Pesto z medvedieho cesnaku

Táto bylinka získala názov podľa toho, že ju po zimnom spánku vyhľadávali medvede, ktoré si ňou čistili žalúdok a črevá od nevhodných baktérií, mikróbov a plesní. Tiež to bol zdroj minerálov a vitamínov. Naší predkovia boli kedysi dobrí pozorovatelia, vedeli, že čo je dobré zvieratám, nemôže ublížiť ani človeku. A tak túto bylinku zaradili do svojho jedálnička a na veľké šťastie pre nás, opäť sa táto bylinka vracia do našich kuchýň a domácich lekárni. Pri jej zbere si ju ale nepomýľte s listami konvalinky. Myslím, že najlepším vodítkom bude náš nos. Medvedí cesnak, na rozdiel od listov konvalinky cítiť ako cesnak.

Čerstvý cesnak sa po dôkladnom umytí môže použiť všade tam, kde sa zvykne používať pór, cesnak či cibuľa. Môžeme ho pridávať do čerstvých šalátov, a vynikajúco chutí aj na špaldovom chlebíku s posoleným maslom. Ak ho chcete uskladniť na dlhšiu dobu ( vraj aj na jeden rok ), len u nás nikdy takto dlho nevydržal, ponúkam vám taký základný recept. Nech sa páči…

Postup

Zmes medvedieho cesnaku, soli a oleja rozmixujeme, vlejeme do pripravených pohárov s uzáverom. Celkom vhodne sú poháre od detskej výživy. Takto uzavreté a uložene na chladnom, tmavom mieste vydržia do ďalšej sezóny.

Pýtala som sa aj zopár priateliek, ako to robia ony. Tak do základnej zmesi primixujú buď olivy, alebo orechy, ja v poslednej dobe milujem chili papričky. Tak ich tento rok vyskúšam. Dobrú a zdravú chuť.

Čo potrebujeme

250 g listov medvedieho cesnaku
10 g soli (morská, kamenná, himalájska…)
180 – 200 ml olej (olivový, slnečnicový, sezemový či orechový, ktorý pestu dodá lahodnú chuť)

Fotogaléria k receptu "Pesto z medvedieho cesnaku"

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.