Čím je 28čka iná, ako ostatné stravovacie programy

Zdravý životný štýl sa stáva trendom. To, čo ponúkam ja, vnáša do života nie len zdravie, energiu, vitalitu ale aj spokojnosť s tým, ako sa cítime a následné aj vyzeráme.

Dôležité ale na začiatku je, uvedomiť si dve veci:

  • pripustiť, že náš momentálny problém – či už zdravotný, alebo estetický, je dôsledok našich doterajších rozhodnutí a výberov,
  • trvalá náprava sa nedocieli za mesiac

Pozn.: všetky nekomfortné prejavy nášho tela počas prvých 28 dní len poukazujú na to, kde sme si predchádzajúcim spôsobom stravovania, výberu a kombinácie jedál problém vytvorili. V krátkosti zhrniem celú moju stravovaciu filozofiu, aby ste to mali čierne na bielom a dozvedeli sa, prečo je 28-čka iná…

Začíname 28-čkou

Kedysi, pred viac ako 20 rokmi, mi boli ako podporná liečba odporúčané suplementy, ktoré by priebeh môjho zdravotného problému miernili. Vtedy som si povedala, že tieto suplementy prevediem na tuhú stravu. Moja 28-čka je teda pretransformovaná suplementácia. Už vtedy som tvrdila, a stojím si za tým, že pestrá strava nie je o tom, že máme konzumovať všetko a so všetkým. Vystačíme si s málom, ak vieme, čo nám prospieva.

Odporúčam prečítať si, čo v knihách píšem. Pri receptoch 28-dňového stravovacieho programu približujem, aké nutrienty v organickej forme v jednotlivých pokrmoch nájdete.  Veľakrát ste mi písali, že až po prečítaní kníh ste pochopili, čo a prečo by ste mali robiť. Okopírovaný 28-dňový jedálniček a recepty na jeho prípravu bez pochopenia súvislostí vás totiž po krátkej dobe odradia. Keď pochopíte prečo a ako, budete mať aj vnútornú disciplínu a výdrž :).

Opakujúce sa raňajky v prvom týždni = doplnenie hlavných antioxidantov, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi. Prečo každé ráno takéto raňajky? Je to podobné, ako keď nám lekári predpisujú lieky. V prvých dňoch užívania lieku je jeho dávka vyššia. Aj ja som zaradila tieto „ochrany buniek“ vo forme raňajok v prvom týždni čo najčastejšie. Pre tých, ktorí majú problém s konzumáciou niektorej zložky v surovom stave (mrkva, jablko), ponúkam na mojej webovej stránke v sekcii Recepty aj ich tepelné spracovanie vo forme koláča.

Rovnaký princíp som zachovávala pri výbere a skladbe ďalších pokrmov. Verte, že cviklou, brokolicou či fazuľovými strukmi sa vám nechcem pomstiť :). Každé jedno jedlo má svoj význam a hodnotu. Celá 28-čka je funkčné stravovanie. Nie je pravda, že v 28-čke je málo bielkovín. Bielkoviny, tak ako aj sacharidy, sú súčasťou každej zložky potravy – (prírodnej, preto omnoho kvalitnejšej ako v umelých doplnkoch) – len v rôznych pomeroch.

Pre koho je 28-čka vhodná?

Pre každého bez vekového obmedzenia. Mužov, ženy, tínedžerov aj deti. Je vhodná pre ľudí, ktorí majú bežné civilizačné problémy, pre ľudí s bezlepkovou stravou, stačí si jednoducho nahradiť klasické cestoviny za bezlepkové. (Kukuričné ale okrem toho, že sú väčšinou z GMO kukurice, tiež nie sú najvhodnejšie). Preto by sa ľudia s týmto problémom mali najskôr sústrediť na zmenu princípov výberu a kombinácie vhodných potravín a na odstránenie jeho psychosomatického spúšťača. Tiež sa jej nemusia báť ľudia s intoleranciou mlieka, len v tomto prípade odporúčam mliečne produkty úplne vylúčiť, alebo ich nahradiť tofu syrom a jogurty vymeniť za sójové. Z množstva receptov v mojich knihách si vedia vybrať aj vegetariáni, ľudia fungujúci na tzv. cukrfree strave, nízkosacharidovej, bielkovinovej strave no a, samozrejme, vyznávači delenej stravy.

28-čka je pripravená tak, aby na 90 % vyhovovala každej krvnej skupine. Nemusíte preto rozmýšľať nad vhodnosťou jedál z jedálnička. Ak však chcete radikálnu zmenu, postupujte podľa princípov, ktoré popisujem vo svojej tretej knihe – nevhodnú potravinu nahraďte podobnou, ale vhodnou, neškodiacou vašej krvnej skupine.

Zmenu k lepšiemu, zdravšiemu ja môžu začať aj ľudia po operáciách, chemoterapii, ťažkých ochoreniach. Tu ale odporúčam začať princípmi postupnej zmeny stravovania, ktoré popisujem v trojke knihe s podtitulom „Prestaňme diétovať – naučme sa jesť“.

Dámy, ktoré sa ma pýtate, či môžete začať s mojou 28-čkou počas tehotenstva či dojčenia, zamyslíte sa nad vaším spôsobom stravovania predtým. Lebo práve váš predchádzajúci spôsob stravovania mohol vytvoriť problém, ktorý sa prejaví počas 28-čky. Tie, ktoré ste princípy stravovania zmenili už pred počatím, ste zdravé, neužívali ste a neužívate žiadne lieky, nevidím dôvod, prečo by ste sa nemohli stravovať tak, ako to odporúčam. Preto prosím, preberte zodpovednosť za svoje predchádzajúce rozhodnutia.

Čo ďalej?

Po skončení 28 dní odporúčam zamerať sa v stravovaní na svoju krvnú skupinu. Zloženie krvi totiž odráža stav nášho organizmu. Avšak jeho zásoby nie sú nevyčerpateľné. Môj názor je taký, že nám pán Boh dal množstvo druhov potravín, aby sme si vedeli vybrať každý to správne pre seba. Ak by krvné skupiny nemali význam, nemali by sme ich štyri. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo skutočne potrebuje vaše telo a čo potrebujú vaše chuťové bunky? 🙂

Postup pre pokračovanie po 28-čke je jednoduchý. Ak máte kilá navyše či chronickú chorobu, pozrite si v mojej prvej knihe svoju krvnú skupinu – v tabuľkách sú prehľadne zoradené priaznivé, nepriaznivé aj neutrálne potraviny rôzneho typu, ktoré sú vhodné pre naše geografické pásmo. Porovnajte si tabuľku s tým, čo najčastejšie konzumujete a hneď vám bude jasné, čo chutí vaším chuťovým bunkám a či to prospieva aj vášmu telu. Skúste sa riadiť odporúčanými surovinami podľa vašej krvnej skupiny a uvidíte výsledky, ktoré, samozrejme, prídu, ak budete v stravovaní svedomitý. Minimálne doba je ale pol roka. Ak vás zaujalo stravovanie podľa krvných skupín, viac sa dočítate v knihe autora tohto spôsobu stravovania Dr. Petera Adama.

V mojich knihách Najedzte sa do štíhlosti 1,2 a 3 (v Českej republike pod názvom Zhubněte jednou provždy 1,2 a 3) nájdete množstvo receptov a jednoduchý princíp, ako si každý recept môžete upraviť tak, aby skladbou vyhovoval vašej krvnej skupine. Navyše v trojke knihe nájdete aj cviky na domáce cvičenie a tiež to, ako sa stravovať na dovolenkách, aby ste sa domov nevrátili s 5 kilami navyše 🙂

Teraz je na to čas

Momentálne sme v nečakanej izolácii. Všetko zlé je ale na niečo dobré. Ak stále dookola riešite ten istý problém, skúste sa teraz zamerať na svoju zmenu. Napríklad zmenou stravovacích návykov. Teraz, keď na to máte čas a priestor, skúšajte vytvárať recepty podľa princípov, ktoré odporúčam. Venujte sa svojmu rozvoju. Nielen fyzickému, ale aj duchovnému. Popremýšľajte, ako ste si sami „dopomohli” k vášmu aktuálnemu stavu a následne, ako sme celá skupina ľudí dopustili, že fungujeme ako stroje riadene médiami, reklamami, skrátka tým, čo nám je podsúvané zvonka.

Neviem, či už nie je neskoro, ale staré známe príslovie: „Zmeň seba, zmeníš svet“, je momentálne aktuálne tak, ako doposiaľ nebolo. Tak nám držím palce. Prišlo mi na um to, čo píšem pri mojom stravovaní – „Žiadna krátkodobá zmena neprinesie trvalú nápravu“. Platí to v strave, platí to v partnerstve, platí to vo všetkom.

A platí to aj teraz. Ak sa po skončení tejto izolácie vrátime k našim pôvodným návykom, skôr či neskôr sa vráti tento či podobný problém. A mám pocit, že jeho dopad bude ešte drsnejší.

Tak nám všetkým držím palce 💚

Máte otázku? Napíšte nám.

Máte otázku ohľadom donášky?
Zavolajte nám.

Tieto stránky používajú súbory cookies, aby ste získali čo najlepší zážitok z ich prezerania.