hodinu). Potom som pridala vajíčka, cesnak, korenie a soľ. (môžete aj tu sušenú čili papričku 🙂).
Upečte bezlepkové palacinky na panvici a môžete ich plniť podľa chuti buď rybkou (ja som na masle opiekla zubáča), alebo syrom, alebo vajíčkom.
Ako prílohu som použila varenú, nastrúhanú cviklu s chrenom ochutenú UME octom.

Čo potrebujeme

– 130 g špenátu (čerstvý baby špenát)
Neter mi minulý rok písala, že nahradila špenát medvedím cesnakom. Vraj boli výborne, tak vyskúšajte a dajte vedieť😊🙏.
– 2 vajíčka
– 6 PL pomletej svetlej pohánky, mlela som ju v mlynčeku na kávu. Pohánku môžete nahradiť takým istým množstvom pomletých lieskových orechov.
– 2-3 strúčiky cesnaku
– 1, 5 – 2 dcl vody
– soľ a čierne korenie – podľa chutiTí odvážnejší si môžu pridať aj malú čili papričku 🙂

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.