Vráťme sa k tradíciám našich predkov – dôležitá je kvalita potravín

Vráťme sa k tradíciám našich predkov - dôležitá je kvalita potravín 1Všimli ste si niekedy na starších skupinových fotografiách rodičov či starých rodičov, že len malý počet ľudí na nich mal nadváhu? Nemyslím, že to bolo spôsobené len tým, že kedysi mali ľudia viac fyzického pohybu. Z detstva si ale pamätám aj ľudí, ktorí toho pohybu mali viac ako dosť a aj napriek tomu mali problémy s nadváhou. 

Takže čím to mohlo byť, že prevažná väčšina populácie bola štíhla a zdravá? dpoveď je jednoduchá – kvalitou potravín, ktoré do svojho tela prijímali.  

V minulosti bola naša pôda úrodnejšia a nebola hnojená umelým hnojivom, ako sa to často deje v súčasnosti. Prečo je často umelé hnojivo zlé? Plodinám bráni absorbovať minerály z pôdy, preto dnes máme nutrične chudobnejšie suroviny, ktoré nemajú požadovaný objem vitamínov a minerálov. Kedysi nám stačilo zjesť 1 jablko pre doplnenie potrebných látok, dnes ich musíme zjesť 5 až 6. Samozrejme, zjesť toľko jabĺčok nie je problém, no dnes so živinami prijímame do tela aj chémiu, ktorá ho následne zaťažuje. 

Dnes konzumujeme suroviny, ktoré boli prevažne dopestované na chemicky ošetrenej pôde. Musíme začať vnímať súvislosť medzi kvalitou pôdy a kvalitou produktov, ktoré nakupujeme v obchodoch. Aj keď si to možno neuvedomujeme, sme zrkadlom stavu našej pôdy. Je preto dôležité nájsť si overeného predajcu, ktorému veríte a veríte jeho poctivej práci pri obrábaní pôdy. Vyjdite z komfortnej zóny a ak máte tu možnosť, dopestujte si svoje plodiny. Chápem, že je pohodlnejšie a stokrát menej náročné vojsť do supermarketu a kúpiť si zeleninu či ovocie. Ale skúste sa zamyslieť, prosím, aké „benefity“ vám práve takáto voľba prinesie pred poctivo doma dopestovanými plodinami. 

Uvedomme si, že kvalita potravín, ktorú jeme, ovplyvňuje naše zdravie. Stav pôdy a stav životného prostredia je výsledkom nášho nešetrného zaobchádzania a bude trvať dlhší čas a našu angažovanosť, kým sa zlepší.  Kupovaním dokonalo vyzerajúcich jabĺk či uhoriek len podporujeme veľkopestovanie za využitia obrovského množstva rôznych chemických prípravkov, ktoré neúčinkujú iba na potraviny, ale po ich konzumácii aj na naše telá a naše zdravie. 

Čo teda môžeme okamžite zmeniť?

Vráťme sa k tradíciám našich predkov - dôležitá je kvalita potravín 2

Skladbu nášho jedálnička, lebo ekológia začína tu. Na našom tanieri. Voľme kvalitu, aj keď sa často zdá drahšia ako kvantita potravín. Verte mi však, že financie, ktoré teraz „vyhodíte” za suroviny, sa vám vrátia na ušetrených výdavkoch za lieky, výživové doplnky a ďalšie prípravy, ktoré sú založené na rýchlom efekte a potláčaní symptómov.

Postupne môžeme zmeniť náš postoj k pôde, poľnohospodárstvu a vzťahu nás a tak aj našich potomkov k úrodnej zemi.

Jediné, čo na začiatok potrebujete, je odhodlanie, vytrvalosť, disciplína a vnútorná sila, vyplývajúca z túžby po zmene terajšieho stavu ekológie.

Prvým krokom k zdravšiemu organizmu je detoxikácia tela, ktorou začnete principiálnu zmenu vo svojom stravovaní. Je už mnoho tých, ktorí začali harmonické stravovanie, pochopili ho a vďaka nemu prosperujú. 

Ak chcete vo svojom živote trvalú zmenu, v prvom rade si urobte poriadok v chladničke. Vyhádžte všetko, čo obsahuje rôzne aditíva a rôzne skryté formy cukrov. Nakúpte si iba to, čo budete potrebovať. Ostatným členom domácnosti, ak sa na zmenu nevydávajú s nami, nakúpte menej škodlivé potraviny. Vyhnite sa predovšetkým  produktom s vysokým obsahom fruktózy, aspartámu, glutamánu a iným, priemyselne spracovaným potravinám s dlhou záručnou dobou. 

Ak je džús zo 100-percentnej prírodnej šťavy a má trvanlivosť 6 mesiacov, naozaj veríte, že je prírodný?

“To, ako vyzeráme a ako sa cítime,
je výsledok našich doterajších volieb”

ODHODLANIE, VYTRVALOSŤ a DISCIPLÍNA boli tri slová, ktoré som si na mojej ceste za zdravím pripomínala každé ráno. A oplatilo sa. Po roku zmenených návykov, som si dala zdravotný stav do poriadku natoľko, že už roky nepotrebujem žiadne lieky. Nasledovalo zlepšenie zdravotného stavu u ľudí, ktorí ma oslovili a požiadali o pomoc pri zostavení jedálnička. To ma priviedlo k vytvoreniu 28-dňového stravovacieho programu, ktorý pomáha pri doplnení alkalických rezerv organizmu.

Stav vnútorného prostredia v určitých limitoch, ktoré mu umožňujú bezproblémovo fungovať, teda homeostáza, sa nevytvára automaticky. Je to výsledok našich vedomých volieb. Toho, čo konzumujeme, ako konzumujeme a kde konzumujeme. To, v akom prostredí žijeme a ako premýšľame. Od rovnováhy vnútorného prostredia totiž závisí kvalita nášho zdravia a toho, ako vyzeráme. Niektoré premenné nevieme zmeniť ihneď. Stav pôdy či životného prostredia je dlhodobý proces v rukách kompetentných. Je najvyšší čas pracovať na zmene k lepšiemu, no je potrebné začať od seba. Čo môžeme urobiť hneď, je výber a príprava stravy. Sladené nápoje máme možnosť okamžite vymeniť za vodu – základ pitného režimu. Postupne môžeme z našich životov vyradiť situácie a ľudí, ktorí nám spôsobujú smútok a stres. Výsledok tohto prístupu je viditeľný a najmä citeľný v relatívne krátkej dobe.

Svoje recepty vytváram tak, aby vyzerali ako bežné, chutili ako bežné, ale aby bol ich účinok, na rozdiel od „normálnych“ pokrmov, telu prospešný. Lebo ak je norma to, čo sa bežne konzumuje v domácnostiach, škôlkach, školách, či reštauračných zariadeniach, tak sme populácia „normálne“ chorých ľudí, ktorých cesta k uzdraveniu vedie cez lieky a lekárov. Síce sa zvyšuje priemerný vek, ale v akej kvalite života? Zrušme normy a normálnosť nahraďme ORIGINÁLITOU.

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte dotaz ohledně rozvozu?
Zavolejte nám.